Co jsou stromové domy a jak je postavit?

Co jsou stromové domy a jak je postavit?
 1. Zvláštnosti
 2. Obecné požadavky
 3. Přehled druhů
 4. Výběr referenčních stromů
 5. Výkresy a rozměry
 6. Stavební materiál
 7. Požadované nástroje
 8. Jak postavit dům vlastníma rukama?
 9. Dokončovací práce a uspořádání interiéru
 10. Krásné příklady

Útulný dům na stromě je milovaným snem mnoha dívek a chlapců. Děti si v něm skvěle odpočinou a zabaví se. Takové struktury lze postavit vlastními rukama. Tento článek vám ukáže, jak to můžete udělat.

Zvláštnosti

Dům na stromě je poměrně originální stavba. Takové konstrukce jsou obvykle instalovány v příměstských oblastech. Jsou připraveny speciálně pro děti - zde si mohou dostatečně hrát. Každé dítě bude potěšeno svým útulným koutkem postaveným na stromě.

Dobře postavený a nainstalovaný dům na stromě se může stát nejen místem pro zajímavou zábavu pro děti, ale také skutečnou ozdobou místní oblasti. Mistr může dát struktuře jakýkoli vzhled, malovat ji v atraktivní barvě.

V důsledku toho existuje každá šance na získání velmi účinné dekorativní struktury.

Domy na stromě jsou také skvělé, protože je lze postavit různými způsoby. Každý mistr si může vybrat nejvhodnější možnost z praktického hlediska. Hlavní věcí je správně vybrat všechny potřebné materiály pro stavbu domu a základnu pro jeho instalaci.

Nejdůležitější vlastností, kterou by dům na stromě měl mít, je nejvyšší úroveň zabezpečení.

Děti mohou používat extrémně spolehlivé konstrukce. Maximální část prací na stavbě domu by měla být provedena na zemi. Důležité je nezanedbat instalaci dostatečného počtu madel. Při splnění všech stavebních podmínek lze stavbu bezpečně užívat bez obav o její kvalitu a stabilitu.

Dnes se stále více majitelů příměstských a příměstských oblastí rozhoduje na svém území vybavit okouzlující stromový dům. To je skvělé řešení pro děti. Pokud chcete své dítě naučit nezávislosti a samozřejmě ho potěšit, pak taková struktura nebude nadbytečná.

Obecné požadavky

Dům na stromě musí být nejen pěkný a pohodlný. Taková stavba musí splňovat i řadu velmi důležitých požadavků. Pojďme se podívat na body.

 • Stavba musí splňovat určité stavební předpisy. Patří mezi ně vzdálenost, která by měla být ponechána od sousední oblasti. Pokud je tedy dům postaven pro bydlení, pak by tato vzdálenost měla být alespoň 3 metry a budovy určené pro jiné účely by měly být umístěny ve vzdálenosti alespoň 1 m.

U vysokých stromů normy stanovují vzdálenost minimálně 4 m.

 • Dům na stromě byste neměli instalovat tak, aby zakrýval výhled z okna nebo z pozemku sousedů. V takových případech mohou být lidé žijící v sousedství rozhořčeni a požadují demontáž stavby.
 • Jak bylo uvedeno výše, dům na stromě musí být vyroben absolutně bezpečný. Musí být dodržena normální výška budovy. Je vhodné upevnit takové domy ne výše než 2-2,5 m od země. Je bezpodmínečně nutné vybavit konstrukci bezpečným schodištěm.
 • Budova by měla být Vyrobeno výhradně z odolných a spolehlivých materiálů dokonalé kvality. Konstrukce musí být dobře podepřená.Pokud existují pochybnosti o kvalitě dřeva nebo pilot, pak je v žádném případě nelze použít při stavebních pracích - to může vést k smutným následkům.
 • Stavba domu na stromě by neměl mít ve své struktuře příliš mnoho dalších otvorů. Čím méně děr bude v konstrukci vytvořeno, tím menší je pravděpodobnost brzkého poškození stromu.
 • Již výše zmíněno důležitost zábradlí při stavbě domu na stromě. Bez těchto komponent bude budova méně bezpečná. Jako zábradlí můžete použít krásné sloupky, lano nebo drátěné pletivo a dokonce i prázdné stěny. Hlavní věc je, že madla jsou vysoce kvalitní a spolehlivá.
 • Konstrukce domu na stromě musí být co nejstabilnější. Pokud se houpe nebo se slabě přilepí ke stromu, bude její úroveň bezpečnosti značně snížena.
 • Všechny dřevěné povrchy domu musí být pečlivě leštěný a zpracovány.

Pokud konstrukce nesplňuje tento jednoduchý požadavek, dítě může při trávení času ve svém domě získat třísky nebo se dokonce zranit.

Přehled druhů

Existuje několik typů stromových domů. Budovy se liší svým designem, tvary a velikostí. Každý poddruh má charakteristické rysy a vlastnosti. Pojďme je lépe poznat.

Domy-chaty

Velmi oblíbené domy vyrobené podle typu chaty. Právě tyto návrhy se nacházejí častěji než jiné. Většina uživatelů si vybírá chaty pro stavbu, protože se liší jednoduchým zařízením. Takovou stavbu lze připravit rychle, k tomu nepotřebujete bohaté zkušenosti se stavebními pracemi.

Design chaty je velmi přímočarý. Je vybavena malým okénkem a v její vnitřní části je vystaveno několik laviček. Ve většině případů jsou tyto stromové struktury skromné ​​co do velikosti. Obvykle se staví na malých plochách.

Zelená

Pokud obyčejný mini-dům není působivý, můžete na místě postavit originálnější zelenou budovu. Takový stromový dům bude stát majitele velmi levně. Při výrobě této budovy stačí postavit kvalitní rámovou základnu ze síťovaného materiálu a také vyzvednout správnou zeleň. Ten následně zaplete síťový rám.

Dvoupatrový

Dětský dvoupatrový domeček potěší každé dítě. Taková budova vypadá originálněji a reprezentativně, ale je také obtížnější ji postavit. Na spodní vrstvě takové budovy, upevněné na stromě, můžete vybavit útulnou studovnu. Je vhodné přidělit druhou úroveň pro rekreační oblast, kde se dítě může bavit.

Když se mistr zabývá stavbou takového domu, musí nutně vzít v úvahu všechna přání a preference dítěte.

Chaty

Samostatná kategorie by měla zahrnovat neobvyklé chaty-domy, které vypadají netriviálně. Právě tyto stavby se nejčastěji staví nejen jako „hračka“ pro dítě, ale také jako dekorativní součást místa. Chata může vypadat stejně jako běžný dům, ale pouze v malém měřítku. Nejčastěji jsou tyto budovy vyrobeny ze dřeva, ale existují i ​​​​možnosti ze srubu.

Je třeba počítat s tím, že bouda je vhodná spíše pro dítě školního věku.

Výběr referenčních stromů

Než se pustíte do stavby plánovaného domu, je velmi důležité převzít zodpovědnost za výběr podpůrných stromů. Úroveň kvality a bezpečnosti budoucí výstavby bude záviset na jejich stavu. Domácí řemeslník, který se rozhodne postavit takovou zajímavou stavbu na místě vlastníma rukama, by měl vědět, které stromy jsou pro to vhodné.

 • Pouze stromy, které mají naprosto zdravý kmen. Ten by neměl mít ani náznak hniloby.Také kmen by neměl být ovlivněn hmyzem, žádnými nemocemi, prázdnými dutinami. Takové vady jistě ovlivní trvanlivost základny pro dům.
 • Musíte vyzvednout odolné stromy, která vydrží ještě mnoho let a zároveň nebude trpět teplotními extrémy.
 • Nejspolehlivější jako opora poslouží dospělý strom, které se podařilo plně zformovat. Je žádoucí, aby měl široké a rozvětvené větve, hluboký kořenový systém a silný kmen. Taková základna bude dostatečně pevná a stabilní.

Jako druh "základu" pro dětský dům můžete použít následující druhy dřeva:

 • dub je nejodolnější druh, který se vyznačuje přítomností rozšiřujících se větví;
 • buk je také velmi pevný a spolehlivý;
 • ořech - jeden z nejodolnějších druhů dřeva;
 • smrk;
 • Jabloň;
 • topol;
 • javor;
 • Lípa.

Pro stavbu kvalitního a bezpečného domu se důrazně nedoporučuje volit jako oporu vrbu.

Je příliš flexibilní, proto se pro takové stavební operace nehodí. Najít správný druh dřeva není všechno. Stejně důležité je věnovat pozornost průměr hlavně, který bude sloužit jako základ pro budoucí design. Takže pro dům, jehož plocha bude pouze 9 m2. m, budete potřebovat strom o průměru alespoň 30 cm. Pokud jsou hlavní větve stromu umístěny ve tvaru písmene V, je nejlepší umístit podlahu o něco výše, než je křižovatka hlavních větví koruny.

Často se stává, že na místě není vhodný strom a děti je požádají, aby jim postavily dům. Cesta z této situace bude postavení budovy na pařezu nebo kládě. Konstrukce musí mít samozřejmě vhodný tvar a nosnost. Navenek takové budovy připomínají chatrč Baba Yaga někde v hustém lese a dětem se líbí domy instalované na dubu nebo smrku.

Výkresy a rozměry

Stejně jako při stavbě jakýchkoli jiných staveb na místě bude domácí řemeslník muset navrhnout budoucí dům, který nebude na stromě. Musí být vypracován projekt a všechny konstrukční výkresy s uvedením rozměrů absolutně všech dílů. Pokud máte po ruce podrobný plán budoucí stavby, lze ji usnadnit a vyhnout se vážným chybám.

Při vytváření plánu domu je velmi důležité vzít v úvahu prostor pro rostoucí strom, umístění jeho větví. V určitých oblastech bude nutné ponechat volný prostor, aby postavený dům nebyl zničen pod vlivem rostoucí základny. Je také důležité seznámit se se všemi vlastnostmi dřevin, které byly vybrány jako podpora.

Je nutné nechat otvory o něco širší, doslova 5-8 cm - pro další růst kmene.

Je důležité rozvíjet design budoucího domu. To by mělo být provedeno ve fázi vypracování podrobného pracovního plánu. Také byste měli věnovat náležitou pozornost velikosti budovy. Je velmi výhodné, pokud má podlaha velikost alespoň 2,5x2,5 m. Uvedené proporce budou stačit na to, aby se dítě v domě bavilo, aby si zde uspořádalo nějaký nábytek a hračky. Strom zároveň nebude příliš zatěžován, což je velmi důležité.

Ve fázi návrhu domu je třeba vybrat ideální místa pro umístění dveří. Měl by být umístěn v oblasti, kde větve bazového stromu nebudou překážet jeho otevření. Okna je nejlepší umístit na slunnou stranu. Takže dům bude naplněn přirozeným světlem.

Stavební materiál

Když je schéma pro stavbu domu na stromě připraveno, budete muset připravit všechny potřebné materiály, ze kterých bude plánovaná konstrukce sestavena. Zvažte seznam jednotek, které jsou užitečné pro stavební práce:

 • silné desky, palety jsou povoleny;
 • silné dřevěné podpěry, které podpoří dům;
 • upevnění k zemi;
 • cement a písek - bez těchto součástí se neobejdete, protože nosné prvky budou muset být zatmeleny v zemi;
 • Upevňovací prvky, jmenovitě: šrouby, kolíky, šrouby;
 • možná budete potřebovat silná lana, která budou užitečná pro výrobu zábradlí na schody;
 • rámová základna může být vyrobena z jakéhokoli dřeva, ale nejčastěji se používá borovice, buk nebo dub (borovice je nejlevnější);
 • budete také potřebovat ochranné antiseptické impregnace, které strom ochrání před hnilobou, vysycháním a plísní.

Požadované nástroje

K vybudování kvalitního a bezpečného domu na stromě bude muset mistr připravit také všechny potřebné nástroje. Pojďme analyzovat seznam povinných zařízení, pomocí kterých můžete realizovat stavební práce ve všech fázích:

 • kladivo;
 • letadlo;
 • spárovačka;
 • elektrická nebo ruční vrtačka se sadou vrtáků a brusných kotoučů;
 • šroubovák;
 • úroveň budovy (nejvhodnější je použít bublinové nebo laserové zařízení) nebo úroveň;
 • pila na železo nebo kotoučová pila;
 • kartáče, se kterými bude strom ošetřen antiseptickými sloučeninami, lakem.

Veškeré nářadí se doporučuje rozmístit přímo na místě, kde se budou provádět veškeré stavební práce. Pokud je vše, co potřebujete, po ruce, mistr nebude muset trávit čas hledáním správné položky.

Jak postavit dům vlastníma rukama?

Krásný a spolehlivý dům na stromě si můžete postavit vlastníma rukama. V tom není nic neúnosně složitého. Hlavní věcí je postarat se o stabilitu a spolehlivost konstrukce, její bezpečnost a atraktivitu. Dům byste měli postavit krok za krokem. Pojďme si rozebrat malý návod na výrobu takové malé stavby na místě.

 • Nejdříve je potřeba si nakoupené materiály označit a nařezat na potřebné díly, ze kterých se bude domeček na stromě sestavovat.
 • Dále bude muset být každý vyříznutý prvek pečlivě obroušen.
 • Absolutně všechny části vyrobené ze dřeva budou muset být ošetřeny antiseptickou ochrannou směsí.
 • Je třeba připravit stromy, ke kterým bude dům připojen. Přebytečná vegetace z kmenů musí být nejprve odstraněna. Ale ve vysoké nadmořské výšce musí být další větve odstraněny záměrněji, aby nedošlo k náhodnému zničení stromu.
 • Dále je třeba označit ukazatel výšky plošiny pro dům pomocí úrovně nebo konstrukčního závitu.
 • V nosných deskách budete muset vyvrtat otvory, které mají podlouhlý tvar. Budou univerzálnější a flexibilnější.
 • Dále musí být ke stromu připevněny nosné desky na kotevních šroubech s velkým průměrem, které ovládají horizontálu pomocí vodováhy.
 • Je nutné změřit velikost propojek mezi deskami.
 • Pro větší pevnost jsou mezi deskami instalovány propojky.
 • Na zemi by měl být rám budoucí plošiny pečlivě smontován. V tomto případě musíte použít samořezné šrouby. Doporučuje se obejít se bez běžných nehtů. Hotový rám bude nutné nainstalovat na nosné desky a zajistit šrouby.
 • Dalším krokem je posílení platformy budoucího domu. Konstrukce bude muset být vyztužena 4 diagonálními podpěrami, které jsou připevněny ke kufru.
 • Dále je třeba všechny komponenty vzájemně propojit pomocí kovových desek nebo rohů.
 • Struktura bude muset být znovu zkontrolována na pevnost.
 • Ke konstrukci plošiny lze přidat další výztuhy. V budoucnu poslouží i jako podpěry pro překližkové podlahy.
 • Bude nutné pečlivě zkontrolovat vodorovnou strukturu konstrukce.
 • Plošina musí být opláštěna překližkovými deskami.
 • Dále je veranda pokryta tenkou deskou.
 • Na zemi musí mistr vyrobit rám stěn. Musíte to udělat podél jedné stěny.
 • Dále bude potřeba sestavit stěny pro jemné doladění. Předem je nutné zajistit otvory pro okna a dveře.
 • Je lepší vyztužit otvory přídavnými tyčemi, aby bylo možné konstrukce snadno otevřít a zavřít.
 • Vyrábíme hřeben budoucí střechy domu. Je také lepší ji sbírat na zemi.
 • Vnější krokve střechy by měly být připevněny k hřebeni a stěnám domu.
 • V liště extrémních krokví budete muset připravit malé vybrání.
 • Vyjasníme všechny rozměry a namontujeme stěny se střechou.
 • Všechny drážky v krokvích musí být stejné.
 • Krokve musí být nakonec upevněny na hřebeni. Poté se osadí stěny.
 • Venku jsou základny stěn pokryty překližkovými deskami a nad nimi - panely. Zároveň musí zůstat neporušené otvory pro okna a dveře.
 • Měli byste přistoupit k dočasné instalaci tenkých desek na okenní otvory.
 • Vyrábíme okenice. Dále je třeba je nasadit na panty do otvorů. Totéž je třeba udělat s dveřmi.
 • Na krokve je umístěna mříž. Musí být upevněn samořeznými šrouby. Dále je třeba označit a oříznout skládanou střechu.
 • Vyplatí se natřít vnitřní obložení budovy.
 • Střecha se musí zaháknout hákem. Poté jsou stěny demontovány pro další přesun na místo. Střecha by měla být prozatím umístěna na podlaze v garáži nebo kůlně.
 • Okenní rámy je potřeba natřít.
 • Nad plošinou domu je nutné vybudovat zvedací systém pro zvednutí stěnových dílů a střechy.
 • Na plošině jsou instalovány čelní stěny. Když jsou venku, mohou být upevněny pomocí tyčí. Poté musí být odstraněny.
 • Namontujte boční stěny. Střechu zvedáme kladkostroji.
 • Střecha by měla být instalována pomocí samořezných šroubů s podložkami.
 • Připravují se otvory tzv. vikýřů.
 • Sklo do oken je označeno a broušeno. Skleněné díly jsou upevněny v otvorech, jsou umístěny desky.
 • Dále můžete vyrobit zábradlí. Reiki musí být umístěno na jedné základně.
 • Zábradlí bude hotové, až stavebník smontuje boky a schody konstrukce.
 • Pro konstrukci schodů je nutné označit desky. Po jeho vytvoření bude nutné jej správně nainstalovat.
 • Dále jsou připraveny drážky, takže stoupání je pohodlnější.
 • Když je žebřík připevněn, stromový dům je připraven.

Dokončovací práce a uspořádání interiéru

Po dokončení stavby útulného domu na stromě se musíte postarat o jeho vnitřní uspořádání a výzdobu. Pojďme se podívat na pár tipů a triků souvisejících s takovými postupy.

 • Dům ze dřeva musí být ošetřen antiseptiky.
 • Vymalovat či nenatřít budovu je na majitelích a mladých „domácích“. Domeček je možné vymalovat vhodnými barvami pro holčičky či chlapce, nebo jej ponechat bez dodatečného nátěru.

Stejně dobře vypadají přírodní nenatřené struktury.

 • Uvnitř domu můžete uspořádat nábytek stejným způsobem jako ve skutečné obytné budově. Pro děti je vhodné sem umístit palandu nebo jednolůžko, můžete dát vysoké židličky nebo křesla, stůl.
 • Je vhodné ponechat nějaké volné místo, kde by si dítě mohlo hrát s kamarády nebo v klidu trávit čas čtením své oblíbené knihy.
 • Je zajímavé zdobit interiér domu postaveného na stromě. Nápadů, jak to udělat, jsou tuny. Například pro malé dívky můžete naaranžovat panenky nebo na stěny nalepit motýly z papíru nebo barevného filmu. Pro teenagery stojí za to vybrat více "dospělých" a moderních dekorací - obrazy s auty, plakáty s příběhy z počítačových her a tak dále.

Vše záleží na tom, jak přesně chce dítě oživit svůj malý útulný koutek. Snad to budou dekorace z odpadových materiálů.

Krásné příklady

Pohodlný, bezpečný a přívětivý dům na stromě může vypadat velmi jasně a výrazně. Pojďme se seznámit s některými atraktivními příklady takových zahradních staveb.

 • Dětský dům může mít složitou strukturu. Oblíbené jsou především stavby doplněné skluzavkou.Například nenatřený dřevěný dům může být instalován na strom, navenek připomínající malou mnohostrannou chatu z nějaké pohádky. Ve stěnách byly vytvořeny otvory, kterými procházely husté větve stromu. Z malé verandy domu začíná lesklá, nepříliš strmá skluzavka. Struktura vypadá velmi zajímavě.
 • Tento dvouúrovňový dřevěný dům vypadá cool, ve kterém je nejen mnoho prostorných ploch, ale také nosník ve spodní části s houpačkou upevněnou na závěsech (pneumatika na závěsech). Stavba není natřená, ale přírodní vzhled světlého dřeva nepůsobí vůbec nudně.
 • Budovy s kulatým tvarem vypadají velmi neobvykle. Tento domácí dům vypadá velmi lehce, ale ve skutečnosti je docela robustní a robustní. Zevnitř takové konstrukce můžete vytvořit originální interiér. Kulatý stromový dům bude mimořádně úžasnou ozdobou letní chaty.
 • Dvoupatrový sněhově bílý dům na stromě bude vypadat luxusně, v „suterénu“ (pod 1 patrem), ve kterém je instalováno lehátko nebo je natažena houpací síť. Budova vypadá jako skutečný dům, ale kompaktnější. Má sedlovou střechu, doplněnou závěsnými svítidly.
bez komentáře

Komentář byl úspěšně odeslán.

Kuchyně

Ložnice

Nábytek