Vše o šamotové maltě

Obsah
 1. co to je
 2. Čím se liší od šamotové hlíny
 3. Označení
 4. Návod k použití
 5. Vlastnosti zdiva
 6. Jak sušit

Šamotová malta: co to je, jaké má složení a vlastnosti - odpovědi na tyto otázky jsou profesionálním kamnářům dobře známé, ale amatéři by se měli s tímto typem zdicích materiálů lépe orientovat. V prodeji najdete suché směsi s označením MSh-28 a MSh-29, MSh-36 a dalších značek, jejichž vlastnosti plně odpovídají úkolům stanoveným pro žáruvzdorné složení. Chcete-li pochopit, proč je šamotová malta potřebná a jak ji používat, pomůže vám podrobný návod k použití tohoto materiálu.

co to je

Šamotová malta patří do kategorie speciálních malt používaných v pecích. Složení se vyznačuje vysokými žáruvzdornými vlastnostmi, lépe snáší zvýšení teploty a kontakt s otevřeným ohněm než cementopískové malty. Obsahuje pouze 2 hlavní složky - šamotový prášek a bílý jíl (kaolin), smíchané v určitém poměru. Odstín suché směsi je hnědý, s frakcí šedých vměstků, velikost frakcí nepřesahuje 20 mm.

Hlavním účelem tohoto produktu - tvorba zdiva pomocí žáruvzdorných šamotových cihel. Jeho struktura je podobná jako u samotné směsi. To umožňuje dosáhnout zvýšené adheze, eliminuje praskání a deformaci zdiva. Charakteristickým rysem šamotové malty je proces jejího vytvrzování - nezmrzne, ale po tepelné expozici je slinutý cihlou. Kompozice je balena v baleních různých velikostí, v každodenním životě jsou nejžádanější varianty od 25 a 50 kg do 1,2 tuny.

Hlavní vlastnosti šamotové malty jsou následující:

 • tepelná odolnost - 1700-2000 stupňů Celsia;
 • smrštění při zapálení - 1,3-3%;
 • vlhkost - až 4,3%;
 • spotřeba na 1 m3 zdiva - 100 kg.

Žáruvzdorné šamotové malty se snadno používají. Roztoky z nich se připravují na vodní bázi, určují jejich podíly na základě zadaných podmínek zdiva, požadavků na jeho smršťování a pevnost.

Složení šamotové malty je podobné jako u cihly ze stejného materiálu. To určuje nejen jeho tepelnou odolnost, ale i další vlastnosti.

Materiál je zcela bezpečný pro životní prostředí, netoxický při zahřívání.

Čím se liší od šamotové hlíny

Rozdíly mezi šamotovou hlínou a maltou jsou značné, ale těžko říci, který materiál odvede nejlepší práci. Konkrétní složení je zde velmi důležité. Šamotová malta obsahuje také jíl, ale jedná se o hotovou směs s již obsaženým kamenivem. To vám umožní okamžitě pokračovat v práci s roztokem a zředit jej vodou na požadované poměry.

Šamotová hlína - polotovar, který vyžaduje přísady. Navíc, pokud jde o stupeň požární odolnosti, je výrazně horší než hotové směsi.

Malta má své vlastní vlastnosti - musí být použita pouze v tandemu se šamotovými cihlami, jinak rozdíl v hustotě materiálu během smršťování povede k praskání zdiva.

Označení

Šamotová malta je označena písmeny a číslicemi. Směs je označena písmeny "MSH". Čísla udávají procento složek. Na bázi žáruvzdorných hlinitokřemičitanových částic se vyrábějí plastifikované malty s jiným značením.

Čím vyšší je zadané číslo, tím lepší bude tepelná odolnost hotové kompozice. Oxid hlinitý (Al2O3) poskytuje směsi specifikované výkonové charakteristiky. Následující třídy šamotové malty jsou standardizovány normami:

 1. MSh-28. Směs s obsahem oxidu hlinitého 28 %. Používá se při pokládání topenišť pro domácí kamna, krby.
 2. MSh-31. Množství Al2O3 zde nepřesahuje 31 %. Složení je také zaměřeno na nepříliš vysoké teploty, používá se především v běžném životě.
 3. MSh-32. Značka není standardizována požadavky GOST 6237-2015, vyrábí se podle TU.
 4. MSh-35. Šamotová malta na bázi bauxitu. Oxid hlinitý je obsažen v objemu 35 %. Nejsou zde žádné inkluze lignosíranů a uhličitanu sodného, ​​jako u jiných značek.
 5. MSh-36. Nejrozšířenější a nejoblíbenější složení. Kombinuje požární odolnost přesahující 1630 stupňů se středním obsahem oxidu hlinitého. Má nejnižší hmotnostní podíl vlhkosti - méně než 3%, velikost frakce - 0,5 mm.
 6. MSh-39. Šamotová malta s žáruvzdorností nad 1710 stupňů. Obsahuje 39% oxidu hlinitého.
 7. MSh-42. Není standardizováno požadavky GOST. Používá se v pecích, kde teplota spalování dosahuje 2000 stupňů Celsia.

U některých značek šamotové malty je povolena přítomnost oxidu železa ve složení. Může být obsažen ve směsích MSh-36, MSh-39 v množství nejvýše 2,5 %. Velikosti zlomků jsou také normalizovány. Značka MSh-28 je tedy považována za největší, granule dosahují 2 mm v objemu 100%, zatímco u variant se zvýšenou žáruvzdorností velikost zrna nepřesahuje 1 mm.

Návod k použití

Roztok šamotové malty lze hníst na bázi obyčejné vody. Pro průmyslové pece se směs vyrábí pomocí speciálních přísad nebo kapalin. Optimální konzistence by měla připomínat tekutou zakysanou smetanu. Míchání se provádí ručně nebo mechanicky.

Správně připravit šamotovou maltu je celkem jednoduché.

Důležité je dosáhnout takového stavu roztoku, aby zůstal poddajný a elastický zároveň.

Kompozice by se neměla oddělovat nebo ztrácet vlhkost, dokud se nepřipojí k cihle. V průměru trvá příprava roztoku pro pec 20 až 50 kg suchého prášku.

Konzistence se může lišit. Proporce jsou následující:

 1. Pro zdivo se švem 3-4 mm se připraví hustý roztok z 20 kg šamotové malty a 8,5 litru vody. Směs se ukáže jako podobná viskózní zakysané smetaně nebo těstu.
 2. Pro šev 2-3 mm je zapotřebí polohustá malta. Objem vody pro stejné množství prášku se zvýší na 11,8 litrů.
 3. Pro nejtenčí švy se malta hněte velmi tence. Na 20 kg prášku připadá až 13,5 litru tekutiny.

Můžete si vybrat jakýkoli způsob vaření. Husté roztoky se snadněji míchají ručně. Stavební míchačky pomáhají dodávat kapalinám homogenitu a zajišťují rovnoměrné spojení všech součástí.

Protože suchá malta vytváří silný prach, doporučuje se při práci používat ochrannou masku nebo respirátor.

Je důležité vědět, že nejprve se do nádoby nasype sušina. Je lepší změřit objem hned, abyste nemuseli během hnětení nic přidávat. Voda se nalévá po částech, je lepší vzít měkkou, vyčištěnou vodu, aby se vyloučily možné chemické reakce mezi látkami. Hotová směs by měla být homogenní, bez hrudek a jiných inkluzí, dostatečně elastická. Připravený roztok se udržuje asi 30 minut, poté se vyhodnotí výsledná konzistence, v případě potřeby se znovu zředí vodou.

V některých případech se používá šamotová malta bez dodatečného tepelného zpracování. V této verzi je ve složení obsažena methylcelulóza, která zajišťuje přirozené vytvrzení kompozice na čerstvém vzduchu. Šamotový písek může také působit jako složka, která umožňuje vyloučit praskání švů zdiva. Je přísně zakázáno používat cementové pojivo ve formulacích na bázi jílu.

Roztok pro vytvrzování směsi za studena se připravuje stejným způsobem. Správnou konzistenci pomáhá kontrolovat hladítkem. Pokud se při posunutí na stranu roztok rozbije, není dostatečně elastický - je nutné přidat kapalinu. Sklouzání směsi je známkou přebytečné vody, doporučuje se zvětšit objem zahušťovadla.

Vlastnosti zdiva

Hotovou maltu lze pokládat pouze na povrch, který byl dříve zbaven stop starých směsí zdiva, jiných nečistot a stop usazenin vodního kamene. Je nepřijatelné používat takové kompozice v kombinaci s dutými cihlami, silikátovými stavebními bloky. Před položením šamotové malty se cihla důkladně navlhčí.

Pokud tak neučiníte, pojivo se rychleji odpaří, čímž se sníží pevnost spoje.

Pořadí pokládky má následující vlastnosti:

 1. Topeniště je vytvořeno v řadách podle předem připraveného schématu. Předtím se vyplatí provést zkušební instalaci bez řešení. Práce vždy začíná od rohu.
 2. Je nutná stěrka a spárování.
 3. Vyplnění spár musí probíhat po celé hloubce, bez vzniku dutin. Volba jejich tloušťky závisí na teplotě spalování. Čím vyšší je, tím tenčí by měl být šev.
 4. Přebytečný roztok vyčnívající na povrchu se okamžitě odstraní. Pokud tak neučiníte, bude čištění povrchu v budoucnu poměrně obtížné.
 5. Spárování se provádí vlhkým hadříkem nebo štětinovým kartáčem. Je důležité, aby všechny vnitřní části kanálů, topenišť a dalších prvků byly co nejhladší.

Na závěr zednických a stěrkových prací se šamotové cihly nechají vyschnout v přirozených podmínkách maltovou maltou.

Jak sušit

Sušení šamotové malty se provádí opakovaným podpalováním pece. Při tepelném působení se šamotové cihly a malta slinou a vytvoří pevné a stabilní vazby. V tomto případě lze první zapálení provést nejdříve 24 hodin po dokončení pokládky. Poté se sušení provádí po dobu 3-7 dnů, s malým množstvím paliva, doba závisí na velikosti pece. Zapalování se provádí nejméně 2krát denně.

Při prvním podpalování se položí množství dřeva odpovídající době hoření cca 60 minut. V případě potřeby je oheň podpořen dodatečně přidáváním materiálů. S každým dalším časem se objemy hořícího paliva zvyšují, čímž se dosahuje postupného odpařování vlhkosti z cihel a spár zdiva.

Předpokladem kvalitního sušení je mít otevřená dvířka a ventily – pára tak bude při ochlazení trouby unikat, aniž by vypadla ve formě kondenzátu.

Zcela suchá malta změní barvu a ztvrdne. Důležité je dbát na kvalitu zdiva. Nemělo by prasknout, deformovat se správnou přípravou roztoku. Pokud nejsou žádné závady, lze v kamnech topit jako obvykle.

Jak správně položit šamotové cihly pomocí malty, můžete se naučit z následujícího videa.

bez komentáře

Komentář byl úspěšně odeslán.

Kuchyně

Ložnice

Nábytek