Kdy a jak se sklízejí lipové košťály?

Obsah
 1. Doba nákupu
 2. Jak správně sbírat?
 3. Napařování a sušení
 4. Pletení

Není většího potěšení než v drsném mrazivém zimním dni napustit parní lázeň a pocítit jemnou svěží vůni lípy, připomínající teplé léto provoněné vůněmi přírody.

Naši předkové byli jednoznačně labužníci, stavěli lipové domy a lazebny, o lipových vývarech a košťatech nemluvě. V současné době dochází k oživení lipových košťat, které nahrazují dubové a březové koupelnové doplňky. I když lze oprávněně tvrdit, že taková košťata jsou prastarou klasikou, kterou tradičně a zcela oprávněně používali naši předkové k léčení různých neduhů a neduhů.

Doba nákupu

Spolu s dubovými a březovými košťaty se dnes stále častěji sklízejí i lipové košťály do koupele. Slované věděli o jejich výhodách již od dob starověkého Ruska a používali je stejně jako jiné koupelové prostředky. Moderní výzkum prokázal, že taková pozornost našich předků k lípě je zcela oprávněná. Ukazuje se, že listy tohoto krásného stromu obsahují asi 30 flavonoidů patřících do skupiny polyfenolů, což jsou silné antioxidanty a protizánětlivé látky přírodního původu. Lípa je také nabitá glykosidy (tiliacin a hesperidin), fytoncidy, karotenem, silicemi a saponiny.

Naši předkové celkem oprávněně věřili, že lipové košťály svými blahodárnými účinky na lidské zdraví předčí březové a dubové protějšky.

Lipové listy účinně zintenzivňují proces odstraňování negativně aktivních látek z orgánů, zejména při nachlazení nebo intoxikaci. Jak je známo, provedení tří nebo čtyř procedur v parní lázni vede k zajímavým výsledkům.

 1. Znatelně se zvyšuje úroveň imunity, což je mimořádně důležité v období častých projevů nachlazení.
 2. Tón těla a jeho celková pohoda se znatelně zlepšuje, protože toxiny jsou intenzivně eliminovány.
 3. Drobná poranění a oděrky se hojí mnohem rychleji.
 4. Akné na těle zmizí, protože patogeny umírají a jejich reprodukce se zastaví.
 5. Páry éterických olejů zlepšují činnost dýchacího systému, což je důležité při astmatu nebo bronchitidě.
 6. Snižuje bolest ve svalovém a kloubním systému. Sportovní lékaři o tom vědí a tuto vlastnost lípy efektivně využívají v praxi.
 7. Lípa úspěšně odstraňuje projevy bolestivých syndromů při revmatismu a onemocnění neurologického původu.
 8. Lipový koště opravdu zvedne náladu, zkrotí rozvoj depresivních příznaků a migrén.

Lipové větvičky se obvykle sbírají v severozápadní části země, ale lípa často roste v severních oblastech Ruska. Lípa je dlouhá játra, strom se dožívá až 400 let.

V období jeho květu vznikají voňavé vůně a vzduch je zřetelně svěžejší. Plody se objevují asi po půl měsíci květu.

Právě v této době se provádí příprava košťálů, protože při kvetení v rostoucích větvích dochází k nejintenzivnějšímu proudění mízy, kde jsou hojně zastoupeny různé mikroprvky.

Připravují falešné "maséry", které se řídí řadou pravidel.

 1. Sběr větviček začíná v květnu a končí začátkem července.
 2. V předvečer sklizně je déšť nežádoucí. Dny jsou suché a nepříliš horké.
 3. Mladé a malé větvičky světlých odstínů, ne více než 50 cm dlouhé, se pečlivě nalámou nebo nastříhají a po vysušení nebo čerstvém se upletou.

Po provedení přípravy "masážníků" z lípy se doporučuje skladovat je nejdéle tři roky. Na konci tohoto období již nebudou dávat očekávaný účinek. Správná příprava umožňuje aplikaci jednoho koštěte 2-3krát. Samotný lipový košťál je měkký, proto je lepší do něj přidat trochu dubových nebo březových větviček.

Jak správně sbírat?

Správný sběr lipových větví pro koupel se provádí, když je pozorován nejaktivnější růst stromů - v této době dochází k produktivní cirkulaci stopových prvků v celém těle rostliny. Je lepší sklízet za slunečného dne - jasné paprsky svítidla zvyšují intenzitu procesu fotosyntézy a množství užitečných složek ve stromu. Sbírání větví nestojí za to - je tak snadné zranit rostlinu. Je třeba sbírat mladé větvičky, které se letos objevily. Odřízněte je na základně a poté je položte, aby uschly.

Vlastním faktorem sběru je nejen čas, ale i místo sklizně větví. Doporučujeme volit lesíky, které se nacházejí dále od cest. Pokud rostlina roste v letní chatě, je také povoleno ji používat.

Je lepší ji sbírat ráno. Je dovoleno lámat větve rukama tím nejpřesnějším způsobem, což umožňuje snížit ztrátu šťávy z nasbíraných větví a také jejich uvolňování ze stromu. Ořezávat je můžete už při pletení koštěte.

Maximální množství stopových prvků nezbytných pro tělo se nachází v lipových listech a květenstvích sbíraných v období květu stromu. Sběr je docela možné spojit s procesem ztenčování korun parkových a zahradních stromů, prováděným ve stejném období.

Lípa srdčitá kvete obvykle dva týdny v červnu až červenci. Příliš horké dny zkracují dobu květu, a to je důležité vzít v úvahu při plánování sklizňových prací. Pro sklizeň jsou speciálně vybrány dny, kdy většina květů odkvetla nebo malý počet z nich stále zůstává ve fázi pučení. Samozřejmě je nutné se vyhnout sběru větví napadených škůdci a fytopatogeny a také větví s dozrávajícími plody. Suroviny, které jsou mokré po rose nebo dešti, během sušení velmi ztmavnou.

Při sklizni košťat byste neměli kácet stromy nebo velké velké větve, které by těmto ušlechtilým rostlinám způsobily nenapravitelné škody.

Napařování a sušení

Jak bylo uvedeno, lipové větve jsou měkké a snadno zranitelné. Proto se nevyplatí louhovat je ve vroucí vodě a střídat teploty – to může okamžitě vést k opadu jemného olistění.

Před procesem namáčení se smeták jemně opláchne ve studené vodě a odstraní případný prach a nečistoty (silný proud vody způsobí opadávání listů).

Správné namáčení koštěte můžete provést dodržením řady pravidel. Smeták musí být nejen správně připraven, ale také správně používán.

 1. Optimální teplota pro „napaření“ koštěte není vyšší než 80 ° C. Příliš horká voda poškodí lipové větvičky.
 2. Aby nedošlo ke ztrátě barvy a pádu listů, je lepší koště opatrně opláchnout ve studené vodě (můžete jej opláchnout v dřezu).
 3. Nenamáčejte smeták při teplotách do 80 stupňů déle než 20 minut. V opačném případě ztratí své aroma a další užitečné vlastnosti.
 4. Pokud se lipové aroma neotevře do 20 minut, pak se vyplatí přinést košťál do rozpálené trouby a nechat asi 2 minuty odstát.

Výrobek je nyní připraven k masážím. Silnému plácání je třeba se vyhnout, pokud koště nebylo vyztuženo březovými nebo dubovými větvičkami. Masáž by měla být lehká, začínat od hlavy a končit chodidly. Nejprve masírujte jemnými tahy, poté přejděte k lehkému šlehání.

Problematické partie těla se masírují přikládáním a držením koštěte, což je zvláště účinné při bolestech kloubů a kříže. Pokud budete pravidelně navštěvovat lázně, výrazné změny na vašem zdraví budou zřetelně pociťovány do měsíce.

Pletení

Lipové větve se pletou do košťat ihned po krátkém zaschnutí suroviny na stinném místě. Větve by měly být chráněny před přímým vystavením ultrafialovému záření a silné vlhkosti., jen tak bude možné zachovat přirozenou barvu květenství a listů metly - jemné odstíny žluté a syté zelené tóny.

Při formování košťat jsou pletené, přičemž silnější větve jsou umístěny uvnitř a tenké venku. Pletené jsou z čerstvých přířezů a z dříve vysušených v tmavé, suché a větrané místnosti.

V tomto případě se zakřivené větvičky skládají ohnutím do koštěte, aby vytvořily hustý vějíř. Po vytvarování je rukojeť pletená: k tomu jsou větve svázány hustým opletem na základně koštěte ze strany jeho zahuštění a mírně vyšší, na přechodu do ventilátoru. Šířka rukojeti by měla být 1,5-2 dlaně. Při řezu je vhodnější použít prořezávač, aby byly větve stále stejně dlouhé.

Sušení se provádí v tmavém, dobře větraném prostoru. Vystavení obrobku slunečnímu záření je zcela vyloučeno. Pro rychlé odstranění vlhkosti se košťata rozkládají v jedné řadě na slámě, která dobře saje vlhkost.

Tvorba košťat je věcí vkusu, pro někoho je lepší tvrdá varianta, pro jiného jsou preferovány měkké produkty. Stejně tak je tomu i s tvarem košťat.

Vůně lipového koštu je slabá, ale vůně jemná a příjemná, má medovou dochuť. Zakoupená košťata se samozřejmě takovou kvalitou nelesknou, proto je lepší je sklízet sami.

Jak připravit a skladovat lipová košťata, viz níže.

bez komentáře

Komentář byl úspěšně odeslán.

Kuchyně

Ložnice

Nábytek