Jak správně ušít povlak na peřinu?

Obsah
 1. Výběr látky
 2. Počítáme množství textilu
 3. Pokyny krok za krokem pro stříhání a šití
 4. Jak ušít zip?
 5. Krásné příklady

Každá položka má trvanlivost, zejména ložní prádlo. Určitě přijde čas, kdy bude potřeba aktualizace. V obchodech je vždy výběr, ale mnohem příjemnější je vytvořit si vše vlastníma rukama, nemluvě o nízké ceně a vysoké kvalitě.

Snad každý bude souhlasit s tím, že ložní prádlo je pro nás velmi intimní, má zvláštní energii, protože s tímto materiálem trávíme hodně času. Po vyrobení stavebnice vlastníma rukama si proto chcete užít každý okamžik strávený v posteli a sny vás znovu okouzlí, jako v dětství.

Výběr látky

Existuje mnoho druhů látek, ale ne všechny jsou vhodné na povlečení. Když přijdeme do obchodu, naskočí nám oči: cena, barva, kvalita, hustota, měkkost, odolnost vůči špinění a celá spousta vlastností, které se při výběru něčeho těžko chápou. Abychom vám usnadnili nakupování, vyzdvihneme hlavní typy tkanin, které se nejčastěji používají v práci:

 • hedvábí;
 • prádlo;
 • bavlna.

Hedvábné předměty vypadají draze a stojí stejně, vyžadují pečlivou údržbu, ale jsou neuvěřitelně atraktivní a sofistikované. Prostěradla vždy příjemně chladí a tělo je ponořeno do měkkosti a lehce klouže z jakéhokoli dotyku. Japonské hedvábí je považováno za nejelitnější, ale umělá tkanina se často nachází na regálech supermarketů. Vnější podobnosti jsou vyjádřeny leskem, náklady jsou mnohem nižší a péče je mnohem jednodušší. Ale jinak má k originálu daleko.

Len je poměrně hustý, má bakteriologické vlastnosti, udržuje teplo v chladném počasí a nedovolí, aby se teplota v létě zvýšila. Je dokázáno, že zářivé barvy dlouho vydrží a časem se tuhá struktura změkne. Po vyprání je důležité nenechat lněné oblečení dlouho schnout, je vhodné je sundat mírně vlhké, úhledně složit nebo vyžehlit, aby se příliš nepomačkalo.

Naše volba padne na bavlněné látky. Z nich se nejčastěji vyrábí ložní prádlo, pro svou levnost a odolnost jsou tak běžné. Jako doporučení lze doporučit několik druhů bavlny.

 • Satén je nejodolnější, vydrží až 400 praní. Může připomínat hedvábí díky svému lesklému a jemně lesklému povrchu.
 • Perkál je vhodný na povlaky na polštáře. Vysoká hustota nedovolí, aby peříčka nebo chmýří vylézaly ven.
 • Kaliko vyrobené z poměrně hustých levných nití, díky tomu je pocit dotyku hodně žádoucí.
 • Chintz je ve srovnání se zbytkem měkký. Nevýhodou je, že špatně drží tvar.

Počítáme množství textilu

Pro názornost si rozebereme velikosti, které se obvykle používají k vytvoření jedenapůl povlaku na peřinku pro novorozence a psaníčka.

U prvního je délka 4 m 40 cm s rozpětím plátna 150 cm.

K ušití psaníčka pro miminka si můžete vzít textil o rozměrech 100x100 nebo 90x90 cm.

Normovaný prostor v postýlce je 120x60 cm.V obchodech se prodávají stavebnice ve zcela jiných velikostech, z čehož vyplývá závěr, že mnohem pohodlnější je vyrobit si stavebnici sami, abyste se zbavili vyhazování peněz a následného zklamání.

Výše uvedené údaje jsou přibližné. Pokud chcete přesnější hodnoty, vezměte si přehoz, na který šijete a změřte si ho tam a zpět. Můžete použít pravítko nebo svinovací metr.

Je důležité oddělit oblast, kde se objeví švy, ponechte na stranách asi 4-5 cm. Pokud se rozhodnete přidat upevňovací prvek, vzdálenost se zvýší na 7 cm.

Pokyny krok za krokem pro stříhání a šití

Pokud se rozhodnete dát si za cíl šít povlak na přikrývku vlastníma rukama, neměli byste navštěvovat lekce, mistrovské kurzy, vše můžete dělat doma, pozorovat přesnost švů, s přihlédnutím ke správným vypočítaným údajům.

S výřezem uprostřed

Snad od dětství každý zná diamant uprostřed deky. Vytvoření takové nádherné paměti nebude obtížné, pokud budete postupovat podle pokynů krok za krokem.

Nejprve určete polohu výřezu: obkreslíme prostor v jádru plátna a obkreslíme kosočtverec. Uvnitř necháme švové přídavky cca 4,5 cm, podle této linie odstřihneme středovou postavu. Pokuste se oříznout rohy, aniž byste se dotkli spodní linie. Udržujte vzdálenost 0,2 cm a úhel řezu 45 stupňů.

Budeme potřebovat novou látku. Vystřihneme z něj dva čtverce, které by měly mít dvojnásobek šířky přídavku, a také počítáme s 1 cm pro budoucí umístění švu. Rozříznutím čtverců na polovinu získáme čtyři trojúhelníky se stejnými boky. Každý čtverec přeložte zepředu do rohů výstřihu. Aplikujte opatrně šikmým řezem a horní oblastí. Vše připevňujeme různými švy: v úhlové části 0,3 cm, zbytek - 0,5 cm.

Narovnejte rohy, obkreslete levou přídavek zevnitř ven. Šijte 0,1 cm podél obou okrajů.

Práce je u konce, zbývá už jen málo: vyprat, vyžehlit a můžete se těšit z konečného výsledku.

S otvorem na dně nebo na boku

Tento typ je považován za jeden z nejjednodušších na výrobu. Nejčastěji se odebírá velký kus materiálu, přebytek se odřízne pouze z jednoho okraje. Pokud odříznete nepotřebné od středu, práce se přidá o několik hodin. Řez podél okraje dále zjednodušuje zpracování.

Textilie rozložíme na rovnou plochu podle měřítka přehozu, označíme obdélník, vedle něj nakreslíme druhý. Na každém okraji nechte 4 cm přídavek.Po kontrole pomocí pravítka je třeba díly vyříznout a zpracovat. Je nutné vyžehlit dvojitý lem o půl centimetru na všech stranách a poté jej přišít na psacím stroji. Pokud je struktura poměrně hustá, můžete si vzít centimetr nebo více.

Porovnejte uvařené poloviny. Musí být totožné. Před sešitím dílů složených předními stranami je nutné ze strany narýsovat průchod, kterým se má deka vkládat.

Nezapomeňte zajistit šití. To se provádí na začátku a na konci, aby nitě pevně držely a nelámaly se. Můžete jej klidně obrátit naruby, máte hotovo!

Tlačítko dolů

Toto zapínání je velmi pohodlné, protože při používání nebude deka neustále vypadávat.

Nejprve si připravte povlak na peřinu s otvorem ve spodní části. Postupujte podle pokynů výše, pouze spodní stranu, kde budou smyčky, není třeba zpracovávat.

Ve spodní části nakreslíme čáru probíhající podél spodního okraje ve vzdálenosti 6 cm. Z ní nakreslíme kolmé segmenty označující hranice budoucích tlačítek rovnající se 1/3 délky krytu. Výrobek složíme na podlahu na šířku, nastavíme střed a od něj začneme označovat každých 30 cm.

Šijte na vyznačené svislé čáry, naznačené svislé segmenty zameťte různobarevnými nitěmi. Necháme od nich prostor po centimetrech. Níže je řádek vytvořený psacím strojem. Ustoupíme od něj 2 cm a nakreslíme rovnoběžku. Je důležité odstranit nepotřebnou látku, kde je strojový steh, nezapomeňte vyčlenit prostor vyhrazený pro švy, zpravidla 2 cm.

Nyní je zářez vytvořen v rozích, použijte ostrou čepel nebo nůžky. Prohlubně na prádle se zastřihnou na 0,7 cm, odstraní se přebytečné nitě, které předtím označovaly zapínání, a volný okraj, vyhrazený pro knoflíky, se přehne zpět o 2 cm a poté znovu o stejnou hodnotu.

Totéž uděláme s druhou polovinou.Na obou stranách zůstávají nesešitá místa. U nich používáme lemový šev. Poté spojíme spojovací materiál a volná místa, která byla dříve povolena, dvojitým stehem. Nezapomeňte zbývající části zpracovat cikcakem.

Konečná rovinka! Máme připravené dvě strany, z nichž na jednu obkreslíme smyčky a na druhou položíme knoflíky.

Tip: Během praní je vhodné výrobek obrátit naruby.

Jak ušít zip?

Mnoho lidí dává přednost hadovi na zip. Nemusíte provlékat každý knoflík dírkou, stačí pejska zatáhnout! Tlačítka navíc mohou způsobovat nepohodlí během spánku, a pokud nejsou správně zajištěna, představují hrozbu pro malé děti.

Při nákupu zipu je lepší dát přednost měkké, plastové, lehké látce, například plastu. Železný běhoun vydrží mnohem déle než levnější materiál.

Výrobek je třeba připravit: nezapomeňte zpracovat konce, skládat vrstvy tkaniny k sobě přední stranou. Pomocí tužky nebo mýdla označte budoucí umístění pohybu.

Nezapomeňte vzít v úvahu vzdálenost pro přídavek - 4 cm Tento údaj je vhodný pro standardní zip, ale pokud je více či méně, musíte tuto skutečnost vzít v úvahu tím, že ustoupíte na jinou hodnotu.

Podle naznačené čáry natlučte látky. A vyžehlete uvolněné 4 cm, které jste předtím přeložili na polovinu délky. Ukazuje se, že šířka záhybu je 2 cm.Upozorňujeme, že sešitý vršek se bude shodovat se zameteným švem.

Vezměte špendlíky a připevněte jimi zapínací mechanismus na dvoucentimetrový ohyb, ale nedotýkejte se toho, na čem je ohyb! Pak zameťte zip a udělejte to samé s druhou polovinou.

Šijte úhledně z pravé strany, přičemž dodržujte 2 palce (2,5 cm) od přehybu. Linku připevněte svislými stehy na začátku a na konci.

Krásné příklady

Šití je velmi pečlivá práce. V procesu může nastat mnoho problémů. Hlavní je neztratit odvahu a pokračovat v práci! Improvizujte, zkuste kombinovat různé barvy. Jakýkoli výsledek vás potěší. Přejeme vám hodně štěstí ve vašem snažení.

Níže uvádíme několik jasných zajímavých děl:

 • s diamantovým brusem;
 • s vložkou na zip;
 • s bočním otvorem;
 • s tlačítky.

Informace o tom, jak správně ušít povlak na přikrývku, naleznete v dalším videu.

bez komentáře

Komentář byl úspěšně odeslán.

Kuchyně

Ložnice

Nábytek