Přehled budov v podobě chýše

Obsah
 1. Výhody a nevýhody
 2. Co můžete postavit?
 3. Hlavní etapy výstavby
 4. Krásné příklady

Budovy ve formě chýše (budovy ve tvaru A) jsou neuvěřitelně zajímavým a neobvyklým designovým řešením. Budovy této povahy vytvářejí atmosféru útulného, ​​lakonického západu. Lze je využít nejen jako provizorní pokoj nebo dacha, ale i jako plnohodnotný dům, a to i se dvěma patry. Navzdory tomu, že navenek působí spíše miniaturně, uvnitř je místa více než dost.

Výhody a nevýhody

Stavby tohoto typu jsou jistě velmi krásné. Ale mají také pozitivní i negativní stránky.

Profesionálové.

 • Fasáda, neobvyklá pro Rusko, vypadá velmi stylově. Taková struktura potěší vaše oči a překvapí vaše přátele a sousedy.
 • Vzhled se bude hodit absolutně do každé krajiny.
 • Kompaktní forma nezabere mnoho místa. Nevrhá stín na místní oblast - je ideální jako letní chata, nebude komplikovat pěstování plodin.
 • Konstrukce rámu je přímočará. Postavit si ho svépomocí je celkem jednoduché a rychlé, protože nemusíte stavět zdi samostatně
 • Všechny srážky jednoduše odtečou / srolují se po střeše. Nebudete se trápit s odklízením sněhu ze střechy a na jaře-léto-podzim na ni nebude "bubnovat" déšť.

Mínusy.

 • Kvůli zužujícím se stěnám ve tvaru A je prostor „vyžraný“.
 • V takovém domě může být tma, pokud nejsou správně navržena okna. Je důležité udělat panoramatická okna směřující na jih, stejně jako vikýře.
 • Nezávisle na tom, v budově ve formě chaty, nebude snadné správně promyslet vnitřní uspořádání: kde je lepší umístit schody, na kterou stranu udělat dveře, stojí za to vymezit oblast na 1. patro atd.
 • Obtížnost instalace topného systému, nízká mrazuvzdornost. Vzhledem ke konstrukci nemohou být stěny a priori silné.

Co můžete postavit?

Budova této formy je vhodná doslova pro cokoli: může být použita pro vanu a pro altán, pro venkovní venkovskou toaletu a pro běžný dům pro trvalé bydlení. Nejčastěji se budovy ve tvaru A nacházejí v letoviscích, rekreačních střediscích, což navíc přitahuje pozornost návštěvníků.

Nejjednodušší je postavit altán. Nevyžaduje dodatečné vyztužení, dveře, okna.

Není nutné dělat příliš vysokou výšku, protože to není vhodné pro altán. Trojúhelníkový tvar budovy vás spolehlivě ochrání před srážkami a větrem, před sluncem.

Nezabere mnoho místa a nebude vrhat stín na přilehlé záhony a zahradní záhony. V takovém útulném úkrytu je příjemné za chladného večera večeřet nebo pít čaj zabalený v dece.

Co se týče venkovského pouličního záchodu, z hlediska designu má téměř stejné výhody. Návrh a konstrukce jsou dostatečně rychlé a levné. Je ale třeba myslet na to, že je potřeba udělat alespoň malé okénko nebo nechat jen nezasklený otvor, aby uvnitř nebyla tma.

Pro koupel je lepší dát přednost dřevěným materiálům. To je šetrné k životnímu prostředí a vytváří pocit skutečné ruské lázně. Možnosti by měly být vybrány na základě vašich vlastních preferencí. Je důležité vzít v úvahu, že konstrukce musí být tepelně odolná, odolná proti vlhkosti. Je třeba vzít v úvahu také požární odolnost.

Obytný dům v podobě chýše je ideální alternativou pro kreativní lidi. To je především individualita. Zde najdete inspiraci, naplňte se energií.V takovém domě působí každý detail esteticky.

Možná budete mít nějaké potíže s instalací topných systémů, ale lze je snadno vyřešit s pomocí kompetentních odborníků.

Také uspořádání domů pro trvalý pobyt je mnohem komplikovanější než uspořádání letních chat. Musí vzít v úvahu všechny potřeby rodiny, nuance v umístění nábytku atd.

Hlavní etapy výstavby

Jednoduchý design domů ve tvaru A vám umožňuje postavit je v zemi vlastníma rukama, podrobné výkresy jsou uvedeny níže. Hlavní věcí je správně vyvinout rozložení.

 • Plánování stavby, stejně jako v klasické verzi, musíte začít s výběrem materiálů. Rám je zpravidla namontován do dřeva. Ale střešní krytina může být vyrobena z absolutně jakéhokoli vhodného materiálu: z vlnité lepenky, dlaždic (je lepší nebrat kovové dlaždice, protože má nulovou zvukovou izolaci a každý náraz na střechu se projeví uvnitř místnosti), břidlice, bitumen nebo stejný strom. Mimochodem, z hlediska designu je lepší zvolit kontrastní střechu - díky tomu bude dům ještě zajímavější.
 • Je nutné začít pracovat krok za krokem, s přípravou základu. Musíte si vybrat vhodný pozemek, vyklidit ho a určit odhadovanou plochu. Je obvyklé instalovat základy sloupové nebo pilotové.
 • Rám se skládá z běžných dřevěných trámů požadované velikosti, složených do tvaru písmene A a spojených pod určitým úhlem. Všechny se shromažďují odděleně na zemi. Vytvoří se potřebný, předem vypočítaný počet takových rohů. Vnitřní příčky se montují a instalují podobným způsobem. Poté, podle následujícího schématu, jsou sestavené nosníky instalovány na základ v přesně stejných intervalech: nejprve extrémní rohy, po nich - střední. V případě potřeby se instaluje nosná podlaha pro oddělení podlah.
 • Dalším krokem je stavba střechy. Rám je nahoře opláštěn buď dřevem nebo panely z vybraného materiálu. Z hlediska odolnosti proti opotřebení a životnosti by bylo optimální použít vlnitou lepenku, která se však na slunci velmi zahřívá a je náchylná k rezivění, protože se jedná o typický kov.
 • Po instalaci vnější fasády můžete provést vnitřní terénní úpravy a interiérový design. Také je vhodné obložit dům dřevem zevnitř. Je to krásný a tepelně odolný materiál. Předtím můžete použít jakékoli tepelné a zvukové izolační panely. Instalované desky jsou opatřeny základním nátěrem a lakováním. Pokud je dům dvoupodlažní, je důležité správně umístit schodiště - mělo by vymezovat prostor do různých zón, například kuchyně a obývacího pokoje. Nebo by to mohlo být posunuto na vzdálenější konec a jen se opřít o zeď, která izoluje koupelnu.
 • Po stěnách je přirozené začít s montáží okenních rámů. Čím více jich bude, tím lépe. Tím se prostor opticky rozšíří. Důležité je také udělat panoramatická okna v celé stěně směřující na jih.
 • Pak je čas dokončit podlahu. Kromě toho je třeba mít na paměti, že pod podlahou musí být vrstva s hydroizolací a izolací.
 • Interiér může být proveden v jakémkoli stylu, ale při zařizování detailů nepoužívejte věci, které „skryjí“ prostor. Barevné schéma může být buď tlumené (pokud jste zvolili možnost s panoramatickými okny), nebo světlé (bude to alternativa, pokud přirozené světlo nestačí). Klíčová role v takovém domě je dána zónování - díky němu bude možné rozdělit kompaktní prostor s inteligencí a pohodlím.

Krásné příklady

Projektanti se v takových budovách zabývají již dlouhou dobu. Vyvinuli mnoho možností designu, z nichž některé jsou uvedeny níže.

Více o vlastnostech stavby a provozu domu ve formě chýše se dozvíte z následujícího videa.

bez komentáře

Komentář byl úspěšně odeslán.

Kuchyně

Ložnice

Nábytek