Wrightův styl v interiérech a exteriérech domů

Obsah
 1. Zvláštnosti
 2. Barevné spektrum
 3. Architektura
 4. Vzhled interiéru
 5. Jak udělat projekt?
 6. Krásné příklady

V designu je myšlenka dokonalé harmonie s přírodou každým rokem stále důležitější. To platí pro interiéry i exteriéry. Je důležité, aby budovy přesvědčivě zapadaly do krajiny a design interiéru obydlí byl v souladu s ekologickým myšlením. Jedním z takových směrů, blízkých přírodě, je Wrightův styl. Jinak se tomu říká "prérijní styl".

Zvláštnosti

Takové budovy se stávají lakonickými doplňky krajiny - jsou jednoduché a pohodlné a navenek promyšlené tak, aby pohled vnímal dům a jeho přirozené okolí jako jeden celek. To je filozofie organické architektury, kterou založil americký inovativní architekt Frank Lloyd Wright.

Neměl rád objemné, komplikované konstrukce, zastával názor, že stavba by měla být šetrná k přírodní krajině. A inspirátory takových inovací byly americké stepi (odtud pochází název „prérijní styl“). Během svého života Wright postavil obrovské množství domů a podle jeho projektů byly postaveny také školy, kostely, muzea, ale i kancelářské budovy a mnoho dalšího.

Ale právě organická architektura, vyjádřená „prérijními domy“, se stala Wrightovým nejvýznamnějším přínosem, a proto styl těchto domů zaslouženě začal nést jeho jméno.

Typické vlastnosti domů:

 • budovy jsou orientovány horizontálně;
 • domy vypadají zavalité a hranaté;
 • fasáda je vizuálně rozdělena do několika částí;
 • dispozice budovy je otevřená;
 • dům je vyzdoben přírodními materiály v různých kombinacích.

Budovy jsou přitom lakonické i útulné zároveň. Nemůže tam být žádná okázalost a okázalost, složitost, prvky, které nelze nazvat funkčními.

Moderní domy jsou často obdélníkové nebo ve tvaru L, a to především z důvodu úspory stavebního prostoru. Domy většinou nejsou vysoké, i když mají 2 a 3 podlaží. Pocit zemitosti je dán horizontální orientací budov.

A budovy vypadají hranaté kvůli značnému počtu pravoúhlých výstupků (například přístavby, arkýře).

Barevné spektrum

Používají se pouze přírodní barvy. Prioritou je neutrální a teplý. Častěji používané písková, béžová, terakotová, hnědá a šedá. Což není překvapivé: ve skutečnosti se tyto barvy organicky hodí do jakékoli krajiny. Ale bílá, tak milovaná ve středomořském řeckém nebo severském směru, ve Wrightově stylu téměř chybí.

Střecha bude vždy tmavší než stěny, ale osazení přesahů bude světlejší. Design nároží by měl ladit s barvou střechy. Barevnost vychází z minimalismu, je neutrální a klidná.

Předpokládá se, že nechejte dům sám být omezený a kvetoucí stromy na místě nebo květiny v květinovém záhonu se mohou stát jasnými akcenty - pouze přírodní dekor. A samozřejmě zelená tráva a modrá obloha ozdobí „prérijní dům“ lépe než cokoli jiného.

Barvy jsou příjemné i pro lidské vnímání, neomrzí a jejich kombinace je spojena s pohodlím a bezpečím. A také by měly zdůraznit hranatost stavby, protože v případě Wrightova stylu jde o jednoznačnou důstojnost domu.

Důraz je kladen na členění budov a barva je nejlepším nástrojem pro umístění akcentů.

Architektura

Wrightovy moderní domy působí kompaktně, ale ne skromně. Pořád to nejsou malé domky, kde se musíte mačkat a cítit se stísněně. Pocit luxusu, královské prostornosti tu ale samozřejmě není.To lze považovat za kompromisní variantu. I když v průměru má Wrightův dům 150–200 m2.

Okno

V takových domech přiléhají přímo ke střeše. Nebo mohou jít i po obvodu celé budovy pevnou páskou. Okna jsou většinou obdélníková nebo čtvercová, mají pár překladů. Okenice nejsou použity, okna jsou orámována betonovými pásy nebo silnými fošnami.

Pokud je dům drahý, panoramatická okna budou na obou stranách hlavního vchodu.

Střecha

V takových budovách není žádný suterén a základy, jde jen o to, že samotný dům je obvykle postaven na kopci. Střechy jsou buď 3-, nebo 4- spádové, mají mírný sklon. Někdy jsou úplně ploché. Střechy domů ve stylu Wright se vyznačují poměrně širokými převisy: takový prvek cituje orientální architekturu.

Dokončení fasády

Stěny domů jsou stavěny z cihel, přírodního kamene, keramických tvárnic. Pro podlahy se používají betonové a dřevěné trámy. V tomto stylu prakticky neexistují žádné rámové konstrukce a neexistují žádné domy zcela vyrobené ze dřeva.

Povrchové úpravy jsou eklektické: beton a sklo jsou tiše kombinovány s přírodním dřevem a hrubým kamenem. Kámen lze kombinovat s hladce omítnutými stěnami.

Dříve byla cihla nejoblíbenějším materiálem pro stavbu Wrightových domů, nyní má větší smysl používat keramické bloky větších rozměrů. Často se dnes používá imitace materiálu, která připomíná pouze dřevo nebo přírodní kámen. To není v rozporu se stylem.

Ale neměli byste se vzdát velkého množství skla - to je vizitka stylu. Na oknech nejsou žádné mříže, ale jejich členité provedení vytváří geometrickou harmonii, která lahodí oku.

Vzhled interiéru

Wrightovy domy mají vysoké stropy, panoramatická okna, kultivují prostor a světlo jako přirozené „výplně“, přesněji řečeno majitele domu. A v tom se hádá i souznění s přírodou. A pokud si vyberete lampy, pak jsou čtvercové, hranaté, bez klasického zaoblení.

Připomínají také papírové lucerny z asijské kultury, vhodné pro geometrický směr stylu.

Designová řešení uvnitř domu:

 • monochromatické skříně, které se liší od barvy stěn, díky čemuž se z úhlových segmentů interiéru vytváří celkový koherentní obraz;
 • dispozice domu je taková, že rozdělení místností se neprovádí standardním způsobem, pomocí stěn, ale hraničním zónováním - například stěny jsou natřeny v blízkosti kuchyně a jídelní kout je zdoben zdivo z přírodního kamene;
 • stropy mohou být obíleny, ale často se jedná o zavěšené konstrukce ze sádrokartonu, které mohou být i víceúrovňové, aby mohly prostor zónovat takovou technikou bez stěn;
 • na stropech mohou být dřevěné vložky, celé instalace s jednou z dominantních barev v interiéru;
 • používají se lustry-vrtule - funkční i z dekorativního hlediska stylotvorné;
 • protože dům sám o sobě vytváří pocit zemitosti, může v něm být spousta nízkého nábytku - jako jsou pohovky nebo pohovky s křesly, konferenční stolky, příborníky, komody, konzoly.

Design v takovém domě vzniká na léta dopředu. Není určen k předělání, aby vyhovoval novým módním stylům. Dekor se může měnit, sezónní změny jsou vítány, ale celkový vzhled domu ne.

Jak udělat projekt?

Obvykle se pro projektovou dokumentaci obracejí na specialisty, kteří poskytují klientům standardní projekty - jejich příklady lze podrobně prozkoumat. Někdy zákazník nepožaduje typický, ale individuální projekt. Může to být chata, venkovský jednopatrový nebo dvoupatrový dům s garáží a dalšími budovami na území. Jedná se o relativně malé zděné stavby a rámové stavby. Osoba se zkušenostmi s designem nebo odborníkem v oblastech souvisejících s architekturou může samostatně vypracovat projekt.

Často zákazník a projekční společnost, stavitelé pracují v tandemu.Budoucí majitelé si mohou nakreslit náčrt domu a odborníci to vezmou v úvahu jako přání pro budoucí výstavbu.

Často dům staví firma, ale veškerý design interiéru, interiérový design přebírají majitelé sami. V tomto případě přichází na pomoc pozorování, formovaný vkus, analýza podobných úspěšných interiérů.

Hodnotí se fotografie nejatraktivnějších domů, jejich interiérový design a vzniká z toho něco vlastního.

Krásné příklady

Tyto fotografie motivují k zahájení stavby a „usazení“ se v tak atraktivním architektonickém a designovém kontextu. Doporučujeme podívat se na tyto úspěšné příklady, které mohou být mnohem více, než je zde uvedeno.

 • Typický dům v popsaném stylu, vhodné pro velkou rodinu, která preferuje bydlení mimo město, blíže přírodě. Ve výzdobě koexistuje kámen a dřevo, záměrně je zdůrazněna členitost konstrukce. Bílé vložky byly úspěšně vetkány do celkové hnědé řady.
 • Kompaktnější dvoupatrový dům, které lze postavit na relativně malé ploše. Zajímavé je řešení s okny na jedné straně domu.
 • Moderní variace domu ve stylu Wright, jehož hlavní ozdobou jsou obrovská okna. V takovém domě bude hodně slunce a světla.
 • Dům se zdá být velmi nízký ale stojí na kopci a harmonicky zapadá do krajiny. V domě je vestavěná garáž.
 • Kompromisní varianta, blíže k obvyklým typickým domům. V prvním patře jsou okna větší než ve druhém a tím jsou pohledově odděleny společné prostory v domě od jednotlivých (ložnic).
 • Tyto fotografie jasně ukazují, že zónování v domě se obejde bez zdí. Jedna zóna plynule přechází do druhé. Barevné schéma je klidné a útulné.
 • V tomto interiéru je spousta kamene a skla, vládne zde geometrie spolu s nádherně zvoleným dekorem.
 • Terasy a verandy v takových projektech se často stávají konečným argumentem ve prospěch "koupit / postavit tuto konkrétní budovu".
 • Další zajímavé řešení, ve kterém se hodně bere z orientálních kultur.
 • Ve Wrightově organické architektuře je samotná myšlenka být blízko přírodě krásná, a harmonie přirozených odstínů v závěru to opět dokazuje.
   Mezi obrovským množstvím stylů, projektů, řešení si musíte vybrat něco vlastního, ne impulzivně a na emoce, ale tak, aby výběr potěšil mnoho let. A nejlépe více než jednu generaci. Wrightovy budovy jsou navrženy pro lidi, kteří milují blízkost přírody, konzervativní barvy a lásku k hojnosti světla a prostoru.

   Následující video vám řekne, jak vytvořit projekt domu ve stylu Wright.

   bez komentáře

   Komentář byl úspěšně odeslán.

   Kuchyně

   Ložnice

   Nábytek