Která kamna jsou lepší pro koupel: ocel nebo litina?

Obsah
  1. Rozdíl ve složení
  2. Srovnání vlastností
  3. Co si vybrat?

Srdcem každé vany jsou kamna. Není žádným tajemstvím, že při výběru špatného sporáku nebudou výlety do lázní příjemné a ještě užitečnější. Zpravidla se upřednostňují kovové konstrukce. A nejběžnější jsou buď litinové nebo ocelové modely. O tom, která kamna upřednostnit v dané situaci, a jaký je jejich rozdíl a výhody, si přečtěte níže.

Rozdíl ve složení

Jedna i druhá kamna ve vaně mají stejné chemické složení: oba kovy obsahují základní látku (železo) a doplňkovou látku (uhlík). Hlavní rozdíl spočívá pouze v procentech složek. Uhlík v oceli není více než 2%, zatímco v litině je jeho obsah prostornější.

Díky nízkému obsahu uhlíku je ocel pevná: lze ji řezat, kovat a svařovat bez obav, že se rozštípne a poté nebude držet tvar.

Vyšší obsah uhlíku v litině ji činí žáruvzdornou, ale křehkou. Negativně ovlivňuje i takovou vlastnost slitiny, jako je náchylnost ke změnám teploty. Jednoduše řečeno, pokud byla litinová kamna velmi horká v okamžiku, kdy se na ně dostala studená voda, pak může prasknout. Je také pozoruhodné, že takovou trhlinu nelze utěsnit svařováním. Litinovou pec je potřeba pouze přetavit. Je zřejmé, že ocelová pec je v tomto ohledu lepší: při změně teploty nepraská.

Rozdíl může být také způsoben různými nečistotami obsaženými v těchto dvou slitinách. Používají se především ve fázi finálního zpracování téměř hotových výrobků.

Srovnání vlastností

Následující body vám pomohou lépe pochopit rozdíl mezi těmito dvěma konstrukcemi.

  • Život. Obvykle je tato položka téměř první, která zajímá většinu kupujících. V tomto ohledu je tloušťka stěny mnohem důležitější než typ slitiny. Jednoduše řečeno, čím silnější jsou stěny konstrukce, tím déle bude sloužit. Litinové modely mají obvykle silnější stěny než ocelové. A obecně platí, že ty první snášejí lépe vysoké teploty. Při ohřevu se prakticky nedeformují, především díky tomu, že se litinové výrobky odlévají. Části ocelových modelů jsou svařeny dohromady a švy se mohou deformovat. Častá deformace opotřebovává pec a zkracuje její životnost. Rychlost prohořívání litiny je poměrně nízká, což má také pozitivní vliv na životnost. Průměrná záruční doba na litinový model je 20 let, na ocelový model - od 5 do 8 let.
  • Náchylnost na korozi. Z dlouhodobého hlediska jsou obě slitiny náchylné ke korozi. Ale na oceli se po několika letech častého používání mohou objevit stopy rzi. Zatímco litina lépe snáší vlhkost a průměrná doba, za kterou se stopy rzi objeví, je podle výrobců asi 20 let.
  • Tepelná vodivost. Litinové modely se dlouho zahřívají a stejně dlouho vychladnou. Dobře udržují teplotu. Díky tomu můžete ušetřit na palivu. Ocelové modely se rychle zahřejí a začnou zahřívat místnost. U litinových kamen se parní komora zahřeje od 1,5 do 2 hodin a po stejnou dobu se ochladí. Maximální teplota pro takovou pec je 1200 stupňů. V lázni teplota trouby kolísá kolem 400-500 stupňů. Maximální teplota, kterou ocelová pec vydrží, je 400 stupňů. S každým topeništěm se tedy ocelová pec trochu zhroutí.Aby se tomu zabránilo, tloušťka takové konstrukce se zvyšuje (ale ne všichni výrobci to dělají).
  • Hmotnost a rozměry. Navzdory skutečnosti, že ocel je těžší než litina, litinové modely váží více než ocelové. Důvodem jsou silné stěny litinových kamen. Průměrný model může vážit až 200 kg. V takových případech je obvykle zapotřebí speciální základ. Nicméně modely vyrobené z jakékoli slitiny budou vypadat úhledně, nezaberou mnoho místa. To platí zejména pro moderní modely: jsou docela miniaturní.
  • Cena. Litinové modely jsou dražší než ocelové. Někdy může být rozdíl významný. Nejlevnější litinové konstrukce mohou stát od 25 tisíc rublů. Druhé analogy mohou stát od 12 tisíc rublů. Některé ocelové konstrukce se mohou prodávat za podobné ceny jako litinové modely. Důvodem je neobvyklý a moderní design. Neměli byste však spoléhat na externí součást. Raději si pořiďte kvalitní model s decentním designem.
  • Vzhled. Ocelové modely vypadají lakonicky. Mají modernější design než ostatní designy. Pozoruhodným příkladem jsou černá ocelová kamna.

Co si vybrat?

Pro ty, kteří rádi paří koštětem, se nejlépe hodí litinová kamna. Pára přijímaná z litinových kamen se dokáže rovnoměrně rozvádět po místnosti. Pro ty, kteří mají rádi rychlé nahřátí vany, jsou vhodnější ocelová kamna.

Pokud je pro majitele mnohem důležitější udržet teplo ve vaně po dlouhou dobu, je lepší dát přednost litinové konstrukci.

Pro domácnost je lepší vzít ocelová kamna, protože jsou obvykle malých rozměrů (i přes nepříliš dlouhou životnost) a v případě potřeby je lze také snadno a rychle demontovat. Pro veřejné lázně se doporučuje zakoupit litinové modely. Obecně platí, že litinová kamna vydrží dvakrát déle než ocelová. Je však třeba počítat s výrazným rozdílem v ceně obou modelů. Litinová kamna mohou být výrazně dražší než ocelový protějšek.

Litinové konstrukce jsou mnohem oblíbenější než ocelové. Většina kupujících je považuje za nejideálnější variantu koupele. Důležitá je také kvalita slitiny. Pokud je kvalita slitiny špatná (například vidíte otvory nebo nepravidelnosti na stěnách pece), pak je nejlepší zastavit výběr u modelů s tloušťkou stěny 15 až 20 mm. Pokud je kvalita slitiny vysoká a technologie byla dodržena, pak lze zakoupit i model s tloušťkou stěny až 12 mm.

Díky kvalitní slitině a pečlivě sledované technologii vydrží jakákoli kamna dostatečně dlouho na to, abyste si saunu užili naplno.

Na závěr je třeba poznamenat, že sporák ve vaně je nutné zakoupit u prodejce, který má příslušné doklady. Také návrhy musí být vyrobeny ve specializovaných podnicích. V této souvislosti se domácí kamna na břicho nebo jiné podobné konstrukce nepovažují za saunová kamna.

bez komentáře

Komentář byl úspěšně odeslán.

Kuchyně

Ložnice

Nábytek