Jaké jsou rozměry prostěradla?

Obsah
 1. Standardní soupravy
 2. Co potřebujete vědět o klasifikaci?
 3. Typy listů

Téměř každý slyšel o názvech velikostí ložního prádla jako „nákladní auto“ nebo „manželská postel“, ale málokdo rozumí, co to je a jaké další standardní velikosti se vyrábějí a jaké rozměry se liší od sad jednoho výrobce od druhého. V tomto článku nebudeme mluvit o kompletních ložních soupravách, ale o hlavních komponentech, které určují jejich parametry - prostěradla, o tom, jaké jsou, a také o jejich velikostech.

Standardní soupravy

Zpravidla většina vyrobených plechů se dělí na několik různých typů podle velikosti.

 • Jedna z největších vyráběných stavebnic, "Euromaxi" neboli king size, se vyrábí s parametry od 220 do 240 cm na šířku a od 240 do 260 cm na délku.
 • Další podobnou, ale s menšími parametry, je sada zvaná „Eurostandard“ neboli double. Parametry plechu v něm se mohou pohybovat od 200 do 215 cm na šířku a 220 cm na délku.
 • Další největší sadou je "Russian Standard" neboli dvojitá, která obsahuje listy s následujícími rozměry: 175-180 cm na šířku a 210-220 cm na délku.
 • "Nejmenší" z výše popsaných sad je jeden a půl nebo, jak se někdy říká, jeden a půl na spaní, a jeho prostěradla o rozměrech: od 143 do 160 cm na šířku a od 210 do 230 cm na délka. Rozdíl mezi jednoapůllůžkovým a dvoulůžkovým modelem je pozorován pouze v počtu povlaků na polštáře. První má 1 z nich, druhý má dvě.
 • Samostatně si můžeme povšimnout povlečení z rodinné sady na jednu postel se dvěma povlaky na přikrývky. Listy takové sady se dodávají ve velikostech od 143 do 160 cm na šířku a od 210 do 230 cm na délku.
 • Zvláštní místo zaujímá dětská prostěradla - vyrábí se pro miminka (od 100 do 130 cm na délku a od 140 do 160 cm na šířku) a pro teenagery (od 145 cm na šířku a 200 na délku).

To jsou parametry souprav, které kromě již zmíněných povlečení obsahují i ​​povlak na přikrývku a podle typu soupravy i více povlaků na polštář.

Je zřejmé, že velikost povlečení bude větší a liší se v průměru o 5 cm od velikosti povlaku na přikrývku.

Co potřebujete vědět o klasifikaci?

Evropa, stejně jako řada dalších západních zemí, má ve všem svou velikostní řadu, to platí i pro ložní prádlo. Kromě uvedených parametrů je na obalu prádla, pokud je zakoupeno samostatně, uveden také název obecně přijímaný klasifikací země výroby.

„Evropský standard“ je tedy označen jako královna, dvojitá sada jako plná / dvojitá a jedna a půl jako extralong velikost.

Všechny produkty na domácím trhu se zpravidla prodávají s upraveným štítkem s překladem, ale pokud žádný neexistuje, neměli byste se bát, postačí si předem zapamatovat několik názvů různých sad.

Typy listů

Kromě klasického třídění podle názvů sad se listy dělí také na následující typy.

 • Obyčejné listy. Jsou pohodlné, všichni jsme zvyklí je používat. Snadno se perou, suší, žehlí a skládají. Často je ale potřeba je doplňovat. A někteří dokonce dokážou upravit staré prostěradlo na farmě kvůli jeho pohodlnému tvaru.
 • Vypasované prostěradla. Jejich výhoda je zřejmá - nebloudí na posteli, těsně přiléhají k matraci. Takové prádlo nemusíte žehlit. Někdy se používají také jako kryty. Ale je těžké je složit, zvláště pokud je to maximální velikost, bude chvíli trvat, než si tuto dovednost osvojíte. Navíc se těžko vybírají.Prostěradlo s gumičkou, které je na matraci příliš velké, nedrží a bude se chovat ještě hůř než obvykle. Takový list bude muset být změněn nebo nahrazen novým. Lze také poznamenat, že spodní prádlo s gumičkou je vhodnější na jednolůžko. Pro velké matrace nebo postele je lepší zvolit obyčejné prostěradlo a naučit se ho bezpečně zastrčit.

Rozměry běžného prostěradla jedné sady se liší od modelu s gumičkou. Zpravidla jsou první o několik centimetrů delší na obou stranách než druhé.

Prostěradlo s gumičkou může být dobrým řešením pro postel nebo matraci na míru. Například u matrací spojených nebo kulaté matrace, na kterou bude potřeba obyčejné malé prostěradlo kvůli omezené velikosti neustále fixovat, může být přešitý model s gumičkou jediným optimálním řešením. Důležité je pouze správně změřit rozměry matrace.

Stručně řečeno, lze poznamenat, že list se vybírá nejen podle velikosti, ale také podle kvality materiálu. Kromě správně zvolených velikostí ložního prádla pod matrací (zejména u modelů s gumičkou) tak může zabrat důležité místo následné srážení látky. Proto se doporučuje vybírat ložní prádlo, které není vyrobeno ze syntetických vláken, která po vyprání a usušení mění svou velikost. Buďte opatrní a kupujte kvalitní produkty, i když ne vždy známé.

Více o tom, jak vybrat velikost listu, se dozvíte v následujícím videu.

bez komentáře

Komentář byl úspěšně odeslán.

Kuchyně

Ložnice

Nábytek