Jak správně ušít prostěradlo?

Obsah
  1. Výběr látky
  2. Jak ušít prostěradlo

Důvodů, proč chce člověk prostěradlo ušít, může být mnoho. Například mu byla předložena nová matrace, ale žádné z dostupných prostěradel mu velikostně nesedělo, neboť matrace má nestandardní tvar či rozměr. Nebo se možná přestěhoval a nové obydlí nemá stejné postele jako předtím. Nebo chce jen získat dovednost, která se mu později nejen v životě bude hodit, ale stane se i zdrojem přivýdělku. Chce to tedy vědět, jak prostěradlo správně ušít.

Výběr látky

Ideálním řešením je bavlna, která je bezpečná i pro miminka, hygroskopická, má dobrou prodyšnost, odolnost proti opotřebení a extrémně snadno se čistí. Pokud nemáte žádné finanční omezení, můžete použít bambusové tkaniny, které kromě všech výše uvedených mají antimikrobiální vlastnosti a zabraňují klíšťatům. Hedvábí je dobré i na prostěradlo - krásné, lehké, příjemné na dotek a odolné. Tyto materiály však mají velmi vysoké náklady, což není vždy dostupné pro zajištění dobrých listů pro všechny členy rodiny.

Pro děti je nejlepší možností hrubé kaliko - levná hustá tkanina, odolná proti opotřebení, neakumuluje statickou elektřinu, v zimě hřeje, v horkém počasí dobře absorbuje vlhkost. Ale hrubé kaliko má nežádoucí sklon k tvorbě pelet. Dobrou volbou je také flanel, levná a odolná měkká tkanina, kterou lze barvit pouze přírodními barvivy. Dobře drží teplo, ale při praní se může silně srazit a dlouho schne.

Ale stejně si musíte něco vybrat, když nemáte na čem spát. Je lepší jednou utrácet za dobrou látku a pak 10 let nemít zármutek, než si koupit něco, co buď způsobí nepříjemnosti, nebo bude vyžadovat každý rok výměnu. Jak se říká, lakomec platí dvakrát.

Jak ušít prostěradlo

Začněme velikostí: k délce a šířce matrace je potřeba přidat další jeden a půl až dvě její tloušťky na obou stranách, například pokud je rozměr matrace 90x200 a její tloušťka je 15 cm, je třeba přidat 15 cm na každou stranu a k výslednému výsledku 7,5 – 15 cm na zastrčení (poslední položka pro přehyb lze vzít jako 10 cm). To znamená, že budete potřebovat kus látky přibližně 140x250 cm:

  • délka - 10 + 15 + 200 + 15 + 10 = 250;
  • šířka - 10 + 15 + 90 + 15 + 10 = 140.

Ušijte obyčejný prostěradlo

Všechno je zde banální a snadné. Budete potřebovat: měřicí pásku, látku, šicí stroj, nit a špendlíky.

K ušití primitivního prostěradla stačí jednoduše zastrčit a sešít 1-1,5 cm látky po celém obvodu (schéma určení velikosti je výše). Aby byly rohy čisté a krásné, musíte odříznout hroty o centimetr, ohnout výsledný úhel o další 1 centimetr a poté zastrčit obě strany. Zajistěte špendlíkem, dokud nezačne proces loupání. Pokud je záhyb pomačkaný, musíte jej vyžehlit žehličkou.

Prostěradlo ze dvou kusů (půlky)

Tady je to ještě jednodušší. Rozměry zůstávají stejné, jen je potřeba šicím strojem ušít dva stejné kusy látky o velikosti běžného prostěradla. Ale pouze ve sdíleném vláknu.

Model napětí

Vyrobit napínací prostěradlo je trochu náročnější, ale to je kompenzováno tím, že je praktičtější a jednodušší na matraci.Poté na ni můžete zapomenout, a to je mnohem lepší, než ztrácet čas každé ráno zahalováním obyčejného prostěradla, pěkně pomačkaného nebo zmuchlaného na jednom místě. Napínací modely prostěradel mohou mít navíc různé tvary v závislosti na matraci. Někdy se vyrábí ze dvou kusů látky. To je samozřejmě obtížnější, ale taková věc vydrží déle. Dá se vyrobit i z peřiny, ale je příliš dlouhá a obtížná.

Pro práci potřebujete: látku nebo hotový list, měřicí pásku, šicí stroj, nitě, nůžky, špendlíky, široký elastický pás.

Obdélníkové vypasované prostěradlo

Nejprve je třeba změřit velikost podle výše uvedeného příkladu, ale s mírnou korekcí: musíte dodatečně ustoupit o dvě šířky stávající gumičky. Pak jsou tři způsoby.

  1. Nejjednodušší: stačí vložit malé gumičky do rohů. Tato metoda je nejméně obtížná a nákladná, ale stačí připevnit prostěradlo na matraci. Výsledek této inovativní metody nebude vypadat příliš krásně a riziko roztržení listu je poměrně vysoké.
  2. Obtížnější. Velikost se nemění. Předem musíte vyrobit gumový pás o průměru o něco menším, než je úhlopříčka matrace (3-5 cm), poté postupně zabalit gumu do látky, ponechat asi centimetr volného místa a pravidelně ji zajišťovat kolíky . Výhodnější je začít od okrajů. Po dokončení postupu prošijte šicím strojem po obvodu, abyste našili gumu.
  3. Nejtěžší, problematické a nákladné, ale produkty vyrobené tímto způsobem jsou nejspolehlivější a estetické. Zde budete potřebovat dva kusy látky: jeden s délkou obvodu matrace (dvě šířky a délky + 2-3 centimetry, které pak zmizí) a jeden a půl na výšku (tloušťku) a druhý podle velikosti matrace (délka * šířka). Nejprve musíte z prvního kusu látky podél sdílené nitě vytvořit zdání kruhu, poté tento kus sešít s druhým stejným způsobem a přišít elastický pás, jak je uvedeno u druhého způsobu.

Kulaté prostěradlo s gumičkou

Zde je vše stejné, pouze místo obvodu obdélníku musíte začít od průměru kruhu a postupovat podle druhé nebo třetí metody. Kulaté prostěradlo lze snadno nasunout na oválnou matraci.

Oválné vypasované prostěradlo

Pokud je matrace vyrobena ve tvaru oválu (obvykle se provádí v dětských postýlkách), nebude ušití prostěradla složitější než ušití prostěradla na obdélníkovou matraci. Musíte změřit vzdálenost mezi krajními body matrace, vystřihnout obdélníkový kus látky a zaoblit okraje. Poté postupujte podle jednoho z výše uvedených schémat. Oválné prostěradlo lze nosit i přes kulatou matraci. Bude to vypadat neobvykle (rohy budou viset dolů), ale někomu se to líbí.

Informace o tom, jak správně šít povlečení, naleznete v dalším videu.

bez komentáře

Komentář byl úspěšně odeslán.

Kuchyně

Ložnice

Nábytek