Kdy a jak se připravují březová košťata?

Obsah
  1. Kdy si můžete vybrat větve?
  2. Návod na DIY přípravu
  3. Doporučení

Smeták není jen atribut sauny, ale také „nástroj“, který zvyšuje efektivitu vapingu. S jeho pomocí se provádí masáž, stimuluje se zvýšený průtok krve a lymfy. Blahodárné látky, které se uvolňují při zahřátí koštěte, příznivě ovlivňují atmosféru vany. Pravda, tato tvrzení jsou pravdivá pouze tehdy, je-li koště správně připraveno a používáno.

Kdy si můžete vybrat větve?

Podle starého zvyku se sklízí březová košťata na Trojici, 50. den po Velikonocích. Od toho dne a ještě 2 týdny po něm se v Rusku pletly košťata. Pokud mluvíme o kalendářních datech, pak je to začátek a polovina července. Někdy se doba sběru posouvá do druhé nebo třetí dekády druhého letního měsíce.

Naši předkové věřili, že rostliny sbírané v Trojici mají magickou moc a dávají uzdravení. Je na tom něco pravdy – z botanického hlediska je letošní sezóna obdobím rozkvětu přírody. Rostliny jsou plné biologicky aktivních šťáv a horké letní slunce je ještě nespálilo. Listy si v tomto období zachovají něhu a hebkost, větvičky pružnost (jako by při napařování přilnuly ke kůži, ale zároveň nezpůsobovaly bolest).

Konečně v tomto období listy obsahují maximální množství užitečných esterů.

Profesionálové doporučují navigaci na etapách života samotné rostliny - je nutné nařezat větve na koště než se na bříze objevily náušnice. Pozor byste si měli dát i na stav březového listí – důležité je mít čas na přípravu větví ještě před zdrsněním vrchní části březového listu. Mělo by zůstat jemné sametové. V tomto případě by měl být samotný list pevně připevněn k větvi, nikoli z ní odletět.

Listy by měly být mladé, silné a svěží a měly by vyzařovat lehké aroma. V tomto případě koště vydrží dlouho a během procesu napařování uvolňuje užitečné látky.

Oblíbená pověra doporučovala olíznout horní část listu. Pokud je drsný, tak se termín sklizně košťat opozdil. Měkký a jemný povrch listu naznačuje, že nyní je čas na řezání větví.

Neměli byste však do procesu příliš spěchat - mladé listy jsou slabě připojeny k větvím. Takové koště se rychle stane „nahou“, bude nepohodlné jej používat a účinnost koupelových procedur se sníží.

Chcete-li zkontrolovat, jak pevně jsou listy připevněny k větvím, pomůže jednoduchý test: je třeba zatáhnout za špičku listu - měl by se odtrhnout pouze kousek, nikoli celý list. Jinak se s přípravou košťat asi opozdíte.

Je spravedlivé říci, že pro různé regiony země může být načasování sklizně košťat posunuto. Například na Uralu to může být dříve než na Sibiři. Existují zdroje, které uvádějí, že v některých regionech skladují košťata na zimu od Petrova dne (12. července).

Jak již bylo zmíněno, je správnější zaměřit se na biologický cyklus břízy a mít čas na její sběr v intervalu po odkvětu břízy, ale před výskytem jehněd na ní.

Dalším bodem je vybrat správný den pro sklizeň. Musí být suchý, slunečný den... Pokud odříznete mokré větve, listy brzy zčernají a koště získá nepříjemný zatuchlý zápach. Proto začnou řezat, když rosa uschne.

Návod na přípravu DIY

Kvalita koštěte, což znamená, že účinnost jeho použití do značné míry závisí na tom, jak správně jsou větve řezány, sušeny a vázány.Výrobek připravený podle všech pravidel je vždy trvanlivý a zvláštním aromatickým způsobem. Velikost tohoto koupelového doplňku se může lišit, ale obecně dosahuje délky půl metru.

Výrobu produktů nelze nazvat obtížnou... Hlavní chyby jsou spojeny s nesprávnou volbou času pro řezání větví, nesprávným sušením. Košťata se připravují na základě toho, že jeden výrobek vystačí na 2-3 páry.

Výběr a řezání větví

Prvním pravidlem je výběr stromů, které rostou v ekologicky bezpečných oblastech. Vyhýbejte se rostlinám v blízkosti továren a továren, silnic, čističek odpadních vod.

Větve plačících a kadeřavých bříz jsou považovány za nejlepší pro košťata. Takový roste v blízkosti řek a nádrží, ve stinných nížinách. Používají se tyče z bříz, na kterých se náušnice ještě neobjevily.

Nejlepší možností je odříznout mladé větve rostoucí ve spodní části stromu. Větve by měly být řezány zahradním prořezávačem, přičemž upřednostňujte postranní listy. Ti, kteří jednoduše lámou a trhají větve, mohou poškodit rostlinu a dokonce vyvolat její smrt. Vědět, kdy přestat – odříznutím velkého množství větví odsoudíte strom k smrti.

Pro pohodlí můžete vyšplhat na požadovanou větev, naklonit ji a opravit ji přivázáním k sousednímu stromu. Poté jděte dolů a odřízněte požadovaný počet větví. Po dokončení řezu strom rozvažte. Březové větve jsou elastické, takže takové manipulace nebudou škodlivé.

Standard - smeták s délkou tyče 50-60 cm. Všechny by měly být rovné, navenek přibližně stejné. Můžete se však zaměřit na své preference - pro někoho je výhodnější použít koště o délce 40-50 cm, pro ostatní by byl nejlepší produkt o délce 70-80 cm.

Pletení

Je chybou se domnívat, že větve jsou jednoduše svázány motouzem nebo provazem. Pletení probíhá speciální technologií, díky které jsou vnitřní větve chráněny těmi vnějšími. Tím ušetříte koště.

Předem se doporučuje větve přes den „usušit“ na suchém a teplém místě. Větve by v žádném případě neměly být vystaveny přímému slunečnímu záření.... Z toho se listy rychle stočí a zkřehnou, jejich léčivé aroma se odpaří. Takové polotovary nejsou vhodné. Ovšem jako ty, které se sušily na vlhkém nebo příliš tmavém místě, v průvanu.

Smeták není třeba oplachovat – pamatujte, že listy v tomto případě zčernají.

Větve mohou být buď rozložené, nebo zavěšené, aby uschly. Pokud jsou správně připraveny, pak v sušené formě mají polotovary smaragdově zelený odstín listů a jemnou příjemnou balzamikovou vůni.

Před pletením se uschlé větve položí na pytel, po kterém je třeba odstranit listy a větvičky v místě budoucí rukojeti koštěte. Je vhodné, když je rukojeť 1/3 celé délky výrobku (obvykle 15 cm).

Pro koště si obvykle vezměte 2-3 silné větve s vidlemi... Silnější větve by měly být na vnitřní straně a tenčí na vnější straně. V tomto případě je nutné je chránit před rozbitím, takže se zdají být zastrčené uvnitř. Správně utkat koště není bujné, ve tvaru kytice, ale ploché. Správně upletený výrobek můžete porovnat i s vějířem – všechny listy smetáku by měly směřovat jedním směrem.

Na větvích by mělo být hodně listů, musíte se ujistit, že všechny tyče jsou na stejné úrovni - nic nevyčnívá. Pro aroma můžete doprostřed košťálu vložit lístky rybízu nebo větvičky máty. Někteří specialisté vkládají i větve jehličnanů. Měly by však být „schované“ dovnitř, protože při vapování mohou poškodit pokožku.

Tloušťka násady koštěte by neměla být větší než 5 cm... Nejprve omotáme konec motouzem, poté se první navíjení provede blíže ke konci rukojeti. Poté je rukojeť rozdělena na 2 části, kolem každého motouzu se úplně otočí. Nyní zbývá zafixovat provázek ještě na pár místech.

Větve příliš nestahujte, zabráníte tím kvalitnímu vysušení smetáku.K balení nepoužívejte drát – může vás poškrábat na ruce a navíc se ve vaně velmi zahřívá. Zvažuje se nejlepší možnost nylonová nit.

Obvykle se po zaschnutí rukojeť koštěte ořízne sekerou a její konec se obalí něčím pro pohodlnější ovládání produktu.

Sušení

Poslední fází sklizně březových košťat je jejich sušení. Nejlepším místem pro to bude dobře větraná, suchá půda nebo kůlna se senem. Pokud koště suší v městském bytě, mělo by být nejprve zabaleno do papírového sáčku a poté zavěšeno na balkon nebo mezipatro.

Vystavení svazku přímému slunečnímu záření je nepřijatelné - díky tomu se listy okamžitě stočí a stanou se křehkými.

Svazek není nutné zavěšovat. Na hromadu lučního sena můžete položit koště a navrch ji přikrýt vrstvou stejného sena. Horní vrstva sena by měla být položena volně, při zachování mezer. Doporučeno denně výrobek obraťte.

Profesionálové doporučují držet smeták pod mírným tlakem po dobu 1-2 dnů a teprve poté začít sušit. Tím bude produkt pevnější.

Proces sušení trvá v průměru týden. Hotová košťata se skladují v šatně nebo na půdě. První možnost je považována za optimální. Košťata lze naskládat na sebe – budou se tedy mírně mačkat, což vám umožní získat tvar vějíře. Tradiční je zavěšování produktů ve dvojicích na bidýlko, lze mezi nimi sušit i léčivé bylinky.

Pro skladování v podkroví je lepší postavit pod košťata polštář sena a poté na ně položit výrobky. Analogicky se košťata skladují v seníku, pokládají je přímo na kupku sena a přikrývají je „dekou“ ze stejného sena.

Pokud budou košťata uložena v městském bytě, postačí zasklený balkon. Košťata můžete zabalit do řemeslného sáčku nebo je vložit do kartonových krabic, abyste zachovali chuť. Při použití krabic by se v nich měly udělat otvory, aby košťata mohla "dýchat". Při výběru místa skladování se ujistěte, že je chladné a dobře větrané.

Pokud je plánováno skladování koště po dobu delší než 2 roky nebo pokud je úkolem udržet listy jasně zelené, musí být produkt posypán krystaly soli.

Doporučení

Nestačí jen správně připravit smeták, je potřeba ho umět i napařit. Pokud je použit mladý, nedávno připravený atribut koupele, stačí jej opláchnout v teplé vodě. Pak to můžete použít.

Košťata sklizená za měsíc nebo déle se musí napařit... Je třeba dodržovat zlatý střed, protože nedostatečné napařování včas způsobí křehké koště - listy z něj rychle odlétají, tenké větvičky se odlamují. Pokud překročíte načasování, listy absorbují příliš mnoho vlhkosti a samotný koště získá kyselý zápach.

Profesionálové doporučují napařovat produkt v několika fázích. Nejprve se doma (tedy při pokojové teplotě) namočí na pár minut do studené vody. Poté se produkt ponoří do vody pomocí pera a nechá se ještě několik minut. To je nutné, aby rukojeť absorbovala také vlhkost.

Po těchto manipulacích lze koště odnést do lázně. Někdy lze tuto přípravu považovat za kompletní. Ve vaně se koště nejprve přivede do parní místnosti na 5-7 minut (pár běhů), poté se použije k zamýšlenému účelu.

Pokud jste nosili napařený koště za studena, nechte ho trochu "zahřát" nejprve v šatně a poté v páře.

Pokud jste si koště nepřipravili předem, použijte alternativní namáčení. Za tímto účelem musí být produkt ponořen do vroucí vody po dobu čtvrt hodiny a poté vložen do stejné vody perem na dalších 20 minut.

Nakonec, pokud nebyla provedena žádná předběžná příprava a čas běží, můžete použít jinou metodu. Smeták by měl být spuštěn do misky s teplou vodou a poté položit nádobu na horký sporák. Pára z ní bude stoupat a produkt se postupně a jemně zahřívá.V průměru zabere příprava koště 2-3 minuty.

Po použití je třeba smeták opláchnout teplou vodou a poté důkladně osušit. Kvalitní přípravek zpravidla vystačí na 3-4 návštěvy vany. Trvanlivost svazků však závisí i na tom, jak intenzivně napařujete.

Níže se můžete podívat na podrobné video o sklizni březových košťat.

bez komentáře

Komentář byl úspěšně odeslán.

Kuchyně

Ložnice

Nábytek