Kdy se sklízí dubová košťata a jak se pletou?

Obsah
 1. Podmínky nákupu
 2. Jak mohu vybrat a ořezat větve?
 3. Jak správně uplést koště?
 4. Jak sušit?

Znalci sauny vědí, jak důležité je pro parní lázeň dobře zvolené koště. Každý má v tomto ohledu určité preference a preference, ale dubové koště je právem považováno za klasickou možnost. Jsou určitá období, kdy je lepší sklízet dubové košťály na koupel. Měli byste vědět o pravidlech pro jejich sestavení, pletení a způsoby sušení.

Podmínky nákupu

Větve s dubovými listy byly od pradávna využívány ke koupelím. To je způsobeno prospěšnými vlastnostmi dubu. Jeho listy a větve obsahují užitečné látky, éterické oleje. Jejich přítomnost pomáhá zklidňovat zanícenou pokožku, hojit rány a řezné rány, odstraňovat přebytečnou mastnotu a zužovat póry. Díky esenciálním olejům během procedury probíhá aromaterapeutické sezení.

Košťata musíte připravit v určitou dobu. Pokud větve včas odříznete, vysušíte a správně svážete, koupelová procedura dodá sílu a ozdraví tělo.

 • Zlepšuje se regenerace tkání, rychle se hojí rány, škrábance a oděrky.
 • Zánětlivé procesy jsou eliminovány.
 • Pleť je omlazená.
 • Uvolňuje se nervové napětí. Proto se koupelové procedury doporučují po různých stresech a potížích.
 • Pocity bolesti se snižují.
 • Indikací jsou onemocnění pohybového aparátu a nervového systému a také onemocnění bronchopulmonálního systému.

Nezapomeňte, že při výběru této možnosti existují určité kontraindikace. Patří mezi ně těhotenství, kojení a duševní onemocnění a rakovina. Nenavštěvujte parní lázeň pro problémy se srdcem a krevními cévami, pro kožní léze, aktivní zánětlivé procesy.

Použití dubové metly má podle odborníků pozitivní vliv na celé tělo. Takové výrobky mají při zahřívání trvalé aroma, jsou silné a odolné. Mezi nevýhody patří pouze vysoká cena za takové produkty.

Mnoho lidí se proto snaží vyrobit dobré koště do koupele z dubových větví vlastními silami.

Nejlepší doba pro sklizeň dubových větví je polovina června. Obvykle se stříhají po svátku Trojice. V této době již větve nejsou příliš tenké. Pokud odříznete velmi mladé výhonky, bude z nich mít malý užitek, protože ještě neměly čas získat sílu. Sběr se provádí, když se výhonky již naplní životodárnými šťávami a nabyly plné síly. Kvalitní exemplář lze získat řezem větví v červnu a červenci. Srpen a září jsou také dobré, ale pouze pokud je pěkné a teplé počasí. I když kvalita takových košťat bude nižší.

Mnoho lidí preferuje skladování větví v podzimních měsících, což není pravda. V této sezóně jsou metabolické procesy již zpomalené, takže listy jsou křehké a nejsou tak silné. V různých oblastech se může načasování nákupu lišit a skončit v různých časech. Odřezávání dubových větví po mrazu nemá smysl: již nemají užitečné vlastnosti.

Jak mohu vybrat a ořezat větve?

K vytvoření koupelového koště je vhodný obyčejný dub, kanadský, kavkazský dub. Nejčastěji tyto mohutné stromy rostou v listnatých lesích. Sklízet větve je lepší jít dál od města a dálnic. Je vhodné najít strom s rozložitou korunou, z něj se vyklube kvalitní a léčivé koště na koupel. Je lepší nevybírat příliš mohutné stromy vyšší než 10 m.V tomto případě jsou vhodnější mladší, asi 3 m. Měli byste volit stromy rostoucí ve stínu.

Na vybraném stromě je nutné pečlivě prozkoumat listy.... Měly by být zelené se sytou barvou. Nesmí být zkroucené, poškozené, shnilé nebo plesnivé.

Koruna dubu by měla opticky vypadat zdravě. Pokud se dostanou do náruče starých nebo sežraných listů, jsou odstraněny.

Je nutné dodržovat pravidla nákupu.

 • Trhejte výhonky z mladých stromů s malými listy.
 • Mladé duby nemůžete zkazit, jinak to povede k jejich smrti.
 • Větve se řežou z jednoho dubu jednou ročně. V příštím roce se na místech řezu objeví nové výhonky.

Obvykle se dubové metly sklízí v rezervě, takže byste se neměli omezovat pouze na jeden dub. Mnoho lidí láme větve rukama, což není pravda. Je vhodné se zásobit zahradnickými nůžkami a odřezávat s nimi výhony. Nejtrvanlivější produkty jsou vyrobeny ze stromů rostoucích na vysočině.

Jak správně uplést koště?

Mnozí se zajímají o otázku, jak správně uvázat koště. To je snadné, pokud dodržujete určitá pravidla a provádíte práci krok za krokem.

 • Nejprve je třeba odstranit větve, které jsou otupělé a na kterých je velmi málo listů. Počet poboček při propojení se vybírá individuálně.
 • Výroba koupelnového příslušenství může být provedena různými způsoby. Vyrábí se pletením s míčem nebo ve formě lopatky. Pletení koulí je považováno za jednodušší způsob. Chcete-li to provést, musíte položit větvičky do kruhu a dělat to rovnoměrně. Výsledkem je volné koště s dobrým objemem.

Smeták můžete sestavit i ve formě lopaty. V tomto případě jsou tyče položeny naplocho na dříve položené větve a mírně je přitlačují. Aby byl produkt hustší, jsou listy rozloženy tak, aby vypadaly s vnější stranou uprostřed. Silnější větve by měly být umístěny uprostřed a tenké výhonky by měly ležet na vnější straně koštěte.

 • Aby byl výrobek odolnější, je vhodné jej upevnit na 2 místech.
 • V místě madla se listy uberou o 10–12 cm Rozměry madla musí odpovídat ruce majitele vanového doplňku. Obvykle je jeho velikost 3-5 cm.V tomto případě se koště bude pohodlně držet v ruce a používat. Okraje rukojeti je lepší omotat látkou nebo lékařským obvazem.

Použití příliš mnoha větví je nepraktické, protože držení koštěte bude nepohodlné a ruka se rychle unaví. Navíc není moc příjemné se s takovým přípravkem koupat. Příliš malý bude neúčinný. Takové příslušenství je vhodné pouze pro děti.

Jak sušit?

Po oříznutí větví by měly být pečlivě položeny na stinném místě v 1 vrstvě. Poté se polotovary shromažďují a přepravují. Větve by neměly být zabaleny příliš těsně, jinak se mohou na cestě přehřát a stát se nepoužitelnými.

Dubová košťata obvykle vydrží několik procedur. Správné sušení prodlouží životnost těchto věcí. Suší se v dobře větraných místnostech bez vysoké vlhkosti. Milovníci parních lázní často speciálně připravují samostatné místnosti pro sušení, kde jsou rozloženy dubové větve.

Nejlepším místem pro sušení koupelnových doplňků je podkroví. V nepřítomnosti podkroví je lze rozložit na chodbu, v suchém suterénu a také zavěsit v garáži, na balkoně nebo lodžii. Můžete je také zabalit do papíru a vložit do kartonové krabice. Zvažte suché zmrazení nebo vakuové balení. Tyto produkty se nejlépe získají po vysušení pod dvojitou střechou.

Sušení je nejlepší umístit na police, podlahu nebo pracovní desku. Aby rychleji schly, jsou rozloženy v 1 vrstvě.

Při sušení se košťata neumisťují blízko sebe, mezi nimi by měl být prostor pro cirkulaci vzduchu. V prvních dnech se košťata obracejí 1-2x denně. O týden později, když jsou listy dobře suché, můžete si vzít koupelnový doplněk a jít do parní lázně.Do parní místnosti je dobré i čerstvé koště, ale při namáčení používejte teplou vodu, ne horkou.

Po konečném vysušení se výrobky skladují. Příslušenství z dubových větví ke koupeli skladujte na místech dobře chráněných před slunečními paprsky. Neměly by být zavěšeny v blízkosti radiátoru, kamen nebo krbu.

Při sušení košťat v interiéru je nutné vyloučit přítomnost cizího zápachu, jinak pronikne do listů a zůstane tam, dokud nebude smeták použit. Pokud budete dodržovat pravidla nákupu, sušení a skladování, budou takové produkty vhodné po dobu 2 let. Při nesprávném skladování začnou košťata ztrácet svůj atraktivní vzhled, žloutnou a mění se jejich aroma.

Do ručně vyrobených košťat můžete přidat větve smrku, horského jasanu nebo eukalyptu. Produkty se stanou zajímavějšími a zároveň léčivějšími. Při pravidelné návštěvě parní lázně se takový koupelnový doplněk může stát ekonomičtější možností než zakoupená možnost.

Podívejte se na video o přípravě dubových košťat.

.

bez komentáře

Komentář byl úspěšně odeslán.

Kuchyně

Ložnice

Nábytek