Vlastnosti pecních komplexů

Obsah
 1. co to je?
 2. Co jsou?
 3. Design
 4. Jak stavět vlastníma rukama?

Na konci jara chodí letní obyvatelé do venkovských domů, ale nejen proto, aby začali pěstovat různé plodiny, ale také aby si odpočinuli od ruchu města. Každý miluje šašliky a další pokrmy připravované na otevřeném ohni, ale nejčastěji se improvizovaný gril skládá ze dvou stěn obložených divokým kamenem nalezeným na nedaleké mýtině. V lepším případě to může být kovová krabička s nohami bez vršku, která sice vydrží déle než kamenná „stavba“, přesto vyžaduje pravidelnou aktualizaci. Nejodolnějším a nejpohodlnějším řešením problému přípravy lahodného jídla v zemi bude výstavba komplexu pouliční pece vlastními rukama.

co to je?

Venkovní kamnový komplex je zděná stavba pro přípravu různých pokrmů v teplém období. Hlavním účelem této budovy je organizace pracovního prostoru a rozmanitost připravovaného jídla. V takovém komplexu jsou k dispozici stoly pro vaření a police pro ukládání potravin. Toto vybavení může zahrnovat několik typů pecí, například gril, udírnu nebo ruský sporák. Kromě toho můžete přidat prvky orientální kuchyně a nainstalovat tandoor nebo kotel.

V komplexu si také můžete vyrobit skříně pro skladování potravin nebo palivového dříví, což bude vhodné pro uspořádání prostoru. Často je nad touto konstrukcí vyroben baldachýn, aby deštivé počasí nemohlo zkazit plánovanou dovolenou. Celý komplex můžete doplnit i o altán - bude to ideální soubor pro oslavy i jen tak pro relaxaci s rodinou.

Výhodou pecního komplexu je jeho všestrannost: když má šéfkuchař k dispozici tak pohodlnou kuchyni, příprava lahodných pokrmů zabere mnohem méně času a jejich rozmanitost zapůsobí i na ty nejnáročnější členy rodiny.

Co jsou?

V moderním světě mohou lidé navštívit nejrůznější části planety, což jim umožňuje sdílet své zkušenosti a znalosti. Každá země má své zvláštnosti národní kuchyně, vlastní způsoby vaření a vlastní vybavení. Určitě mnozí byli ve východních zemích a vyzkoušeli místní lahodná jídla, například ploché koláče nebo beshbarmak. Je těžké si taková jídla nezamilovat, takže si je můžete uvařit na vlastní chatě a hýčkat svou rodinu speciální pochoutkou.

A pokud postavíte komplex s pecemi z různých kultur, pak můžete v kterýkoli den a na každou oslavu prostřít stůl tím nejchutnějším a nejexotičtějším jídlem. Ke komplexu kamen je spousta doplňků, například gril, kotel, udírna a dokonce i skutečný ruský sporák.

Podívejme se podrobněji na možnosti výstavby pouliční kuchyně.

 • B-B-Q - snadno ovladatelný přípravek ve formě kovové mřížky. Grilované maso nebo zelenina jsou lahodné a chutné. Principem činnosti tohoto zařízení je cirkulace horkého vzduchu uvnitř trouby bez otevřeného ohně. U této pece v areálu můžete prozíravě dokončit stavbu oddělení, ve kterém bude palivo skladováno.
 • Brazier každý ví, jak obtížný a časově náročný způsob vaření lahodného masa. Ale celý proces lze co nejvíce zjednodušit přidáním železných grilovacích vložek do pece. To umožní, aby špízy na maso byly pohodlně umístěny nad žhavým uhlím ve správné vzdálenosti od sebe.Kebab do doutnajícího dříví rozhodně nespadne, protože součástí vložek je pohodlný nástavec na špejle. Vložky můžete kdykoli odstranit tím, že místo nich nainstalujete železný kotlík pro přípravu orientálních pokrmů.
 • Vestavěná udírna může být také součástí komplexu pece. Maso a ryby vařené v uzavřené krabici pomocí kouřového uzení dokonale doplní sváteční stůl, navíc jsou takové produkty skladovány po dlouhou dobu.
 • Ruský sporák se stane nejen vynikajícím zařízením pro pečení chleba a dalších moučných výrobků, ale také způsobem ohřevu ve vaně.
 • Výroba domácí pizzy nebude to pro vás těžké, když postavíte komplex s pompejskou pecí.
 • Trouba s tandoorem - pohodlné kompaktní zařízení pro vaření masa, zeleniny a pečiva.

Komplex pece má také různé typy struktury. Nejjednodušší z nich je zahradní, lze jej snadno postavit vlastníma rukama v krátkém čase. Skládá se pouze z jedné trouby - grilu, komína, sekcí na palivové dříví a polic na výrobky. Složitější možností je kombinovaný komplex. Skládá se z několika různých pecí a zahrnuje složitější konstrukční metodu.

Pokud jste v oboru pecí úplně noví, pak je lepší začít s jednodušší možností. V hotovém altánu omezené velikosti můžete ušetřit místo, pokud postavíte rohový komplex.

Existují také modulární pece, jejichž části jsou sestaveny samostatně a poté sestaveny jako konstruktér na místě, které vám vyhovuje. Tato všestranná kamna lze použít jako krb v domě nebo na verandě.

Design

Před zahájením výstavby zděné venkovní kuchyně si musíte vybrat projekt, který by měl uvádět množství požadovaného materiálu a výkresy hotové konstrukce. Komplex pecí zpočátku působí jako nedobytná středověká pevnost, ale pokud jste zodpovědní za design, stane se pro vás stavba velmi vzrušujícím zážitkem. Když je altán již postaven, je třeba vzít v úvahu jeho velikost a styl, aby komplex působil harmonicky. Chcete-li správně vypracovat projekt objednávky a nakreslit schéma pokládky cihel, budete potřebovat určité znalosti ve stavebnictví. Ale v naší době to není vůbec nutné, protože na internetu můžete najít hotové projekty nebo si objednat jednotlivé.

Jak stavět vlastníma rukama?

Vytvoření grilovacího komplexu je stejná konstrukce, pouze v miniatuře. Chcete-li postavit kamna vlastníma rukama, musíte vzít v úvahu konstrukční vlastnosti každého z nich. Chcete-li například chutně uvařit grilované maso, musíte nejprve vzít v úvahu takové jemnosti, jako je výška pánve, správná instalace rožně, palivové nádrže a rozdělovače plamene. Všechny tyto faktory určují, jak kvalitní a rychlé jídlo se připravuje, a také pohodlí používání tohoto zařízení.

Je také velmi důležité dodržovat několik pravidel pro stavbu komína, to je nezbytné pro správnou cirkulaci vzduchu. Komín musí být dostatečně vysoký, aby poskytoval požadovaný tah a je vhodné správně nainstalovat digestoř pro digestoř. V případě, že nelze odvod kouře udělat vysoko, lze nainstalovat ventilátor, který zvýší výměnu vzduchu.

Grilovací altán se stane ozdobou každé letní chaty, pokud použijete dekorativní dokončovací materiály. Nejlepší volbou pro takový účel by byly šamotové nebo žáruvzdorné cihly, umělý nebo přírodní kámen, stejně jako dokončovací omítka. Pro pracovní desky a dveře skříněk bude vhodné použít dřevo, které lze ozdobit kovanými kovovými vložkami.

Kromě toho je v zemi velmi důležité vybrat vhodné místo pro výstavbu komplexu s altánem.

Nástroje a materiály

Chcete-li postavit pecní komplex vlastníma rukama, není třeba kupovat složité a drahé vybavení. Potřebné nástroje jsou často používány v každodenním životě, takže bude muset být zakoupena pouze část z nich. Následující nástroje jsou užitečné pro práci:

 • úroveň a metr jsou povinné atributy pro vysoce kvalitní zdivo;
 • kladivo na "klepání" cihly na maltu;
 • bruska - potřebná k tomu, aby cihly získaly požadovaný tvar;
 • značkovací šňůra;
 • koryto nebo kbelík na roztok;
 • Master OK;
 • lopaty pro různé účely - bajonet, lopata a malta;
 • jednoduchá tužka k nastínění tvaru cihly;
 • kleště;
 • stavební kolečko;
 • rukavice nebo pracovní rukavice a ochranné brýle.

Poté, co shromáždíte všechny potřebné nástroje, musíte určitě zakoupit stavební materiály. Než začnete plánovat instalaci komplexu pece, dohodněte se na všech podrobnostech a množství surovin k nákupu. Bude moudré zakoupit celý seznam požadovaných surovin před zahájením stavby, protože každý materiál bude během stavebního procesu spotřebován postupně.

Zvažte všechny potřebné stavební materiály.

 • Cihlový. Pec potřebuje žáruvzdorný a šamotový umělý kámen.
 • Písek. Před smícháním roztoku jej důkladně prosejte.
 • Cement. Vyberte značku M400.
 • Stavební pletivo. Používá se při nalévání základu, musí být položen 4 metry ve 2-3 vrstvách.
 • Štěrk. Spolu s pískem se používá k urovnání půdy před stavbou.
 • Hřebíky a šrouby - jsou potřebné pro upevnění dílů.
 • Dřevěná prkna - pro stavbu bednění.
 • Říční žáruvzdorná hlína.
 • Střešní materiál.

Až budete hotovi s přípravami, můžete začít stavět. Práce jsou rozděleny do dvou etap: vytvoření základu a výstavba cihelného komplexu.

Nadace

Na začátku každého stavebního projektu je nutné položit kvalitní a pevný základ. Abyste předešli chybám, dodržujte několik jednoduchých, ale důležitých pravidel.

 • Základ pece by měl být větší než samotná konstrukce.
 • Naplánujte si stavbu přístřešku nebo pergoly, která ochrání kamna před deštěm a sněhem.
 • Kvalita budoucí stavby závisí na pevnosti základu, proto je pro ni zvolena pevná betonová výplň. Můžete také použít pěnové bloky - to výrazně urychlí stavbu.
 • Vyberte si své staveniště pečlivě - mělo by být daleko od zelených ploch. Areál by navíc neměl stát uprostřed příměstské oblasti, protože může překážet, ale stavět kamna mimo domov není dobrý nápad.

S ohledem na všechny nuance můžete začít budovat komplex pece. Chcete-li to provést, postupujte podle pokynů krok za krokem.

 1. Pomocí bajonetové lopaty vykopejte po obvodu základu příkop hluboký 20-30 cm.
 2. Do vytvořeného příkopu nasypte drcený kámen a písek, poté budoucí základnu udusejte a zalijte vodou velkým množstvím vody.
 3. Dalším krokem je položení stavební sítě - položte ji na suť a písek.
 4. Připravte betonový roztok a nalijte jej do podzemní části základny.
 5. Po obvodu místa, kde je plánováno ohniště, nainstalujte dřevěné bednění o výšce 10-15 cm.
 6. Dále je třeba vyplnit formulář drceným kamenem a poté musí být drcený kámen pošlapán a nalit vodou.
 7. Poté formu vyplňte betonem.
 8. Je nutné počkat tři dny, než roztok zmrzne.
 9. Když je základ zcela suchý, lze bednění odstranit.

Složité zdivo

První, na co je třeba před stavbou kamen myslet, je jejich výška, záleží na vzrůstu majitele. Existuje však maximální stavební výška - 60 cm, a pokud to nestačí, můžete přidat další vrstvu zdiva, ale ne více. Pokud je trouba vyrobena příliš vysoko, může být ohrožena stabilita konstrukce.

Pečlivě si prostudujte plán objednávek a schéma komplexu pece a poté pokračujte ve stavbě.

 1. Na hotovou základnu naneste vrstvu střešního materiálu, aby se do betonové pece nedostala přebytečná vlhkost.
 2. Dále začněte pokládat první vrstvu cihel a ustupte od okraje základu o 4-5 centimetrů. Nejprve můžete provést zkušební pokládku bez malty, abyste se ujistili, že návrh je správný.
 3. Při pokládce druhé vrstvy je nutné ponechat prostor pro rošty a vytvořit popelník. Umístěte základnu na palivové dřevo do středu kamen a během stavby nainstalujte popelníková dvířka.
 4. Dalším krokem bude vybudování komory pro palivový materiál, velmi důležité je vyskládat ji ze žáruvzdorných cihel. Mezi hlavní stěnu konstrukce a spalovací komoru je nutné instalovat izolaci z ohnivzdorného materiálu. Při zahřátí se může palivový článek roztáhnout a izolace k tomu poskytne potřebný prostor. Materiál zpomalující hoření navíc zadržuje teplo uvnitř kamen, což umožňuje spotřebovat méně dřeva.
 5. Po vybudování důležitých komponent pokračujte v budování základů pecního komplexu podle konstrukčního schématu. Základ končí instalací desky pod kotlík a grilovacím grilem.
 6. Dále rozložíme stěny horní části konstrukce a oblouky grilu.
 7. Poslední fází výstavby je položení potrubí a instalace digestoře pro digestoř.

Sestavu pecí lze používat již 10 dní po dokončení stavby. Před zapálením ohně nezapomeňte zkontrolovat tah, k tomu zapalte list papíru ve spalovací komoře - kouř musí unikat komínem.

Podívejte se na video o tom, jak si vyrobit komplex trouby udělej si sám.

bez komentáře

Komentář byl úspěšně odeslán.

Kuchyně

Ložnice

Nábytek