Kuchyňské utěrky - tvář hostitelky

Kuchyňské utěrky - tvář hostitelky
  1. Zařízení
  2. Kritéria výběru
  3. Použití papírových protějšků
  4. Populární výrobci
  5. DIY šití
  6. Skladování a použití
  7. Pravidla péče

Téměř žádná kuchyňská práce se neobejde bez použití utěrek. Látka se používá na sušení nádobí, sušení rukou, broušení varné desky, nebo i zpracování zeleniny. Správně vybrané utěrky navíc umožňují dodat kuchyni na úplnosti a nejen pomoci v domácnosti, ale také potěšit vzhledem.

Zařízení

Sada kuchyňských utěrek může obsahovat jeden až tři nebo více. Jeden ručník je vhodný v situaci, kdy se nádobí myje a suší v myčce, což znamená, že nevyžaduje dodatečné sušení. V tomto případě se k otírání čistě umytých rukou používá jediný ubrousek. Nejčastěji ženy v domácnosti používají dva produkty - jeden na ruce a druhý na nádobí. Sada tří nebo více instancí má však mnohem větší prostor pro použití.

Můžete si například vybrat samostatný hadřík na čisté ruce a ovoce a dva ubrousky na nádobí: na první se položí mokré talíře a na druhé se setřou. Užitečná bude i klapka z mikrovlákna - s její pomocí uvede nože, povrch sklokeramické desky a ocelové nádobí do dokonalého stavu. Pokud jsou v domě děti, je lepší pro ně připravit samostatný ručník. Navíc se bude hodit „špinavý hadr“ a otření po vlhkém hadru.

Kritéria výběru

Hlavním požadavkem na kuchyňské utěrky je, aby byly kvalitní, aby absorbovaly veškerou tekutinu a v ideálním případě nezanechávaly žmolky. Pro mnoho hospodyněk je také důležité, aby se hodily i do interiéru.

Materiály (upravit)

Zpravidla se do kuchyně volí dva druhy utěrek. První - froté - slouží k otírání rukou. Na nádobí jsou vhodné ubrousky na bázi bavlny a lnu. Mohou to být také vafle vyrobené ze 100% bavlny. V případě, kdy jsou důležité snadno omyvatelné textilie, jsou preferovány froté ručníky s nízkým vlasem. Obvykle jsou zdobeny vložkami z jiného materiálu, nášivkou nebo výšivkou. Ručníky kaliko a lněné ručníky vypadají vždy jasně a atraktivně, navíc je lze obohatit krajkou a lemováním. Vaflové ubrousky mají zase dobré hygroskopické vlastnosti.

Bavlněné ručníky budou sloužit po dlouhou dobu, účinně absorbují vlhkost a nepoškozují lidské zdraví. Lněné výrobky se mohou ukázat jako příliš drsné na dotek, ale někteří lidé to naopak považují za plus - při kontaktu s nimi dochází k jakési masáži. Len účinně absorbuje tekutinu. Velur se do kuchyně zvlášť nedoporučuje, protože jeho savost je průměrná. Froté ručníky dlouho schnou, ale jsou příjemné na dotek. V poslední době jsou oblíbené bambusové ručníky. Výborně zachycují vlhkost, nejsou „impregnovány“ cizími pachy a nejsou vystaveny plísním nebo plísním.

formuláře

Kuchyňské ubrousky mohou mít jakýkoli tvar. Obdélníky jsou samozřejmě považovány za klasické, ale kulatý nebo oválný ručník vypadá velmi originálně. Hlavním kritériem v této věci je pohodlí, takže pokud hostitelka nepovažuje za obtížné otřít předměty zaoblenými úlomky, může udělat takovou originální volbu.

Velikost

Kuchyňské utěrky mohou mít samozřejmě různé velikosti, ale za nejvhodnější se považují látky o šířce 40 centimetrů a délce 70 nebo 30 centimetrů na šířku a 60 na výšku.

Barva

Nejlépe v kuchyni vypadají obyčejné utěrky s výšivkou. V případě, že je volba provedena ve prospěch barevných textilií s četnými obrázky, musí se nutně "překrývat" s detaily interiéru.

Design

Přestože krásné ručníky jsou obvykle vybírány v závislosti na stávajícím interiéru a barevném schématu, mnoho žen v domácnosti dává přednost nákupu originálních ubrousků v závislosti na ročním období. Například v zimě dominuje slavnostní novoroční výzdoba, na jaře květiny „kvetou“ na ručníku a v létě a na podzim se stává relevantní výšivka se sklizní a barevnými listy. Je důležité nezapomenout na smyčky, které mohou být vyrobeny z tkaniček, stuh, knoflíků a dalších materiálů. Zpravidla se téměř na každé dovolené v rodině objeví nová textilní dárková sada, ale pokud neodpovídá designu kuchyně, neměli byste se „nutit“ - je lepší ji dát někomu jinému.

Použití papírových protějšků

Jednorázové ubrousky se v kuchyni hodí při mnoha příležitostech. Například s jejich pomocí se ukáže, že syrové ryby, drůbež nebo maso před dalším zpracováním namočíte nebo například namočíte do marinády. Ručníky jsou nepostradatelné a když potřebujete odstranit přebytečný tuk. Stává se to například při vaření palačinek, palačinek, tvarohových koláčů nebo řízků. A konečně, papírové ubrousky se hodí pro některé špinavé úkoly: odstraňte zbytky jídla z dřezu, před podáváním otřete kapky na talíř, seberte kousek jídla, který spadl z podlahy, nebo si jednoduše utřete špinavé ruce. Uskladnění takových ručníků je výhodné, pokud máte speciální držák.

Populární výrobci

Velký počet firem vyrábí kuchyňský textil a značky mohou být ruské i vytvořené v Turecku. Ze známých výrobců si pozornost zaslouží Oriflame, který představuje produktovou řadu White Gold s nevtíravými jiskřivými potisky a sytým základním odstínem. Mezi další slavné značky ručníků patří Tac, Vasilisa, Mona Liza, Romance, Fidget, Lyubimy Dom a další. Mimochodem, každý výrobce by měl věnovat pozornost ručníkům Nedelka. Jedná se o sadu sedmi ubrousků na každý den v týdnu. Využitím „Týdne“ si budete moci zvyknout na hygienu kuchyně a pravidelnou výměnu ručníků.

DIY šití

Dokonce i začínající hostitelka může šít ručník vlastníma rukama. To vyžaduje pouze látku, nůžky, šicí stroj, nit a jehlu. Výběrem lněné nebo vaflové základny bude možné realizovat jakékoli fantazijní nápady pomocí vícebarevných nití. Mimochodem, nemusíte kupovat novou látku. Pro tento případ jsou docela vhodné fragmenty starého oblečení, například chintzové šaty.

Šití nejjednoduššího ručníku začíná vyříznutím obdélníku z látky o délce 62 centimetrů a šířce 32 centimetrů, kde pár centimetrů půjde do záhybů. Navíc lze asi 5 milimetrů hrany uhladit žehličkou, aby se hrana vyrovnala. Záhyby jsou zajištěny špendlíky a okraje jsou šity šicím strojem. Okraje jsou navíc zatažené cikcakem.

Skladování a použití

Nejpohodlnější je ukládat čisté ručníky v blízkosti dřezu, abyste si mohli ruce nebo nádobí ihned otřít a osušit. Pokud na talíře použijete samostatný ručník, budete je muset umístit na různá místa. Pro uložení jsou vhodné například speciální kolejnice upevněné na dveřích skříně nebo někde poblíž. Ubrousky můžete také zavěsit na různé háčky.Mohou být klasické, hřebíky, samolepicí nebo kroužky umístěné na úchytech skříněk.

Je vhodné zavěsit ručníky na vodorovnou rukojeť trouby, ale zpravidla budete muset dlouho chodit k dřezu. Existují i ​​speciální držáky do kuchyně. Je lepší odstranit zbytky mikrovlákna a „neformální“ pracovní ubrousky uvnitř skříně.

Pravidla péče

Stojí za to začít s tím, že se doporučuje mýt kuchyňské utěrky odděleně od ostatních věcí a dokonce i ručníky z koupelny. Neustále nasávající tekutinu totiž látka hromadí nejrůznější mikroby a bakterie, se kterými si neporadí jemný režim praní, vhodný například pro povlečení. V nejpříznivější situaci se kuchyňské utěrky mění každé tři dny, i když toto číslo závisí na frekvenci používání a počtu lidí, kteří kuchyň používají. Potřeba změny je určena v závislosti na vůni - zápach špinavé látky se objeví dříve než nepříjemný vzhled.

Perou se pomocí běžného prášku při teplotě 60 až 90 stupňů, podle barvy látky. Odolné nečistoty lze předem namočit do bělidla nebo do roztoku mýdla a sody. Z domácích receptů se za nejúčinnější považuje namáčení ručníků ve 20 gramech soli rozpuštěné v litru studené vody.

Mastné skvrny od slunečnicového oleje se před mytím ošetří běžným roztokem na mytí nádobí. Nejpohodlnější je to udělat večer a ráno vyprat ručníky jako obvykle. Kromě toho stojí za to zkusit špínu ošetřit 72% mýdlem a nechat čtyři hodiny. V případě, že bylo rozhodnuto předem namočit kuchyňské ubrousky, můžete do vody přidat stolní ocet. Poměr bude následující: dvacet gramů produktu na pár litrů vody. V extrémní situaci je dovoleno použít čistič vodních dýmek zředěný vodou.

Šetrné hospodyňky bělí ručníky hořčičnou kaší nanesenou na potřísněný povrch. Někdy pomáhá i roztok manganu, zředěný ve vodě určené k namáčení. S jeho pomocí bude mimochodem možné zničit zakořeněné aroma připravovaného jídla. Peroxid vodíku přidaný do vody dělá dobrou práci. Kromě dezinfekce zajišťuje také úspěšné hubení plísní.

Bílé kuchyňské ubrousky se doporučuje vyvařit. Voda se nalije do velkého hrnce. Jakmile se začne vařit, můžete do něj přidat 40 gramů bělidla, 40 gramů rostlinného oleje a 180 gramů pracího prášku. Tekutina se důkladně promíchá a vloží se do ní ručníky. Po asi deseti minutách varu obsahu můžete oheň vypnout a nechat víko zavřené. Tato technika je extrémně účinná, ale bohužel není vhodná pro syntetické ručníky.

Jak umýt kuchyňské utěrky vlastníma rukama, viz další video.

bez komentáře

Komentář byl úspěšně odeslán.

Kuchyně

Ložnice

Nábytek