Jak ušít ložní prádlo?

Obsah
 1. Seznam potřebných nástrojů a materiálů
 2. Výběr látky
 3. Vytváření vzoru
 4. Pokyny krok za krokem pro sestavení produktu
 5. Nápady na design stavebnice
 6. Užitečné tipy

Ložní prádlo je sada doplňků na spaní, kterou potřebuje každá rodina. Je to atribut, který vytváří a udržuje pohodlí pro tělo během spánku.

Stavebnice by měla být pohodlná a zároveň krásná, vyrobená z pevné a kvalitní látky.

Seznam potřebných nástrojů a materiálů

Manželské postele do moderních interiérů jsou stále častěji vyráběny na zakázku, proto mají nestandardní rozměry. Navzdory tomu, že sortiment velkolepého ložního prádla na trhu je velký, je v tomto případě potřeba ušít povlečení podle různých, individuálních rozměrů. V případě, že máte v ložnici obyčejné dvoulůžko nebo jeden a půl lůžka, je snadné do něj povlečení pořídit v obchodě nebo na trhu.

Mnoho lidí ale stále raději nekupuje hotovou, ale ušije si elegantní sadu doma. Šití vlastníma rukama navíc umožňuje ušetřit téměř polovinu nákladů na sadu prádla v maloobchodní síti.

Existuje taková nevýhoda konfekčního prádla: rozměry deklarované na štítku se často neshodují s těmi, které jsou v této sadě skutečně přítomny.

Při zkoušení je povlak na polštář příliš velký a visí dolů, povlak na přikrývku je pak příliš malý. Navíc se plechy opotřebovávají rychleji než jiné díly. Hospodyňky vědí, že na jeden povlak na peřinu je lepší mít v sadě více náhradních prostěradel.

Vzhledem k tomu, že souprava prádla má být vyrobena přesně ve velikosti, měla by být provedena řada nezbytných měření pomocí centimetrové pásky.

K šití budete potřebovat takové příslušenství a materiály.

 • Šicí stroj.
 • Vlákna... Nelze přehlédnout, jak důležitý je výběr správných kvalitních nití. Odborníci doporučují zakoupit vysoce pevné cívky Poly Strong, polyesterové příze a víceúčelové. Po malém odvinutí se ujistěte, že na nich není těsnění, které ztěžuje práci, a tloušťka je po celé délce stejná. Označení ukazuje, co tvořilo základ nitě - "LH", například je to len plus bavlna a "LL" je len s lavsanem. Číslo udává hustotu nitě v cívce.
 • Textil... Obchody jsou plné moderních stavebnic, drahých a pro průměrnou peněženku. Dnes si můžete vybrat bavlnu, kaliko, polosyntetiku, hedvábí a sady ze směsových materiálů. Abyste se ujistili, že tento materiál splňuje vaše očekávání pohodlí, je lepší, jak se říká, „dotknout se ho vlastníma rukama“. V Rusku jsou kombajny Ivanovsky a Shuisky dlouho známé po celé zemi. Dnes jsou stále lídry ve výrobě vynikajících textilií.

Abyste nenarazili na padělek, musíte si pečlivě přečíst informace na štítku: výrobky těchto továren jsou certifikovány a mají originální logo.

 • Železo, nůžky, jehla pro skládací díly v případě potřeby.

Výběr látky

Z takových látek je obvyklé šít prádlo.

Chintz a satén

Podobné materiály vyrobené z bavlněné nitě. Ale pokud se první mačká a není příliš odolný, pak je druhý mnohem pevnější. Hlavní výhodou chintzu je jeho měkkost a lehkost.

Ne těžký a leštěný satén vydrží déle, ale jeho cena je vyšší.

Kaliko

Královna mezi bavlněnými protějšky při šití ložního prádla.Tato látka nejenže neztrácí pevnost, ale během používání se stává příjemnější a měkčí. Nebojí se častého praní a nevybledne, přičemž si zachovává původní jas barev. Na první pohled vypadá hrubé kaliko drsně, ale vlákna jsou na tělo velmi příjemná.

Každá role udává hustotu, která musí být minimálně 125 g na metr čtvereční. V tomto případě množství přírodních bavlněných surovin umožní, aby látka byla používána po dlouhou dobu.

Len a flanel

Pro len existuje omezený počet barviv. Vyrábí se z něj prostěradla a povlaky na polštáře, většinou bílé se vzácným vzorem a pruhy. Z hlediska hypoalergenity se však málokterá látka vyrovná lněné niti. Flanel je hutnější a měkčí. Pro ni je nejlepší období pro použití podzim a zima.

Hřejivá a příjemná látka je vhodná na plenky, malá prostěradla, povlaky na polštáře a další předměty určené především pro děti.

Hedvábí

Elitní hedvábné soupravy vypadají velmi krásně a elegantně, jsou klasifikovány jako drahé. Jedná se o odolný látkový základ s vysokou úrovní pohodlí, který dokonale padne na tělo.

Přírodní materiál je poměrně drahý, proto se prodává hlavně jako směsný materiál se syntetickými přísadami. Pokud se vám ale poštěstí pořídit si 100% dostatečně silné hedvábí a ušít z něj povlečení, potěšení je zaručeno na mnoho let, protože se jedná o odolný, skvěle sloužící materiál.

Perkál

Tenká a odolná tkanina, která vydrží časté praní.

Dres z froté vlákna

Klky udržují teplo a příjemně se dotýkají těla v horkém počasí. Listy vyrobené z takového plátna lze bezpečně nazvat univerzální. Vypadá skvěle v posteli.

Mezi nevýhody patří delší schnutí po vyprání. Mírně roztažitelný i při nesprávném sušení.

Směsi polybavlny

Obsahují vysoký - od 40 do 60 % - obsah umělých nití. Levné a světlé soupravy mají řadu výhod: jsou hladké a tenké, vypadají elegantně, snadno se omyjí a rychle schnou. Ale v horkém počasí je lepší položit bavlněné spodní prádlo, dobrá absorpce vlhkosti.

Polybavlna nemá dostatečnou hygroskopičnost, nebude se vám na ní pohodlně ležet v dusné noci ve vrcholném létě.

Vytváření vzoru

Vzor pro konstrukci vzoru závisí na tom, jaký druh stavebnice má být vyroben. Je snadné vypočítat látku se znalostí standardních velikostí.

2 ložnice

Jedná se o soupravu povlečení skládající se z jednoho povlaku na přikrývku, dvou povlaků na polštář a jednoho prostěradla. V tomto případě může mít plech šířku 175 až 220 cm a délku 210 až 240 cm. Na dvojitou přikrývku potřebujete povlak na přikrývku o rozměrech 180-210 cm x 215 cm nebo téměř čtvercový - 220 x 200. Povlaky na polštáře jsou ve třech velikostech: 50x70, 60x60 a 70x70.

1,5-lůžkový

Určeno pro jednu osobu, takže sada obsahuje jedno prostěradlo a jeden povlak na polštář a také povlak na přikrývku. Pokud se velikosti tří typů povlaků shodují s dvojitou sadou, pak je velikost prostěradla a povlaku na přikrývku v těchto mezích: šířka 150–160 cm, délka 210–220.

Další modifikace je označována jako jedna a půl: s parametry 180x250.

Euro

Toto je název pro prádlo se stejným počtem kusů jako v dvojité sadě, ale s velkými listy. Standardní šířka tohoto předmětu je 220 cm, délka může být až 270 cm. Povlak na přikrývku v eurosetu má parametry 220x240, možné jsou varianty od 205x225 do 225x250 cm.

Dítě

Pro děti se šijí sady podobné velikosti jeden a půl. Prostěradlo a povlak na peřinu jsou v tomto případě menší šířky: 145–155 cm s délkou 210–215. Na polštář je potřeba malý povlak na polštář: 50x50 cm.

Dětská postýlka se měří obzvlášť pečlivě.

Poté musíte nakreslit náčrtky, podle kterých je vzor postaven.

 • Prostěradlo... Délka odpovídá matraci, šířka se měří s přihlédnutím ke třem parametrům: šířka, dvojnásobná výška a přídavná látka pro záhyby a volné prověšení. Obvykle je to 25 až 40 cm navíc.Na švech na obou stranách je ponecháno až 6 cm.
 • Povlak na peřinu... Náčrt bude odpovídat délce a dvojnásobné šířce vaší deky, plus stejné švy.
 • Povlak na polštář... Musíte změřit dvě délky a šířku jednoho polštáře. Nechte délku na ventilu 20-25 cm a na obou stranách 5 cm - na švech.

Pokyny krok za krokem pro sestavení produktu

Šití ložního prádla vlastními rukama není tak obtížný úkol, jak se zdá na první pohled, pokud existuje podrobné schéma, které mistrovská třída nabízí. Šití doma může být kreativní proces, který zaujme, zejména proto, že výsledek je dosažen rychle.

Jedna sada netrvá déle než 4–5 hodin.

Povlak na polštář

Šití vyžaduje kapsu na uchycení polštáře, proto je důležité látku rovně stříhat. Naměřená látka se přehne pravou stranou dovnitř, ponechá se asi 30 cm. Tento kus se složí nahoru. Poté jsou strany rovnoměrně složeny a sešity, čára je položena s ohledem na dvojité otáčky. Vršek kapsy již nemusíte přišívat. Vytočený povlak na polštář je pečlivě vyžehlený.

Povlak na peřinu

Látka střižená na míru se přeloží naruby, přeloží napůl. Poté se přešije dlouhý šev na straně a horní části produktu. Ohrnuté okraje jsou úhledně sešity švem. V tomto případě okraj nevyžaduje další zpracování. Počínaje linií se dělají zátarasy, které několikrát procházejí jedním místem kvůli síle.

Aby se přikrývka volně vešla do přikrývky, nechte dole ve středu cca 50-60 cm, zbytek sešije. Středová otevřená část je šitá z přední plochy.

Bartacks jsou ponechány ve rozparku a poté je našitý zip a suchý zip. Otočením lícem nahoru se získá hotový výrobek.

Prostěradlo

Pro výrobu tohoto předmětu jsou všechny okraje vzoru zastrčeny a sešity, na obou stranách je již okraj. Vypadá dostatečně elegantně, takže ho můžete nechat bez záhybů. Pokud je složen, pak před šitím podlévejte ručně.

Nápady na design stavebnice

Krásné spodní prádlo je především získáváno z neobvyklých a vysoce kvalitních tkanin. Doporučuje se nejen vybrat známé materiály, ale také věnovat pozornost módním trendům. Pro moderní sadu si můžete vyzvednout tkaniny s různými texturami. Obyčejné prostěradlo je módní kombinovat s povlakem na přikrývku z látky s geometrickým a květinovým vzorem.

Hladké soupravy prádla v americkém stylu, slavnostní bílé textury s jasným a šťavnatým vzorem neztratily svůj význam.

Mnoho lidí má rádo spodní prádlo s krajkou, volány a guipure. Mohou ozdobit povlak na přikrývku nejen podél okrajů, ale také uprostřed, protože si za to koupili malý řez. Krajkové proužky jsou připevněny ke všem předmětům pravidelným švem. Zdobené bavlnou a lemovacím stehem - elegantní saténová stuha.

Materiály se prodávají v rolích do 2 m a pokud potřebujete ušít nestandardní sadu, optimální je bavlna nebo jiné přírodní vlákno s drobným vzorem.

Světlý zip se nejsnáze používá jako spojovací prvek pro připojení linie řezu.

Pokud je na tkanině trojrozměrný vzor, ​​je orientován podél příčné nebo lobární nitě. V závislosti na tom je materiál přijímán na šířku nebo libovolně ve velikosti, měření bez ohledu na umístění prvků.

Užitečné tipy

Chcete-li správně vyrobit ložní prádlo, hlavní věcí je určit, jaký typ švu bude použit při šití. Švy, speciální spodní prádlo a dvojité - hlavní typy švů. Pokud jste je vyrobili kvalitně, střihy se časem nebudou rozcházet, prádlo lze prát v pračce a dlouho vydrží.

Zde je několik užitečných tipů od odborníků.

 • Na materiálu byste neměli šetřit, naopak je vždy lepší nechat pár centimetrů na sražení při prvním praní. Toto pravidlo platí zejména pro dlouhá pohodlná prostěradla.
 • Před otevřením se látka vyžehlí horkou párou. Záhyby a složené části zmizí, dojde k počátečnímu smrštění.
 • Zvolte co nejrovnější povrch pro řezání, aby nedošlo k deformaci tkaniny. Hladkost podlahy v největší místnosti je vhodná, protože velmi velké stoly nejsou v každém interiéru.
 • Calico není šité plátěným švem, protože vyžaduje skládání látky v šesti vrstvách, čímž je materiál hrubý. Pro nezkušené řemeslníky je také obtížné provádět tento typ švu za chodu, což vyžaduje předběžné skládání jednotlivých dílů. Nepoužívejte "cik-cak", je lepší provést zpracování overlockem a poté začít sešívat díly.
 • Nitě by neměly být příliš tenké nebo tlusté, jinak by látku přetrhly nebo roztrhly. Výběr cívky je důležitou součástí vaší práce. Bez ohledu na to, jak pečlivě vybíráte materiál, nekvalitní nitě mohou zničit celý obchod.
 • Nastavte rozteč šití stroje na střední. Představa, že jemné šití zlepší kvalitu šití, je nesprávná. Záměrně malé stehy působí na textilní vlákna a ničí je. Velké - dělají mezery ve švech a vedou k obláčkům.
 • Pokud je to vaše první sada, kterou šijete, nesnažte se okamžitě opakovat složitý design s kombinací různých látek, například vyrobte prostěradlo s gumičkou. Neberte si hned na sebe velmi tenké a jemné látky, jako je hedvábí. Šití výrobků z něj, stejně jako zdobení sady krajkou a saténem, ​​vyžaduje dovednosti. Vždy budete mít čas naučit se zdobit a diverzifikovat model, hlavní věcí je zvládnout základní techniky. Začněte malými a jednoduchými kousky.

Mistrovská třída šití spodního prádla je v dalším videu.

bez komentáře

Komentář byl úspěšně odeslán.

Kuchyně

Ložnice

Nábytek