Typy listů a pravidla pro péči o ně

Typy listů a pravidla pro péči o ně
 1. Zvláštnosti
 2. Odrůdy
 3. Jak vybrat velikost?
 4. Materiál

Kvalita vašeho nočního spánku určuje, jak produktivní bude váš den. Velkou roli v tom, jak dobře se vyspíte, hraje povlečení, které používáte, a prostěradlo je důležitým prvkem. Zvažte typy listů na ruském trhu, vlastnosti různých materiálů a pravidla pro péči o ně.

Zvláštnosti

Prostěradlo je kus látky určitého tvaru, který pokrývá postel přes matraci. Hlavními požadavky na tento prvek jsou měkkost, hygiena, hygroskopičnost a snadná údržba. Výrobky pro dospělé mají obvykle obdélníkový tvar, aby odpovídaly tvaru moderních postelí.

U postele pro malé děti je tvarová rozmanitost širší (např. do kulatého lůžka se položí prostěradlo stejného tvaru nebo oválný výrobek). Na dětská povlečení jsou kladeny vyšší požadavky – mělo by se snadno prát, absorbovat hodně vlhkosti, „dýchat“ a být hypoalergenní.

Odrůdy

Nyní na ruském trhu existuje široká škála listů, které se liší jak velikostí a použitými materiály, tak principem výroby. Existují dva strukturální typy produktů:

 • klasický, jehož okraje lze jednoduše zastrčit pod matraci;
 • možnosti s elastickým pásem, které jsou pevně připevněny k matraci.

Oba jsou k dispozici v řadě standardních velikostí, přičemž nejběžnější jsou jednoduché a dvojité listy. Při výběru prostěradla s všitou gumičkou je třeba věnovat zvláštní pozornost konfiguraci lůžka. Pokud má vaše pohovka nebo postel znatelné výčnělky podél okrajů (záda, područky, dekorativní prvky), bude pravděpodobně nutné opustit výrobek s elastickým pásem, protože bude velmi obtížné jej opravit.

Další důležitou vlastností lůžkovin je hustota nití. Předpokládá se, že čím vyšší je tento ukazatel, tím měkčí je produkt. Jak však ukazuje praxe, hustota nejméně 450 nití na centimetr čtvereční je dostačující. Silnější oděvy jsou výrazně dražší a mohou být na dotek ještě drsnější než varianty s menším počtem nití.

Jak vybrat velikost?

Navzdory skutečnosti, že v Ruské federaci existuje GOST regulující velikost ložního prádla, ve skutečnosti jsou kupujícím k dispozici možnosti pro jakoukoli velikost použitých matrací. Jednoduchá pravidla vám pomohou najít správnou velikost klasického listu:

 • délka výrobku nesmí být menší než součet délky a výšky matrace;
 • šířka výrobku by měla být o něco větší než součet šířky matrace a její dvojnásobné výšky.

Stejná pravidla platí pro výběr možnosti s elastickým pásem, pouze zde musíte přesněji vypočítat rozměry, aby produkt těsně přiléhal k matraci.

Materiál

Především cena, pohodlí a praktičnost ložního prádla závisí na druhu materiálu použitého na jeho výrobu. Prostěradla vyrobená z různých látek vyžadují zcela odlišnou péči. Zvažte vlastnosti nejběžnějších materiálů.

Atlas

K vytvoření této tkaniny se používá speciální metoda tkaní. Atlas se vyznačuje leskem, hladkostí a jemností. Tohoto efektu je dosaženo proplétáním svislých osnovních nití s ​​vodorovnými. Hlavní nitě pro vytváření saténu jsou vyrobeny převážně z hedvábí.Přídavné nitě mohou být z bavlny, viskózy, mohou být i syntetické. Saténové povlečení je velmi odolné s vysokým komfortem. Dobře absorbuje vlhkost, zachovává svůj tvar po mnoho let, nehromadí se statickou elektřinou, nezpůsobuje alergie a podráždění. Nic nevypovídá o chuti jako luxusní saténové prostěradlo. Takové spodní prádlo vypadá obzvláště působivě v červených tónech.

Atlas nelze prát v horké vodě, jinak rychle ztratí svůj tvar. Nežádoucí je také praní v pračce. Můžete žehlit pouze bez páry, přes vrstvu látky zevnitř ven. Zároveň by žehlička neměla být horká.

Bambus

Jako relativně nový produkt v Rusku, v asijských zemích, si povlečení z bambusových vláken dlouho získalo srdce milionů kupujících. Tento materiál má mnoho výhod:

 • je šetrný k životnímu prostředí, nezpůsobuje podráždění a alergie;
 • je příjemný na dotek, je obzvláště měkký;
 • materiál je velmi odolný;
 • vysoká poréznost vlákna umožňuje dokonale propouštět vzduch, rychle absorbovat a odpařovat vlhkost.

Mezi nedostatky lze zaznamenat zvýšené požadavky na péči. Takové výrobky lze prát pouze na jemný cyklus bez sušení v psacím stroji. Nedoporučuje se používat bělidla nebo změkčovadla. Bambusové prádlo je vhodné žehlit nepříliš horkou žehličkou.

Batist

Jedná se o způsob tkaní lněných nebo bavlněných nití. Zároveň je díky použití skané příze dosaženo větší lehkosti materiálu při zachování jeho pevnosti. Hlavní výhody:

 • průsvitnost, umožňující použití látky v dekoru;
 • lehkost a něžnost materiálu, díky kterému je spaní na cambrickém prostěradle obzvláště příjemné;
 • dobrá schopnost absorbovat vlhkost;
 • hypoalergenní.

Ložní prádlo Cambric lze prát při teplotě vody do 30 °C a pouze v jemném režimu.

Kaliko

Jedná se o metodu těsného tkaní silných bavlněných nití. Hlavní výhody hrubých kaliko listů:

 • dlouhá životnost (tkanina není téměř zmačkaná, odolná proti poškození, dlouho si zachovává barvu);
 • ekologická čistota a hygiena;
 • ulehčit.

Péče o hrubé kaliko prádlo je poměrně jednoduchá:

 • teplota vody během praní pro barevné hrubé kaliko - až 50 ° С, pro bílé - až 90 ° С;
 • takové prádlo byste neměli prát společně se syntetikou;
 • je lepší sušit hrubé kaliko produkty na místě chráněném před přímým slunečním zářením;
 • prádlo vyžehlete, než úplně uschne.

Vaflová tkanina

Tyto povlečení jsou vyrobeny z bavlny. Vyznačují se zvýšenou měkkostí, pohodlím, vynikající absorpcí vlhkosti. Je třeba je prát v režimu jemného praní ve vodě teplejší než 30 °C.

Viskóza

Jedná se o umělou tkaninu vyrobenou z přírodní celulózy. Hlavní výhody:

 • pevnost a odolnost proti opotřebení;
 • schopnost dobře procházet vzduchem a absorbovat vlhkost;
 • měkkost;
 • vysoká rychlost sušení.

Také viskóza:

 • příjemný na dotek;
 • neakumuluje statický náboj;
 • velmi hygienické.

Viskózové prádlo lze prát pouze v režimech jemného praní. Je lepší to vyždímat v psacím stroji, nemůžete to zkroutit. Viskózová fólie by se neměla zahřívat nad 50 °C. Nelze ji proto vyvařovat, sušit při vysoké teplotě a žehlit horkou žehličkou.

Jacquard

Tento materiál je vyroben ze směsi syntetických a přírodních přízí. Při výrobě se používá komplexní tkaní, díky kterému se na povrchu tkaniny vytváří charakteristický reliéf, který zůstává po mnoho let. Hlavní výhody žakárových produktů:

 • vynikající estetické vlastnosti (ne nadarmo se z tohoto materiálu vyrábí elitní soupravy);
 • vysoká odolnost proti opotřebení a pevnost;
 • schopnost rychle schnout;
 • nedostatek elektrifikace;
 • materiál v létě chladí a v zimě hřeje.

Základní požadavky na péči:

 • voda během praní by neměla být teplejší než 30 ° С, nemělo by se používat bělidlo;
 • odstřeďování je nepřijatelné a při sušení musíte prádlo chránit před přímým slunečním zářením;
 • takové prostěradlo můžete žehlit zevnitř ven při teplotě ne vyšší než 120 °C.

Krep

Tato látka vzniká tkaním hedvábí pomocí kroucených nití. Díky tomu je krepové prádlo příjemné na dotek, elastické a trochu se krčí. Pravidla péče jsou podobná jako u hedvábí: prát pouze ručně v nehorké vodě bez bělidel, nežehlit, vyhýbat se vysokým teplotám, nekroutit.

Voskované plátno

V běžných soupravách pro dospělé se ložní prádlo vyrobené z voděodpudivého plátna nenachází. Ale mezi dětskými možnostmi jsou plachtoviny docela běžné, protože tento materiál je voděodolný a velmi snadno se čistí. Často mají takové výrobky další absorpční vrstvu vyrobenou například z polyesteru. Dalším využitím olejového plátna jsou potahy matrací pro pacienty upoutané na lůžko. Vlastnosti a požadavky jsou zde stejné jako v případě dětské postele, liší se pouze typické velikosti.

Povlečení není potřeba prát, stačí je otřít mýdlovou vodou. Výrobky musí být chráněny před vysokými teplotami, což znamená, že by se také neměly žehlit.

Latex

Tento materiál se velmi zřídka používá k výrobě běžných plechů. Ale v sadách prádla pro různé erotické hry je velmi běžné černé latexové nebo vinylové prostěradlo, protože latex má skvělé kluzné vlastnosti a je velmi příjemný na dotek. Péče o latexové prostěradlo je velmi jednoduché – stačí jej otřít vlhkým hadříkem.

Prádlo

Tento materiál vypadá hrubě a příliš jednoduše. Ale prádlo vyrobené z něj je hygroskopické, dobře „dýchá“, má masážní účinek na spící osobu. Takové plechy jsou velmi odolné, nehromadí elektrický náboj a nezpůsobují alergie. Jsou šetrné k životnímu prostředí a mají dokonce baktericidní účinek. Výrobky jsou nenáročné na péči - lze je prát v pračce, vařit, žehlit při vysokých teplotách (zejména pokud materiál není zcela suchý). Stačí se vyhnout sušení v sušičce a před praním se doporučuje prádlo lehce namydlit a namočit na 1 hodinu do teplé vody.

Mikrovlákno

Tento materiál je několik mikronů tlustá tkaná polyesterová vlákna. Takové prostěradlo vydrží velmi dlouho, přitom si zachová svůj tvar a vzhled. Materiál je odolný vůči znečištění, dobře "dýchá" (proto spícího chladí). Mikrovlákno je také nenáročné na péči - rychle schne, snáší praní při teplotách do 60 °C. Sušit ji ale můžete pouze v režimu do 50 °C a neměli byste ji vařit. Takové prádlo je lepší žehlit nepříliš horkou žehličkou.

Perkál

Tento materiál je tenká bavlněná tkanina s vysokou hustotou, která vypadá jako cambric. Díky vysoké pevnosti a odolnosti proti opotřebení je perkálové prádlo velmi lehké a elegantní. Je příjemný na dotek a nezpůsobuje podráždění. Takové povlečení musíte prát při teplotě vody ne vyšší než 60 ° C.

Polypropylen

Polypropylen se používá především na jednorázová prostěradla určená k masážnímu nebo lékařskému použití. Jejich úkolem je chránit nábytek před kontaminací a zákazníky - před možnou infekcí různými chorobami. Obvykle jsou dodávány v rolích, mají standardní rozměr 60 x 100 cm.Protože se výrobek po použití vyhodí, o nějaké péči o ně nemůže být řeč. Stačí zajistit skladování v suché a čisté místnosti při pokojové teplotě.

Satén

Satén je vyroben z bavlny, takže je pevný, odolný, měkký, dlouho drží tvar i barvu, neelektrizuje, skvěle saje vlhkost a propouští vzduch. Mělo by se prát při teplotě nepřesahující 60 ° C odděleně od syntetiky. Vzhledem k tomu, že materiál není téměř pomačkaný, není nutné jej vůbec žehlit.

Kartoun

Je to levná bavlněná látka. Je odolný, příjemný na dotek, lehký a dobře drží tvar. Musí se prát odděleně od syntetického spodního prádla při teplotách do 50 °C.Chintz je lepší žehlit při nízké teplotě, když ještě není suchý.

Trikot

Jedná se o způsob tkaní látky ze široké škály nití: bavlny, hedvábí, vlny, syntetiky a tak dále. Proto stupeň pohodlí pleteného prostěradla a podmínky péče závisí na materiálech použitých při jeho výrobě.

Informace o tom, jak vybrat prostěradlo na povlečení, naleznete v dalším videu.

bez komentáře

Komentář byl úspěšně odeslán.

Kuchyně

Ložnice

Nábytek