Co je lepší na povlečení - perkál nebo popelín?

Co je lepší na povlečení - perkál nebo popelín?
 1. Podobnosti tkání
 2. Zásadní rozdíly
 3. Porovnání výhod a nevýhod
 4. Který je lepší?

V prezentované rozmanitosti látek používaných dnes pro výrobu ložních souprav je někdy docela obtížné porozumět. Mezi materiály, které nejčastěji slouží jako suroviny pro šití, jsou zvláště žádané perkál a popelín.

Chcete-li co nejúplněji porozumět těmto tkaninám, musíte podrobně zvážit jejich vlastnosti, výhody a nevýhody.

Podobnosti tkání

Výběr ložního prádla pouze na první pohled se může zdát jako poměrně jednoduchá událost, ale ve skutečnosti bude možnost dobrého odpočinku přímo záviset na provedené volbě. Spánek je klíčem k úspěšnému doplnění vynaložené energie a materiál, ze kterého bude prostěradlo, povlak na polštář a povlak na peřinu vyrobeno, přímo ovlivní komfort strávený v posteli.

Popelínové a perkálové soupravy jsou již dlouhou dobu velmi žádané kvůli takové preferenci řady vlastností těchto látek. Za prvé, stojí za zmínku, že materiály mají mezi sebou určitou podobnost vzhledem k tomu, že jako suroviny pro jejich výrobu se používají přírodní bavlněné nitě.

Popelín a perkál mají téměř totožné indikátory hustoty, což určuje jejich dobrou odolnost proti opotřebení při aktivním provozu hotových souprav. Výroba těchto materiálů probíhá pomocí plátnové vazby bavlněných nití. S vícenásobným nárůstem kusu materiálu lze zaznamenat určitou podobnost plátna se šachovnicí, protože hlavní nitě jsou vzájemně propleteny s vedlejšími.

Z hlediska vzhledu jsou oba atraktivní a dostupné v široké škále barev.

Zásadní rozdíly

Navzdory určité podobnosti látek mají stále řadu jedinečných vlastností, které umožňují přiřadit tyto materiály různým druhům surovin používaných pro šití textilních výrobků pro ložnice.

Nejprve je třeba se pozastavit nad historií původu obou materiálů. Materiál jako popelín se začal vyrábět ve Francii před několika staletími. Poprvé byl přijat speciálně pro papeže, což dalo vzniknout jeho jménu.

O druhém materiálu lze říci, že se začal vyrábět na východě – v horké Indii, kde bylo pro textilie obzvláště důležité přinášet tělu tolik potřebný chlad.

I přes poněkud nepříjemný název materiálu a perkál v překladu znamená „hadr“, se látka během velmi krátké doby stala žádanou nejen doma, ale i daleko za jejími hranicemi. A francouzské tkalce a jehlice, které přijaly zkušenosti indických mistrů, začaly ve svých dílnách vyrábět perkál a šít z něj různé výrobky pro domácnost, stejně jako neformální oblečení pro muže a ženy.

Za výrazný rozdíl mezi materiály lze považovat tloušťku nití použitých pro výrobu. Perkál je vyroben ze silnější bavlněné tkaniny, navíc jsou vlákna speciálním způsobem vyčesaná, ale ne stočená dohromady.

Dalším specifikem výroby tkaniny je potahování vláken speciální látkou, která má schopnost slepovat bavlněné nitě k sobě.Takové metody mají příznivý vliv na takový ukazatel surovin, jako je síla.

Z dlouhé historie perkálu lze zaznamenat tak pozoruhodnou vlastnost, jako je použití tkaniny pro výrobu padáků, což samo o sobě hovoří o síle surovin a hotových výrobků z ní.

Klížení lepidlem má také příznivý vliv na schopnost materiálu zachovat si svůj původní vzhled po dlouhou dobu, protože činidlo zabraňuje ztrátě barvy vystavením ultrafialovým paprskům. Navíc zabraňuje načechraní vláken, díky čemuž jsou produkty dlouhodobě hladké a příjemné na dotek. Perkálové výrobky se však poměrně rychle mačkají, a proto je nutné ložní prádlo z takových surovin žehlit.

Z výše uvedeného můžeme usoudit, že perkál je lehká, ale zároveň odolná tkanina, liší se od popelínu vyšší cenou. Průměrný životnost souprav perkálového povlečení je deset let.

Popelín se během provozu téměř nemačká, je považován za zušlechtěný materiál s poréznější strukturou tkaní, protože bavlněné nitě k sobě při výrobě tolik nepřilnou. Ale postel popelínové prádlo bude použitelné nejdéle pět let.

Výroba materiálu jako např popelín, vzniká tkaním bavlněných vláken, někdy s přídavkem syntetických surovin různé úrovně hustoty. Tento způsob výroby určuje unikátní strukturu povrchu materiálu – je pokrytý drobnými jizvičkami.

Popelín se hojně využívá nejen k výrobě ložního prádla, ale také k šití ubrusů, ručníků a oděvů.

V prodeji najdete popelínové výrobky, které zahrnují hedvábí a dokonce i vlněné nitě. Právě tyto druhy materiálů jsou žádané pro šití elitního a vysoce kvalitního ložního prádla.

Chcete-li zkontrolovat složení produktu, měli byste se podrobně seznámit s etiketou na produktu, ve které výrobci uvádějí přítomnost přírodních a syntetických vláken v procentech.

Porovnání výhod a nevýhod

Abychom získali objektivní představu o materiálech používaných pro šití prádla, je nutné podrobně zvážit pozitivní a negativní aspekty každého z nich.

Co se týče perkálových produktů, za přednosti produktů lze považovat následující vlastnosti.

 • Dlouhá provozní životnost... Jak ukazuje praxe a četné spotřebitelské recenze, perkál vykazuje vysokou odolnost proti opotřebení ve srovnání s většinou bavlněných výrobků pro ložnice. Tato výhoda je vysvětlena hustotou nití suroviny, která je asi 140 g / m2, což je několikrát vyšší než u podobných ukazatelů jiných přírodních tkanin.
 • Trvanlivost výrobků... Ani po četných praních v pračkách a žehličkách neztrácí povlečení svou pevnost, což minimalizuje riziko tvorby děr na výrobcích.
 • Schopnost zachovat jas aplikovaného vzoru a původní podobě. Zkušenosti ukazují, že látka se nedeformuje vlivem mechanických faktorů a také není náchylná k tvorbě žmolků a vyblednutí barev po vyprání.
 • Pohodlí použití materiálu. Protože proces výroby perkálu nezahrnuje metodu kroucení bavlněných vláken dohromady, zvyšuje to jeho měkkost a činí prádlo příjemnějším. V některých případech můžete zaznamenat mírný posuvný efekt těla na povrchu perkálových plátů.
 • Materiál nechladí. Takové výrobky lze používat v chladném období bez obav z mrazu, protože udržují teplotu, ale jsou dokonale prodyšné, což má při použití v létě chladivý účinek.

Perkálové povlečení má i své nevýhody.Mezi ně patří skutečnost, že tkanina se během používání stále mačká, takže po vyprání, bez ohledu na jeho způsob, bude nutné výrobek vyžehlit.

V poslední době někteří výrobci při výrobě ocelového materiálu navíc zahrnují do svého složení syntetické materiály, které mohou nepříznivě ovlivnit vlastnosti hotového výrobku, zejména komplikovat výměnu vzduchu. Na štítku takových souprav je zpravidla odpovídající označení - smíšený perkál.

Když se zabýváme výhodami popelínu a výrobků z něj, je třeba takové vlastnosti poznamenat.

 • Pevnost materiálu... Během provozu jsou případy opotřebení výrobků, i jako prostěradlo na rodinných a dětských soupravách, zcela ojedinělé.
 • Výrobky jsou dokonale prodyšné... Díky dobré cirkulaci vzduchu může tělo "dýchat", což zvyšuje hygienu textilních výrobků.
 • Látka výborně akumuluje teplo... Produkty nezpůsobí nepohodlí při použití v zimě.
 • Velký výběr produktů... Výrobci ložních souprav dnes nabízejí výrobky z potištěného, ​​hladkého barveného a vícebarevného popelínu, což vám umožňuje vybrat si výrobky podle vašich individuálních preferencí ohledně vzhledu.
 • Hypoalergenní materiál... Popelínové lůžkoviny je povoleno používat v přítomnosti různých kožních onemocnění, aniž by se museli obávat vzniku nepříjemných reakcí dermis při kontaktu s ní.
 • Snadná péče o produkty... Pozitivní vlastnost textilií je považována za nenáročnost z hlediska použití jakýchkoli speciálních pracích prostředků.
 • Odolnost proti deformaci... Takové výrobky se po vyprání nemačkají, navíc neztrácejí barvu.
 • Měkkost textury... Materiál je velmi měkký a hedvábný, takže je příjemný na dotyk s tělem při spánku.

Mezi nevýhody popelínového povlečení je třeba vyzdvihnout případy, kdy zakoupené výrobky s příměsí vlny nebo hedvábí ve svém složení po vyprání slušně srazily.

Který je lepší?

Je poměrně obtížné dát jednoznačnou odpověď na otázku, který z uvažovaných materiálů bude nejlepší, protože při výběru takových produktů se každý kupující řídí individuálními preferencemi a hodnotí určité vlastnosti tkaniny.

S přihlédnutím k základním vlastnostem materiálů je však třeba mít na paměti, že perkál stále překonává popelín v síle nití, a to díky použití speciálního složení při výrobě. Z toho plyne jeho vyšší odolnost proti oděru při provozu. Hustota je také důležitá, ale pokud je potřeba zakoupit tenčí předměty, měl by být preferován popelín.

Pro ty, kteří neradi žehlí, se doporučuje zvolit popelínové povlečení a povlaky na polštáře, protože se po vyprání nebudou muset napařovat.

Pro spotřebitele, jejichž primární otázkou je cena sady povlečení, se vyplatí pozastavit se u popelínových výrobků, jejichž cena bude nejčastěji mnohem nižší. Zkrátí se ale i jejich životnost, což je důležité z hlediska výhodnosti nákupu z hlediska úspor. Zvláštní pozornost by měla být věnována soupravám oblečení na spaní, které obsahují další syntetické nečistoty, protože umělá vlákna mohou výrazně ovlivnit vlastnosti a výhody přírodní tkaniny.

Ložní prádlo je věc, která se neustále používá, proto je v některých případech trvanlivost perkálu stále výraznější výhodou oproti popelínu. Vzhledem k velkému množství nekvalitních textilních výrobků, které se objevily na trhu, je třeba věnovat zvláštní pozornost švům výrobků, měly by být vyrobeny tak, aby odpovídaly sadě, stejně jako vůni nové sady, které by neměly obsahovat drsné chemické nečistoty.

Více informací o rozdílu mezi popelínem a perkálem v dalším videu.

bez komentáře

Komentář byl úspěšně odeslán.

Kuchyně

Ložnice

Nábytek