Vše o zahřívání podlahy keramzitem ve vaně

Obsah
 1. Zvláštnosti
 2. Druhy materiálů
 3. Co je potřeba?
 4. Návod krok za krokem

V zimě je třeba věnovat zvláštní péči izolaci podlahy v sauně. Spolu s mnoha účinnými tepelně izolačními vrstvami je keramzit nejoblíbenější. Tento materiál používaný ve stavebnictví je užitečný především v místnostech, kde teploty klesají pod 35 stupňů. Zjistíme, proč mnoho lidí dává přednost použití keramzitu.

Zvláštnosti

Expandovaná hlína vzhledem je granule různé velikosti získané vypalováním jílu nebo břidlice. Vzniká tak materiál s nízkou tepelnou vodivostí, vyznačuje se také pórovitostí. V procesu tepelného zpracování není možné získat pelety jednotné velikosti, proto se spálená hmota třídí na štěrk a písek.

Kusy hlíny, které nemohly projít materiálem pro sypké hmoty, se drtí na tyto frakce: drť a písek.

Na celém světě lidé ochotně používají expandovanou hlínu k izolaci místnosti. Materiál je lehký, odolný a levný. Ale jakýkoli materiál má řadu pro a proti, keramzit není výjimkou.

Mezi plusy patří:

 • dobré tepelné stínící vlastnosti, této výhody je však dosaženo při použití silnější vrstvy materiálu;
 • za provozních podmínek může expandovaná hlína trvat déle než 40 let;
 • materiál patří do třídy NG (NG jsou nehořlavé materiály), proto je ohnivzdorný;
 • mnoho lidí se stará o ekologickou stránku - pokud jde o expandovanou hlínu, při zahřívání nevypouští škodlivé látky;
 • i osoba daleko od stavby může položit podlahu keramzitem - instalace je snadná a rychlá;
 • expandovaná hlína je odolná vůči nízkým i vysokým teplotám.

Samozřejmě existují některé nevýhody:

 • pokud se materiál namočí, jeho vlastnosti tepelné ochrany se výrazně sníží;
 • v případě extrémně nízkých teplot se granule začnou rozpadat;
 • při zasypávání mohou granule vytvářet prach - další nevýhoda, ale pro mnohé je tato položka pouze vedlejším efektem konstrukce, nikoli odpudivým faktorem;
 • v přítomnosti nízkého stropu může být tepelná izolace podlahové krytiny s expandovanou hlínou špatný nápad.

Druhy materiálů

V závislosti na vzhledu, tvaru a technologii získávání materiálu se dělí na několik typů. V posledních letech se produkce štěrku v Rusku zvýšila o 30 % a poptávka po něm se postupně zvyšuje. Expandovaný jílový štěrk se snadno používá ve stavebnictví pro izolaci domů. Vnější nátěry, podlaha, izolace vodovodních sítí - to vše je izolováno keramzitovým štěrkem. Začněme s ním.

Štěrk

Je to zaoblená peleta s červenohnědou barvou. Je široce používán pro izolaci.

Štěrk se používá:

 • při zlepšování cest v příměstských oblastech;
 • tepelná izolace koupelen;
 • vytvoření betonového potěru a drenážního systému;
 • výroba stavebních bloků;
 • vysypání základů;
 • tepelné izolace podlah, stěn a střech.

Písek

Získává se především drcením. Zpravidla je levnější než štěrk a drcený kámen, ale jeho vlastnosti se od těchto materiálů téměř neliší.

Písek se používá:

 • při vytváření tvárnic z expandovaného jílu;
 • zasypání podzemního prostoru;
 • vývoj krajinného designu pro vybavení zahradních cest;
 • filtrace vody.

Rozbitý kámen

Získává se v procesu drcení velkých kusů expandované hlíny. Výsledkem jsou kusy různých tvarů (od 5 do 40 mm.)

Drcený kámen se používá k plnění lehkého betonu.

Vzhled expandované hlíny je nepředstavitelný, ale nejčastěji tomu nevěnují pozornost a má to svůj důvod. Materiál se zpravidla zřídka používá otevřený: obvykle je součástí betonových nebo izolovaných dřevěných podlah. Expandovaná hlína se liší nízkou cenou mezi ostatními tepelně stínícími materiály, po kterých je mezi spotřebiteli poptávka.

Co je potřeba?

Teplo v místnosti v mnoha ohledech závisí na typu podlahy. Expandovaná hlína je bezesporu účinná izolace. Je třeba mít na paměti, že materiálem jsou granule různých velikostí, respektive tepelná vodivost se také liší.

Aby byla podlaha dobře izolována, je lepší koupit směs několika druhů expandované hlíny: písek a štěrk (granule by měly mít velikost 5-20 mm). Tato hmota se prodává pod univerzální značkou M300.

Pro práci je vhodné vzít velké množství expandované hlíny, protože granule se mohou v důsledku přepravy rozbít. Před zasypáním jsou instalovány majáky (k vyrovnání potěru), takže byste se měli postarat o jejich přítomnost. Budete také potřebovat cementovou maltu, cement, armovací síť (pro stabilitu konstrukce).

Pozor: aby se granule lépe spojily, musí mít různé velikosti. Je důležité zajistit, aby při plnění materiálu nebyly žádné nesrovnalosti, jinak bude veškerá práce marná. Pro stabilitu po práci je instalována kovová síť - vyplatí se ji zakoupit předem.

Návod krok za krokem

Každý případ izolace podlahy je individuální, jako budova lázní, ale existuje obecná technologie pro zásyp keramzitu, vhodná pro jakýkoli typ konstrukce.

 1. Prvním krokem je položení hydroizolační fólie (na zem). U stropů se používá parotěsná zábrana - pomáhá unikat vlhkosti z tepelně úsporného polštáře.
 2. Spoje mezi laminovanými izolačními pásy se lepí pomocí běžné stavební pásky.
 3. Připevněte stavební majáky - přes ně se nalije vrstva požadované tloušťky.
 4. Expandovaná hlína se nalije, přilne k vrstvě 20 cm. Nedoporučuje se vytvářet tloušťku vrstvy menší než 15 cm.
 5. Vytvořený polštář se vylije maltou - cementovým mlékem. Spolehlivě fixuje granule keramzitu a drží je pohromadě, což je přesně to, co je potřeba.
 6. Po 24 hodinách se na podlahu položí kovová síť a následně se vylije betonový potěr.

Chůze po svépomocí postavené podlaze je možná po 24 hodinách, ale bude trvat minimálně měsíc, než bude plně odolná.

Při zahřívání povrchu na zemi by měla být vrstva keramzitu 350 mm. Tento indikátor je velmi důležité vzít v úvahu i v procesu navrhování vany, protože izolační vrstva zvýší úroveň podlahy.

Existuje také další možnost izolace podlahy - plnění materiálu do rámu.

 • V tomto případě je nejprve připraven spolehlivý základ, nahoře je položena vrstva tepelně izolačního materiálu. Dále je rám sestaven - za tímto účelem vezmou tyče a desky. Pokud má podlaha působivou velikost, musí být rámová základna rozdělena na malý počet sekcí - každá z nich je pevná a v důsledku toho je vytvořena univerzální struktura.
 • Expandovaná hlína se plní stejným způsobem jako v prvním případě. Dobrou možností je položit pod desky membránovou fólii (v případě, že je mezi dřevěné trámy vyplněn keramzit).

Technologie izolace podlahy v místnosti se může lišit - většinou nezkušení stavitelé dávají přednost nejjednodušší možnosti:

 • budete potřebovat stlačenou zeminu, směs písku a štěrku, parotěsnou zábranu, betonový podklad, polystyrenovou pěnu, polyetylenovou fólii, výztužný rám;
 • pro izolaci je základna zpočátku připravena a vyrovnává ji z trhlin a hrbolů;
 • shora se nalije potěr z izolační směsi.

Dalším oblíbeným typem podlahy je podlahový potěr. K izolaci podlahy ve vaně se používá lisovaná minerální vata a odolný plošný polystyren. Základ tvoří betonová deska připevněná ke stěnám. Technologie lag je také populární. Jako izolace se používá lisovaná minerální vata a polystyren.

Vezměte prosím na vědomí: obvykle stavitelé používají komplexní řešení a často usínají dva nebo dokonce tři typy zlomků. To je nezbytné pro nejvyšší účinnost materiálu.

Pokud se například plánuje izolovat podlahovou krytinu na zemi, střední část se nalije z největšího typu keramzitu a následně se vytvoří vrstva menšího zásypu.

Na závěr bych chtěl říci, že keramzit je poměrně oblíbený izolační materiál. Je netoxický, lehký a ve srovnání s jinými materiály levný. Nezapomeňte, že zpevnění horní vrstvy cementovým mlékem je povinná fáze, která neumožňuje pronikání částic izolace do vzduchu. K izolaci dřevěných podlah se nejprve ošetří antiseptickým roztokem.

Jak izolovat podlahu expandovanou hlínou, viz video.

bez komentáře

Komentář byl úspěšně odeslán.

Kuchyně

Ložnice

Nábytek