Ručníky: odrůdy, vlastnosti, pokyny pro výběr

Ručníky: odrůdy, vlastnosti, pokyny pro výběr
 1. Typy podle účelu s rozměry
 2. Recenze materiálů s klady a zápory
 3. Barvy a vzory
 4. Kvalitativní vlastnosti
 5. Kritéria výběru
 6. Výrobci
 7. Tipy pro použití a péči

V každém domově je řada předmětů a věcí, bez kterých se v běžném životě neobejdete. Ručník zaujímá přední místo v tomto seznamu. Každý člověk čelí potřebě koupit tento předmět pro domácnost, ale ne každý ví, že jeho výběr je velmi obtížný úkol.

Typy podle účelu s rozměry

V minulých letech, kdy byl jakýkoli produkt považován za nedostatek, nikdo nevěnoval pozornost kvalitě produktu, ručníky se kupovaly podle dostupnosti. Ale dnes může tento nákup trvat poměrně dlouho. Po příchodu do obchodu je velmi důležité mít znalosti o typech ručníků a jejich velikostech, aby nedošlo k náhodnému záměně modelů pro ruce a vlasy.

Bannoe

Přítomnost osušky v koupelně je standardem v každé domácnosti. Tento produkt je známý každému člověku, stejně jako jeho hlavní účel. Lázeňská textilie je velká látka vyrobená z froté. Jeho velikost umožňuje zcela zabalit lidské tělo po absolvování vodních procedur. Zvláštností koupelových textilií je schopnost absorbovat vlhkost bez ztráty hebkosti dotyku s pokožkou.

Vysoce kvalitní tkanina produktu je schopna sloužit svému majiteli po dlouhou dobu. A pro něžné pohlaví vyrobili výrobci osušek pěkný dárek, když uvedli na trh župan pro ženy.

Na sprchu

Z velké části připomíná osušku s jediným rozdílem ve velikosti - sprchový produkt je o něco menší. Jinak je zcela v souladu se svým bratrem. Moderní modely sprchových ručníků jsou vybaveny speciální fixací na suchý zip. Ženy zakrývají své tělo od hrudníku a muži - od pásu.

Pro ruce

Tento typ ručníku je nabízen v malých velikostech. Nejčastěji se používá v koupelně. Ručník je v podstatě zavěšen v blízkosti umyvadla, méně často v blízkosti sprchy nebo vany. Málokdo ví, ale tkanina tohoto typu ručníků je vybavena vlnitým povrchem, takže při utírání se pokožka rukou nejen vysuší, ale také dostane malou masáž.

Pro nohy

Tento typ ručníku je svou velikostí identický se svým protějškem na ruce. Pouze v případě, že ručník mohou používat všichni členové rodiny, je nejlepší používat produkt na nohy jednotlivě.

Pro obličej

Dnes je téměř nemožné najít v koupelně samostatný ručník na obličej. Pro člověka je velmi výhodné provádět ranní vodní procedury a používat textilní výrobek na ruce, protože je kvůli častému používání umístěn blíže. Prostě to nedělej. Ručník na obličej je i přes svou malou velikost vyroben z měkkého a jemného froté. Dotek takové látky ve vás vyvolá radost a úsměv.

Důležitou vlastností tohoto typu ručníků je okamžitá absorpce vlhkosti.

Pro hlavu

Vlasy jsou důležitou součástí každého vzhledu a stylu. Správná péče o ně závisí nejen na použitých šamponech, balzámech a maskách. Důležitou roli hraje ručník. Jeho hlavní funkcí je maximálně vysušit vlasy a pokožku hlavy.

Pro muže vyrábějí výrobci speciální řadu malých ručníků s měkkými štětinami. Modely pro hlavu s knoflíkem jsou nabízeny něžnému pohlaví s dlouhými vlasy.

Pláž

Odjezd k moři vždy vyvolává spoustu pozitivních emocí. Sběr věcí začíná týden před cestou. A pak vyvstává otázka ohledně výběru ručníku. Lázeňský dům se proto pro taková dobrodružství nehodí, ale plážový je tak akorát.

Důležitou vlastností plážového modelu je dobrá savost a velká velikost. Plážové textilie lze navíc rozložit na písek a opalovat se.

Kuchyňské nádobí

V místnosti, kde se sny o kulinářských mistrovských dílech stávají skutečností, je velmi důležité mít pár ručníků. Jednoduchá vlastnost kuchyňského náčiní pohlcovat vlhkost nestačí. Je velmi důležité, aby výrobky byly husté a odolné.

Pro sušení nádobí je lepší zvolit ručník z vaflového materiálu.

V poslední době přišly do módy archové papírové utěrky, jejich použití je jednorázové, což je na jednu stranu dobře, na druhou ale rychle končí.

Svatba

Poměrně často ve svatební den dostávají novomanželé sady ložního prádla, domácí potřeby a sadu ručníků. Jednak je to považováno za tradici, jednak je to příspěvek do rodinného zavazadla.

Když už mluvíme o tradici, stojí za to připomenout, že v minulých staletích stáli mladí lidé při svatbách na speciálně vyšívaných ručníkách, které poté zůstaly navždy v rodině. Moderní svět tento zvyk přestal používat, ale zdobený ručník je velmi významným svatebním darem.

Obvaz

Tento typ textilu je určen výhradně pro intimní hygienu. Proto jej musíte používat individuálně.

Jeho rozměry jsou nepatrné - poloviční než ručník. Látka samotná je vyrobena ze super měkkého hypoalergenního materiálu, který při kontaktu s pokožkou vyvolává příjemný pocit.

Dítě

Tento typ ručníků se liší od svých protějšků svou zvláštní měkkostí a jemností. A to vše díky speciálnímu tkaní froté nití. Dětské ručníky jsou navíc rychleschnoucí, což eliminuje možnost nachlazení. Malé děti se po večerním koupání rády zabalí do teplých ručníků. Moderní modely nabízejí mladým spotřebitelům župan s kapucí. Jeho design obsahuje obrázky vašich oblíbených kreslených postaviček, navíc samotný dětský župan může mít uši a ocásek.

Při výběru velikosti je velmi důležité zohlednit výšku dítěte, přestože modelová řada je určena pro věkovou kategorii od 0+.

Recenze materiálů s klady a zápory

Aby byly ručníky měkké a jemné, používají výrobci nejen přírodní, ale i syntetické materiály. Abychom pochopili výhody a nevýhody každého materiálu, je nutné podrobně prostudovat jejich vlastnosti.

Bavlna

Tento materiál zná každý člověk. Každý den se každý potýká s bavlnou v jakékoli věci, v oblečení, v textilu a mnohem více. Z toho vyplývá, že tento typ tkáně není schopen poškodit lidské zdraví. Bavlněný materiál má vysokou hustotu, takže jeho životnost je velmi dlouhá.

Co se týče ceny, bavlna je obecně dostupná tkanina a výrobky z tohoto materiálu se neliší vysokou cenou. Nevýhodou je pomalé schnutí látky.

Mimochodem, pokud se nedodržují pravidla pro péči o materiál, bavlněné tkaniny se po prvním praní hned srazí.

Prádlo

Liší se zvýšenou úrovní absorpce vlhkosti, nezpůsobuje alergické reakce. Zde jsou jen lněné výrobky, zejména ručníky, mají hrubou strukturu. Ale pro masáž jsou lněné výrobky prostě nenahraditelné.

Velur

Velurová ručníková tkanina je svými vlastnostmi vhodnější pro zdobení výrobků než pro konkrétní účel. Jako materiál velur je velmi krásný, ale velmi špatně saje vlhkost.

Materiál oplatky

Velmi běžný typ látky na kuchyňské utěrky. Nemá žádné žmolky, což umožňuje bezpečné utírání čistého nádobí. Absorpce vlhkosti je stoprocentní, což je pozitivní kvalita materiálu.

Mahra

K výrobě kvalitního froté ručníku používají výrobci několik druhů materiálů - bavlna, len, bambus, někdy se přidávají syntetická vlákna. Tato neobvyklá kombinace se používá k výrobě nadýchané látky s měkkými smyčkami.

Svou strukturou se Makhra vyznačuje pevností, která má pozitivní vliv na její životnost. Nevýhodou je dlouhá doba schnutí látky, zejména při intenzivním navlhčení.

Bambus

Ve výrobě textilních výrobků je bambus považován za nováčka. Díky moderním technologiím se věci na bambusové bázi mohou pochlubit vysokými baktericidními vlastnostmi. Hustota bambusového materiálu je střední, díky čemuž je hmotnost výrobků cítit v příručním zavazadle. Je velmi důležité, aby bambusové ručníky výborně absorbovaly vlhkost. Jsou pevné a odolné.

Na rozdíl od mnoha jiných materiálů bambus neabsorbuje pachy a při dlouhodobém skladování na vzdálenější polici se nepokryje houbou nebo plísní. Nevýhody zahrnují náklady na bambusové ručníky a obtížnost péče o tento materiál.

Modální

Tento materiál není ve společnosti nijak zvlášť oblíbený a do uší se o něm často nemluví. Ale i přes to jsou úžasné ručníky vyrobené z modalu. Základem látky je dřevo – může to být borovice, eukalyptus nebo buk. Speciální technologie tkaní nití dodává ručníkům zvláštní měkkost.

Hotové výrobky se vyznačují praktičností při použití, jsou velmi lehké, odolné proti opotřebení, což svědčí o jejich trvanlivosti. Ale modal má stále jednu nevýhodu - může způsobit alergickou reakci.

Tencel

Tento typ materiálu je vyroben z eukalyptového celulózového vlákna, což naznačuje přirozenost tkaniny.

Používání Tencelu se doporučuje všem lidem bez ohledu na typ pleti, kromě malých dětí a alergiků.

Ručník Tencel má řadu výhod, například odolnost. Nevyvolává alergickou reakci. Navíc ani po několika praních látka neztrácí svou měkkost a vzhled.

Polyamid

Při výrobě této tkaniny se používají syntetická vlákna zpracovaná z ropných produktů. V souladu s tím jsou polyamidové produkty také syntetické. Ale navzdory tomu jsou takové produkty žádané po celém světě.

Mezi vlastnosti polyamidového materiálu patří pevnost, trvanlivost, rychlé schnutí, odolnost proti drobnému poškození. Na druhé straně, polyamid špatně absorbuje vlhkost.

Polyester

Tento materiál také patří do skupiny syntetických tkanin. Jeho základ tvoří odpadní ropné produkty. Mezi jeho kladné vlastnosti patří lehkost vyráběných výrobků, praktičnost a cena. Negativní je považováno nízká hygroskopicita.

Mikrovlákno

Výrobky z mikrovlákna se staly populární před několika lety. Samotný materiál se rychle vstřebává a schne. Po umytí nevyžaduje další péči. Jedinou nevýhodou je hrozící ztráta ideálního vzhledu.

Jacquard

Tento typ materiálu se vyrábí na speciálních strojích. Jeho výrobní technologie se skládá z dvojitého závitu, který slouží jako základ pro oboustranné smyčky. Kvalita látky závisí především na druhu použité bavlny a blízkosti poutka.V každém případě jsou žakárové ručníky měkké, jemné a vysoce savé.

Barvy a vzory

V dávné minulosti, kdy byl na trhu nedostatek textilních výrobků, lidé kupovali, co se dalo. Nikdo přitom nehleděl na barvu ručníků, na jejich design. Dnes hrají tyto dva faktory důležitou roli.

Obrovskou oblibu si získaly kontrastní modely ručníků - jedná se o černobílý výrobek... V zásadě je takové designové řešení určeno pro high-tech styl, ale to nezastaví lidi, kteří chtějí rozlišovat mezi kuchyňským náčiním.

Docela často ve velkých rodinách najdete osobní ručníky. Tato položka odkazuje na osobní hygienu, a aby nedošlo k záměně, kde je čí výrobek, v rohu textilního výrobku udělají nášivku se jménem.

Na svatbu je zvykem dávat vyšívaný ručník. V souladu se slovanskými tradicemi lze jednoduchý výrobek proměnit v mimořádný památný dárek, který mladí budou uchovávat ve své rodině po celý život.

Novoroční ručníky jsou nejjasnějším a nejbarevnějším doplňkem slavnostního stolu. Standardní ubrousky už dávno přestaly potěšit oko, ale malé plátno s novoroční tématikou vás přiměje vrhnout se po hlavě do kouzla dovolené a znovu věřit v Santa Clause.

Po usazení v hotelu je první věcí, kterou si člověk jde do koupelny umýt ruce. A tam ho vítají různé druhy ručníků s logem hotelu. Může to být jen jméno v rohu, nebo to může být malá kopie nápisu se všemi malými detaily. V každém případě si takové konstrukční řešení nemůže dovolit každý podnik, ale pouze elitní společnosti.

Kvalitativní vlastnosti

Po prostudování vlastností materiálů používaných k výrobě ručníků je třeba věnovat pozornost některým dalším faktorům. Přesněji na jednolitost laku, na jeho výdrž, na opracování hran. A až na poslední chvíli byste měli věnovat pozornost měkkosti a hmatovým vlastnostem textilních modelů, které vás zajímají.

Hygroskopičnost

To je možná nejdůležitější kvalita pro jakýkoli typ ručníku. Tyto produkty jsou primárně navrženy tak, aby maximalizovaly absorpci vlhkosti.

V souladu s tím, čím vyšší je hygroskopicita ručníku, který se vám líbí, tím lépe odstraní vodu.

Hustota

Na štítcích každého modelu ručníku jsou některá označení, mezi nimiž je uvedena hustota materiálu. Tato hodnota je uvedena v poměru gramů na metr čtvereční produktu. Pro každý typ ručníku se podle toho vypočítá individuální hustota. Například na štítku kuchyňských utěrek je uvedeno 150-200 g / m². To znamená, že hustota látky se pohybuje od 150 do 200 gramů na metr čtvereční.

Délka vlasu

Výška vlasu, který se vyskytuje hlavně u froté ručníků, by měla být také v určitém standardu. Za nejoptimálnější velikost se považuje pět milimetrů.... Takový materiál dobře saje vlhkost, je měkký a jemný na dotek a svému majiteli bude dlouho sloužit. Pokud je délka hromady větší než pět milimetrů, mohou nastat problémy. Po několika vypráních se roztřepené konce začnou proplétat a vytvářet zacuchané.

Malé zdřímnutí froté ručníku není věta. Takové výrobky jsou považovány za vysoce kvalitní, schopné sloužit mnoho let, ale nasákavost takového výrobku je poměrně nízká.

Stupeň tvrdosti

Pokud je model ručníku, který se vám líbí, příliš měkký na dotek, znamená to, že ve výrobním procesu byla použita syntetická vlákna, která snižují úroveň hygroskopičnosti.

Kritéria výběru

Není žádným tajemstvím, že ručníky patří do seznamu nezbytných věcí, které lze zakoupit pro osobní potřebu nebo jako dárek. Na svatbu nebo narozeniny je lepší vybrat ty nejkrásnější dárkové modely s výšivkou.A abyste udělali něco hezkého pro milovanou osobu, stačí si pořídit sadu kuchyňských utěrek.

Při výběru ve prospěch konkrétního modelu ručníků byste měli věnovat pozornost některým parametrům.

 • Nejprve musíte zkontrolovat okraje. Každý šev by měl být proveden přesně a přesně, neměly by v něm být žádné zbytky nití.
 • Zkontrolujte barvu na ručníku. Povrch vybraného modelu stačí otřít vlhkým bílým hadříkem nebo kapesníkem. Pokud je látka obarvena nekvalitně, zůstanou na ubrousku barevné stopy.
 • Při výběru osušky musíte výrobek připevnit na ruku. Měkké a hřejivé pocity hovoří o kvalitě produktu.

Výrobci

Dnes existuje mnoho firem a podniků, které se zabývají výrobou bytového textilu včetně ručníků. Ne každý se ale může pochlubit světovým jménem a obrovským sortimentem.

 • Arya Je turecký výrobce textilu, který prorazil na světovém trhu a je velmi žádaný díky přirozenosti použitého materiálu. Zvláštní pozornost spotřebitelů je zaměřena na bavlněné froté ručníky.
 • Čistě je ruský výrobce textilních výrobků. Sortiment společnosti je zaměřen na zajištění potřebného zboží nejen doma, ale i v kancelářích. Čistě značkové produkty lze zakoupit nejen pro osobní hygienu, ale i pro outdoorové aktivity.
 • Moře na vrchol Je australská značka, která vyrábí luxusní produkty osobní péče a cestovní potřeby. Společnost klade zvláštní důraz na výrobu ultratenkých ručníků, které dokážou absorbovat 10násobek svého vlastního objemu.
 • "Týden" Je známá značka, která má původ na území Ruské federace. Sortiment tohoto výrobce je plný nejrůznějších textilních výrobků. Ručníky od firmy Nedelka jsou velmi žádané a to vše díky kvalitním materiálům a moderním krejčovským technologiím.

Tipy pro použití a péči

Pro každý ručník dělá výrobce speciální značky na štítku produktu. Uvádějí obecná pravidla péče, hlavní charakteristiky a možné charakteristické rysy.

Přesto se vyplatí znát předem pár doporučení, která mohou poškození textilních výrobků předejít.

 • Před prvním použitím je třeba ručník vyprat. Mytí by mělo být prováděno s ohledem na vlastnosti materiálu, teplota vody by měla být v rozmezí 28-60 stupňů.
 • Obyčejné ručníky by se měly prát odděleně od barevných tkanin a přírodní ručníky by se měly prát odděleně od syntetických.
 • Při mytí nepoužívejte různé balzámy. Negativně ovlivňují savost ručníků.
 • Je velmi důležité, aby vypraný ručník schnul přirozeně, bez jakýchkoliv sušících pomůcek.
 • Oděrky, které se objeví na froté povrchu, lze odstranit nůžkami na nehty.

Informace o tom, jak prát froté ručníky a změkčovat je, naleznete v dalším videu.

bez komentáře

Komentář byl úspěšně odeslán.

Kuchyně

Ložnice

Nábytek