Vše o jednopatrových domech ve stylu horské chaty

Obsah
 1. Zvláštnosti
 2. Projekty
 3. Materiály (upravit)
 4. Barevná paleta
 5. Krásné příklady

Dům ve stylu horské chaty je atraktivním řešením. Toto obydlí připomíná daču známou ruskému člověku. Kombinace dřeva a kamene v budově vytváří příjemný vzhled. Kromě toho je dům obvykle docela pevný a teplý.

Zvláštnosti

Chatové domy pocházejí z hornatého Švýcarska a byly určeny pro pastýře. Tato obydlí byla malá, postavená z materiálů nejdostupnějších v horských oblastech - kamene a dřeva.

Moderní dům ve stylu chaty je malý, ale útulný obytný prostor.

Taková stavba je vhodná nejen jako letní chata (sezónní) dům, ale také pro celoroční bydlení. To je způsobeno použitím přírodních odolných materiálů (dřevo, kámen), které dokážou ochránit před větrem, deštěm a vlhkostí. Kromě dřeva a kamene nabízejí moderní výrobci další spolehlivé materiály. Ale bez ohledu na to, z jakého materiálu je chata vyrobena, hlavní věcí je vytvoření harmonického a pohodlného v každém smyslu budovy, vhodného pro pohodlný pobyt.

Projekty

Při schvalování projektu domu byste měli v první řadě věnovat pozornost prvkům, které jsou v něm nezbytné. Styl chaty umožňuje postavit obytný dům tak, jak to majitelé potřebují. Tradičně jsou základy a spodní patro takových budov vyrobeny z kamene a horní část je vyrobena ze dřeva. Je to dáno podmínkami horských oblastí a možnými riziky (sesuvy, vymytí hornin atd.).

Rozměry (upravit)

Plocha domů může být libovolná. Za nejlepší variantu se považuje stavební plocha od 150 do 200 m2. Uspořádání interiéru styl nijak neovlivní, ale nezapomeňte, že horské chaty jsou prostorné, ale v žádném případě obrovské domy.

Jednopodlažní domy lze postavit s podkrovím. A pokud je rodina velká, pak by bylo dobrým řešením zařízení druhého patra. Více než dvě patra v obydlí tohoto typu by se nemělo plánovat - to už bude pro styl chaty přehnané.

Garáž

Majitelé aut by rozhodně měli mít garáž. Hodí se jak pro parkování, tak pro uložení jakéhokoliv nářadí.

Garáž může být přistavěna k bytovému domu nebo samostatně stojící.

Pokud padla volba na přístavbu, je třeba dbát na to, aby její brány a povrchové úpravy ladily s celkovou koncepcí domu.

Terasa

Bez ohledu na množství času stráveného uvnitř budovy je terasa skvělou volbou pro venkovní rekreaci za příznivého počasí. K chatovému stylu je vhodná i terasa vybavená grilem pro posezení s přáteli a dětské hry. Terasa může mít libovolnou velikost, důležité však je, aby celá stavba působila harmonicky.

Ve fázi návrhu je důležité určit, kolik koupelen, ložnic a dalších místností je potřeba pro pohodlný pobyt. Po analýze potřeb můžete projekt schválit.

Materiály (upravit)

Moderní výrobci nabízejí následující materiály pro stavbu domů ve stylu chaty:

 • dřevo;
 • cihlový;
 • dřevo;
 • pěnové bloky;
 • pórobeton.

Zvláště zajímavé jsou zděné a dřevěné domy. Zděná stavba je dokonalou kombinací ceny a kvality a přidání dřevěných prvků na fasády vytvoří požadovaný styl.

  Konstrukce bude odolná vůči jakýmkoli povětrnostním vlivům: dešti, sněhu, mrazu, horku, vysoké vlhkosti, silným poryvům větru. A také před výběrem materiálů byste měli přemýšlet o domě postaveném z protokoly... Kulatiny jsou ideální pro stavbu venkovských domů. Dřevo dokonale udržuje teplo i chlad.

  Domy se staví nejrychleji z pěnových bloků nebo pórobetonu. Ale mají také mnoho nevýhod, zejména pro oblasti s obtížným klimatem.

  Barevná paleta

  Než postavíte dům ve stylu horské chaty, měli byste si rozmyslet, v jakém odstínu jej dokončíte. Zde je několik tipů.

  • Pro fasády je lepší zvolit přírodní barvy: cappuccino, kaštan, kakao, karamel, zlatohnědá, bronzová, béžová, šedá, jantarová, kouřová, cínová, dřevěné uhlí, železo, ocel a další odstíny hnědé a šedé.
  • Pro výzdobu interiéru ve stylu chaty jsou preferovány světlé, přírodní barvy: béžová, slonová kost, růžové zlato, slonová kost, nebesky modrá, bílá, světle šedá.

  Krásné příklady

  Při zvažování domů v tomto stylu věnujte pozornost řadě zajímavých možností.

  Stylová chata ze světlého dřeva s terasou a velkými okny.

  Dům z tmavého kamene a dřeva s několika samostatnými vchody a zadní terasou.

  Malý letní dům ve stylu horské chaty z pórobetonu a cihel.

  Níže naleznete přehled domu ve stylu chaty.

  bez komentáře

  Komentář byl úspěšně odeslán.

  Kuchyně

  Ložnice

  Nábytek