Jak správně utěsnit koupel?

Obsah
 1. Zvláštnosti
 2. Načasování
 3. Výběr materiálu
 4. Návod krok za krokem

Tepelná izolace vany je jednou z povinných etap v procesu její výstavby. Vany vyrobené z kulatiny a trámů jsou izolovány tmelením - postup zahrnující utěsnění spojů a švů vytvořených mezi sousedními konstrukčními prvky tepelně izolačním vláknitým materiálem. Zvažme, jaké jsou vlastnosti tohoto postupu, jaké materiály se používají, jak je lázeň postupně utěsněna.

Zvláštnosti

Těsnění vany je postup, který se provádí za účelem minimalizace tepelných ztrát při dalším provozu konstrukce. V procesu tmelení se trhliny, spáry a mezery mezi kládami vyplňují tepelně izolačním materiálem (mezikorunová izolace). Jako výsledek:

 • množství tepelných ztrát během provozu lázně je sníženo;
 • čas na zapálení a zahřátí prostor je zkrácen;
 • snižuje se spotřeba paliva a elektřiny.

Koupelna plná trávníku je vhodná pro použití nejen v létě, ale i v zimě. V jeho prostorách se netvoří kondenzace, což znamená, že se vlhkost nehromadí na spojích stavebních prvků a způsobuje hnilobu dřeva.

Tmelení je postup, který se při stavbě vany provádí opakovaně. To je způsobeno skutečností, že proces výstavby konstrukce je doprovázen přirozeným vysycháním kulatiny a postupným smršťováním srubu, v důsledku čehož se mohou v různých částech vany tvořit nové trhliny.

Tento postup se provádí dvěma způsoby - v strečinku a v sadě. V prvním případě se izolace položí do štěrbin s vlákny napříč, přičemž vnější okraj materiálu zůstane široký 4-5 centimetrů. Poté se tato hrana sroluje válečkem, který se zastrčí do štěrbin dlátem.

V druhém případě jsou vlákna izolace stočena do pevných svazků, které se pomocí dláta zatlačují do spár mezi kládami.

Načasování

První tmelení se doporučuje asi rok po montáži srubu. Během této doby polena projdou přirozeným smrštěním a jejich vlhkost se stane relativně stabilní. Zatmelení srubu v dřívějším termínu může podle některých odborníků ohrozit vznik píštělí a dalších defektů ve struktuře dřeva.

Zároveň mnoho majitelů pozemků pro domácnost poprvé provádí tmelení trhlin i ve fázi montáže srubu vlastníma rukama. Tento přístup je povolen za předpokladu, že rám je sestaven z dobře vysušených a pečlivě zpracovaných kulatin.

Pokud je první tmelení úspěšné, postup se opakuje po 3-5 letech. V této fázi jsou odstraněny všechny dutiny a praskliny vzniklé během provozu lázně. Srub se doporučuje potřetí za 10-15 let utěsnit.

Výběr materiálu

Pro izolaci vany se používá široká škála materiálů přírodního i umělého původu. Je pozoruhodné, že dodnes při stavbě koupelí a přístavků mnoho majitelů pozemků pro domácnost používá materiály, které se používaly k izolaci před několika staletími.

Při výběru materiálu pro utěsnění srubu byste měli věnovat pozornost především typům izolace, které mají takové vlastnosti jako:

 • šetrnost k životnímu prostředí;
 • chemická a radiační inertnost;
 • odolnost proti vlhkosti;
 • odolnost vůči vysokým teplotám;
 • odolnost vůči náhlým změnám teploty;
 • odolnost vůči plísním a rozkladu;
 • biostabilita (odolnost vůči poškození hmyzími škůdci);
 • trvanlivost (životnost).

Mezhventsovy izolace musí poskytovat spolehlivou ochranu budovy před foukáním. Izolace tento požadavek splní pouze tehdy, bude-li mít dostatečnou hustotu a pružnost (poddajnost).

Kromě toho je jednou z důležitých vlastností mezhventsových ohřívačů jejich schopnost absorbovat a uvolňovat vlhkost, když se úroveň vlhkosti mění venku i uvnitř místnosti. To znamená, že izolace musí v případě zvýšení vzdušné vlhkosti absorbovat přebytečnou vlhkost a v případě poklesu ji vrátit zpět. Pokud materiál absorbuje a akumuluje přebytečnou vlhkost, pak to časem povede ke vzniku zatuchlého zápachu ve vaně a později - k rozkladu a zničení kulatiny.

Návod krok za krokem

Tmelení je pracný, ale poměrně jednoduchý proces, se kterým by se při absenci patřičných zkušeností mělo začít až po podrobném prostudování teoretické části. Nesprávně umístěný materiál v trhlinách a dutinách nebude schopen chránit lázeň před ztrátou tepla a foukáním. Kromě, při špatné pokládce je mnoho druhů izolací (mech, koudel) rychle odneseno ptáky.

K utěsnění srubu jsou zapotřebí následující nástroje:

 • sázecí tmel - nástroj ve formě špachtle s plochou, rovnou a neostrou čepelí s mírně zkoseným vrcholem;
 • křivkové těsnění - nástroj s obloukovitou čepelí sloužící k izolaci mezer v rozích a těžko dostupných místech srubu;
 • split caulk - nástroj s úzkou plochou čepelí určený k rozšíření těžko dostupných míst;
 • palička.

Místo tmelení se často používají oblíbenější pracovní nástroje – dláta a špachtle. Odborníci však nedoporučují používat nástroje s kovovými pracovními plochami (čepele nebo čepele), protože mohou snadno poškodit položený materiál. Pro práci jsou ideální nástroje s dřevěnými pracovními plochami.

Je třeba poznamenat, že těsnění srubu by mělo být prováděno postupně, přísně podél obvodu každé zpracované koruny zdola nahoru. Chaotické zahřívání korunek (bez dodržení sekvence) hrozí deformací a deformací rámu. Práce na utěsnění srubu by tedy měly začít od nejnižší koruny a postupně přecházet na všechny následující (umístěné výše).

Mech

Tento přírodní rostlinný a ekologický materiál lze s jistotou považovat za jeden z prvních izolačních materiálů. V Rusku se k izolaci tradičně používal lesní mech z červených vláken, sphagnum a len kukačka. Mechy se výborně hodí k zateplení srubů pro svou ekologičnost, schopnost absorbovat vlhkost a vracet ji zpět. Kromě toho mají baktericidní vlastnosti, které chrání strom před hnilobou způsobenou patogenními mikroorganismy.

Do prasklin nedávejte suchý mech. Před pokládkou je proto potřeba ji na chvíli namočit do kbelíku s vodou, ve kterém nejprve rozpusťte 0,5 litru slunečnicového oleje a kostku pracího mýdla. Po namočení se mech dobře vymačká - tak, aby mírně zvlhl, ale ne mokrý.

Poté se mech navine do hustého válečku a poté se pomocí paličky a tmelu položí do trhlin. Mech by měl být položen co nejtěsněji. Mech položte tak, aby byl venku okraj 4–5 centimetrů.

Tmelení mechem je považováno za jeden z nejekonomičtějších způsobů zateplení srubu. I když tento rostlinný materiál nelze sbírat samostatně v blízkém lese, lze jej vždy nalézt ve specializovaných prodejnách.

Vlek

Tento materiál je hrubé matné vlákno ze lnu nebo konopí. Stejně jako mech je koudel rostlinným materiálem šetrným k životnímu prostředí s dobrými tepelně izolačními a baktericidními vlastnostmi.

Chcete-li správně utěsnit trhliny ve srubu koudelí, musíte:

 • namočte materiál do kbelíku s vodou s malým množstvím přidaného formalínu (k dezinfekci vláken);
 • po půl hodině vyjměte materiál, dobře jej vytlačte;
 • otočte navlhčenou koudel turniketem;
 • přitlačte turniket pevně k mezeře a zastrčte jej dovnitř pomocí těsnění a paličky.

Stejně jako v předchozím případě by měla být mimo mezeru ponechána zásoba koudele 4-5 centimetrů.

Juta

Jedná se o přírodní rostlinné vlákno používané k výrobě pytlů, kabelů a lan. S pomocí juty můžete udělat vanu odolnou proti větru, teplou, vhodnou pro použití v chladném období. Juta je měkký, poddajný materiál odolný proti vlhkosti, který je odolný vůči rozkladu a dobře udržuje teplo. Odborníci tvrdí, že z hlediska tepelné vodivosti není jutové vlákno horší než pěna. Je pozoruhodné, že v moderní výstavbě se juta používá k izolaci nejen srubových obytných a nebytových budov, ale také konstrukcí postavených z tyčového vozíku, profilovaných a lemovaných nosníků.

Před tmelením polena se doporučuje příliš suché jutové vlákno na krátkou dobu namočit do čisté vody. Tím se materiál změkčí a stane se poddajnějším. Poté se jutové vlákno stočí do pevných svazků malého průměru a vyplní jimi mezery mezi poleny a opatrně je zatlačí hluboko do tmelu. Je-li to nutné, na konci rukojeti se tmel lehce poklepe paličkou, aby se zhutnily vrstvy položeného materiálu.

Pokládka juty, stejně jako v předchozích případech, by měla být provedena bez použití ostrých nástrojů. Pokud je izolace provedena jutovou tkaninou (ne vláknem!), která se vtlačuje v pásech do mezery, nezapomeňte být opatrní. Není možné plátno poškodit nebo jej prorazit. Proražení, poškození a jiné vady nevyhnutelně vedou ke snížení tepelně izolačních vlastností materiálu.

Syntetický tmel

Některé moderní tmely dokážou vanu spolehlivě ochránit nejen před tepelnými ztrátami, ale i profukováním a pronikáním vlhkosti z vnějšího prostředí. Snadno se nanášejí a rychle tvrdnou a vytvářejí hustou vrstvu odolnou proti vlhkosti. Je pozoruhodné, že k nanášení tmelů lze použít obyčejnou polévkovou lžíci.

Odborníci zároveň poznamenávají, že některé tmely používané k utěsnění srubu jsou citlivé na ultrafialové záření. To znamená, že se postupem času vlivem slunečního záření začnou vrstvy tmelu postupně rozpadat. Aby se tomu zabránilo, jsou na vrstvy tmelu umístěny speciální pásy ze dřeva nebo plastu a upevněny.

Návod k použití pro každý tmel je individuální, proto se s ním musíte před použitím produktu předem seznámit. Ve většině případů utěsnění lázeňského domu tmelem zahrnuje provedení následujících akcí:

 • počkejte, až kulatina úplně vyschne a smrští se;
 • mezi korunky položte těsnicí šňůru, utopte ji v trhlinách těsnícím nožem (špachtle nebo dláto);
 • těsnicí šňůru a přilehlé plochy lehce postříkejte vodou;
 • počkejte, až šňůra zaschne, a naneste tmel pomocí štětce, lžíce nebo speciální montážní pistole.

Je třeba poznamenat, že tato metoda těsnění není považována za nejspolehlivější. Podle odborníků je nejlepší ochrana vana schopna poskytnout kombinovaná metodakombinující použití jak přírodních (koudel, mech, juta), tak syntetických (tmely).

Ve své nejobecnější podobě postupný návod pro utěsnění srubu z kulatiny nebo tyče kombinovaným způsobem zahrnuje následující akce:

 • po dvou zatmelení jutou, mechem nebo koudelí se očekává konečné smrštění srubu;
 • v případě potřeby utěsnit nové trhliny a dutiny vzniklé během procesu smršťování;
 • proveďte pokládku těsnící šňůry a položte ji mezi klády a drážky konstrukce po celém jejím obvodu;
 • proveďte aplikaci tmelu přes těsnící šňůru.

Tento způsob ohřevu vany poskytne maximální ochranu budovy před profouknutím a tepelnými ztrátami. Zároveň je považován za časově nejnáročnější, vyžadující značné investice času a úsilí.

Další podrobnosti o tom, jak správně utěsnit koupel, naleznete v dalším videu.

bez komentáře

Komentář byl úspěšně odeslán.

Kuchyně

Ložnice

Nábytek