Jak vybrat hustotu látky pro povlečení?

Obsah
 1. Indikátory kvality
 2. Pohledy
 3. Způsoby tkaní
 4. Suroviny
 5. Vlastnosti materiálu
 6. Doporučení

Sladký spánek a zdřímnutí v pohodlné a měkké posteli jsou klíčem k úspěšnému začátku dne. A touhu nasáknout hromadu vzdušné a prodyšné látky lze realizovat pouze ve správném ložním povlečení. Při výběru vhodného produktu je proto velmi důležité věnovat pozornost parametrům, jako je hustota materiálu.

Indikátory kvality

Vlastnosti materiálu ovlivňují i ​​další parametry. Jsou to tloušťka vláken, způsob tkaní, kroucení nití, jejich délka, těsnost vzájemného přilnutí.

Správná látka pro šití povlečení by měla mít plošnou hmotnost 120-150 g/m². A aby byl povrch hladký, musí být vlákna dlouhá, tenká a pevná. Pokud se použijí krátké nitě, které jsou propojeny uzly, látka se stává drsnou a nerovnou.

Odolnost proti opotřebení a měkkost výrobku závisí na tom, jak pevně jsou závity zkrouceny. Čím silnější je kroucení, tím pevnější a tužší je síť. A povlečení z lehce kroucených vláken je příjemnější a jemnější na dotek.

Pohledy

Nejdůležitějším ukazatelem charakterizujícím kvalitu materiálu je jeho hustota. Je dvou typů: lineární a povrchní.

Lineární je indikátor, který charakterizuje tloušťku nití poměrem hmotnosti tkaniny k její délce. Vyjadřováno v kg/m.

Rozlišujte mezi nízkou hustotou (od 20 do 30), středně nízkou (od 35 do 45), střední (od 50 do 65), středně vysokou (od 65 do 85), vysokou (od 85 do 120) a velmi vysokou ( od 130 do 280).

Povrch - parametr, který určuje hmotnost vlákna (v gramech) na 1 m². Právě tato hodnota je uvedena na obalu podestýlky nebo na roli materiálu.

Předpokládá se, že čím vyšší je povrchová hustota tkaniny, tím je lepší. Ale příliš hustý materiál může být těžký, houževnatý a nepříjemný pro tělo. Proto je lepší vzít v úvahu hodnoty obou parametrů.

Způsoby tkaní

Pro šití ložního prádla se obvykle používají látky s plátnovou (hlavní) vazbou.

 • Prádlo - střídání příčných a podélných vláken v poměru 1 : 1. Příklady: kaliko, chintz, ranforce, popelín.
 • Satén (satén). Při tomto způsobu jsou příčné nitě (útek), pokrývající několik podélných nití, vyvedeny na přední povrch tkaniny. Díky tomu je látka mírně volná, měkká a hladká. Příklad: satén.
 • Kepr. V důsledku této metody se na plátně objevují tuberkulózy (diagonální jizva). Příklady: polohedvábná podšívka, kepr.

Suroviny

Na výrobu ložního prádla použité látky od:

 • přírodní vlákna rostlinného (len, bavlna, eukalyptus, bambus) a živočišného původu (hedvábí);
 • syntetický;
 • a směsi (kombinace přírodních a syntetických nití).

Vlastnosti materiálu

Nejvhodnější surovinou pro povlečení je bavlna, neboť se skládá z nejčistších přírodních vláken rostlinného původu. Bavlněná tkanina dokonale dýchá, absorbuje vlhkost, snadno se pere, zahřeje v chladném počasí a je levná.

Z bavlny se vyrábí mnoho různých materiálů: hrubé kaliko, chintz, satén, ranfors, perkál, flanel, polybavlna, žakár, směsová tkanina v kombinaci s lnem.

 • Kaliko - pevný a kvalitní materiál metodou plátnové vazby. Na dotek hrubší, ale povlečení z tohoto materiálu je pevné a kvalitní.Existuje několik typů: drsná (látka s nejvyšší hustotou, nelakovaná), bělená, potištěná (s barevným vzorem), jednobarevná (hladká). V průměru se hustota hrubého kalika pro ložní prádlo pohybuje od 110 do 165 g / m².
 • Ranfors - tkanina získaná z bavlny, která prošla procesem zpracování vláken alkalickým roztokem (mercerace). Materiál je vysoce odolný a hygroskopický. Plátno je hladké, rovné a hedvábné. Má hustotu 120 g/m². Vyrábí se z nejlepších odrůd bavlny a je dražší než hrubé kaliko.
 • Při výrobě popelínu používají se nitě různé tloušťky. Příčné jsou tlustší, laloky tenčí. Proto se na povrchu objevují malé hrbolky (jizvy). Takové ložní prádlo je měkké a krásné, nesráží se, nebledne. Průměrná hustota tkaniny je od 110 do 120 g/m².
 • Satén navenek podobný flanelu v tom, že přední strana materiálu je hladká a zadní strana vlněná. Kroucení nití, metoda keprové vazby. Hustota běžného saténu je od 115 do 125 g / m². Prémiová tkanina je těžší 130 g / m². Existuje několik typů: obyčejný, žakárový, potištěný, potištěný, krepový, mako (nejhustší, nejkvalitnější a nejdražší satén), pruhovaný, pohodlný (elitní, měkký, jemný, prodyšný).
 • Jacquard-satén - bavlněná tkanina s oboustranným reliéfním vzorem, získaná díky speciální vazbě nití. Neroztahuje se, dlouho drží tvar, dobře absorbuje vlhkost a nebojí se teplotních extrémů. Používá se k šití luxusního ložního prádla. Hustota 135-145 g/m².
 • Prádlo - nejekologičtější tkanina, v jejímž výrobním procesu nejsou použity žádné chemické složky. Má antiseptické vlastnosti a masážní účinek. Dobře odvádí vlhkost, zachovává tělesné mikroklima, chladí v horku a hřeje v mrazu. Existuje pouze jedna nevýhoda - prádlo se může během praní srazit. Hustota lnu je 125-150 g/m².
 • Hedvábí - jedná se o nejdražší materiál živočišného původu. Měkká a jemná látka s charakteristickým leskem je velmi citlivá na změny teploty. Vyžaduje pečlivou údržbu, protože se natahuje, pod vlivem slunečního záření se hroutí. Kvalita hedvábí se měří ve speciálních jednotkách maminky, která se určuje podle hmotnosti 1 m² látky. Ideální hodnota je 16-22 mm. Příjemný lesk je zajištěn díky trojúhelníkovému průřezu závitů a lomu světla.
 • Kartoun - bavlněná tkanina, příjemná na tělo a nenáročná na péči. Vyznačuje se vysokou odolností proti opotřebení, propustností vlhkosti. Hustota je nízká 80-100 g / m², protože nitě jsou silné a tkaní je vzácné. Liší se nízkou cenou.
 • Polybavlna - směs bavlny a polyesteru. Bavlna od 30 do 75 %, zbytek je syntetika. Ložní prádlo vyrobené z této látky je velmi odolné proti opotřebení, nevyžaduje žehlení a snadno se čistí. Z tohoto důvodu se běžně používá v hotelech. Existují však i negativní vlastnosti: nepropouští dobře vzduch, valí se dolů a elektrizuje.
 • Flanel - čistá bavlna s velmi jemnou texturou. Měkký, hřejivý a hypoalergenní materiál je vhodný pro novorozence. Nevýhody – pelety se tvoří časem.
 • Povlečení z bambusového vlákna má antiseptický účinek, vysokou hygroskopičnost. Povrch plátna je hladký a hedvábný. Předmět vyžaduje jemné praní. Nevýhodou je vysoká cena.
 • Tencel - hedvábná tkanina s bakteriostatickými vlastnostmi, získaná z eukalyptové celulózy. Takové ložní prádlo se při praní nedeformuje, propouští vzduch a absorbuje vlhkost. Vyžaduje ale jemnou péči (tekutými přípravky), sušení (ne na přímém slunci) a šetrné žehlení (na špatnou stranu).

Abyste si vybrali ten správný produkt, měli byste si zapamatovat základní charakteristiky nejběžnějších materiálů pro šití ložního prádla.

Tabulka hustoty

Textil

Povrchová hustota, g / m2

Kaliko

110-160

Ranfors

120

Kartoun

80-100

Batist

71

Popelín

110-120

Satén

115-125

Jacquard-satén

130-140

Prádlo

125-150

Flanel

170-257

Biomatin

120

Tencel

118

Perkál

120

Mahra

300-800

Doporučení

  Tkaniny s vysokou hustotou jsou vhodné pro každodenní použití, protože jsou odolnější vůči oděru a vyblednutí. Ze stejného důvodu je materiál vhodný i pro novorozence. Časté změny a horké praní oděv nezničí.

  Taková hustá látka je vhodná i pro člověka, který se v posteli hodně otáčí. Mimochodem, v tomto případě byste měli přemýšlet o prostěradle s gumičkou.

  Výběr vhodného prádla závisí také na tom, pro koho je určeno. Pro alergiky a osoby s citlivou pokožkou jsou vhodné například produkty s nízkou a střední hustotou. Je však třeba mít na paměti, že tenký materiál rychle bledne, deformuje se a pokrývá se peletami.

  A pokud znalci pohodlí obdarujete kvalitní a krásné ložní prádlo, bude to nejlepší důkaz pozornosti, respektu a péče.

  Informace o tom, jak vybrat hustotu látky pro povlečení, naleznete v dalším videu.

  bez komentáře

  Komentář byl úspěšně odeslán.

  Kuchyně

  Ložnice

  Nábytek