Typy baldachýnových sloupků a jejich instalace

Obsah
 1. Co jsou?
 2. Příprava staveniště
 3. Způsoby instalace sloupů
 4. Užitečné rady

Na pozemcích soukromých domů se staví kůlny pro různé potřeby. Používají se jako přístřešek pro auto, speciální vybavení, pro uspořádání letních altánků. Bez ohledu na účel jsou tyto konstrukce stavěny pomocí podobných technologií. Trvanlivost stavby závisí na mnoha faktorech, včetně typu a způsobu montáže pilířů. Zvažte, jaké jsou podpory, jejich vlastnosti a způsoby instalace.

Co jsou?

Podpěry kabiny jsou vyrobeny z různých materiálů. Způsob instalace bude záviset na jejich typu. Podpěrné sloupky jsou vyrobeny ze dřeva, kovu, cihel a dalších. Jejich výběr je ovlivněn masivností a hmotností konstrukce a také osobními preferencemi majitelů.

Dřevěný

Podpěry z přírodního dřeva jsou vhodné pro lehké přístřešky s polykarbonátovou střechou nebo jiné stavební materiály s nízkou hmotností. Pro výrobu tyčí je třeba zvolit silné a tvrdé dřeviny (například dub, buk, jasan, listnaté stromy) - mohou vydržet až 15 let.

Výhody těchto pilířů:

 • dostupnost;
 • snadnost zpracování;
 • ekologická čistota;
 • snadná instalace a jednoduchá demontáž;
 • možnost kombinace s přírodním nebo umělým kamenem, kovovými konstrukcemi.

Dřevěné sloupky mají některé nevýhody. Srážky negativně ovlivňují dřevo - časem začne hnít a rychle se kazí. Pro prodloužení životnosti budou muset být podpěry neustále ošetřovány sloučeninami biologické bezpečnosti.

Kovový

Kovové podpěry jsou považovány za nejspolehlivější a nejodolnější, díky čemuž se často používají při stavbě přístřešků. Železné podpěry jsou kované, prefabrikované nebo lité. Často se používají obyčejné nebo tvarované trubky. Mohou být natřeny v požadované barvě pro estetiku.

Výhody kovových tyčí:

 • dlouhá životnost (správně instalované podpěry mohou trvat 30-50 let);
 • poskytování spolehlivého a pevného střešního rámu vyrobeného z lehkých nebo těžkých materiálů;
 • možnost instalace ve vlhkých půdách a půdě nasycené vodou;
 • optimální poměr ceny a kvality.

Kovové sloupky lze mnohokrát natírat, kombinovat s různými prvky z jiných materiálů.

Mezi nevýhody patří složitější montáž oproti dřevěným podpěrám a také nutnost ošetřit spodní část konstrukce antikorozními nátěry.

Cihlový

Cihlové podpěry nejsou oblíbené kvůli jejich vysoké ceně a časově náročné instalaci. Někteří majitelé soukromých domů a osobních pozemků jim však dávají přednost. Cihlové podpěry se volí z několika důvodů:

 • vysoké dekorativní vlastnosti;
 • schopnost odolat těžkým střešním materiálům;
 • odolnost proti ultrafialovému záření a účinkům negativních atmosférických jevů (poklesy teploty, srážky, teplo, mráz).

Do stejné kategorie patří zdivo z přírodního nebo umělého kamene. Takové nosné konstrukce vypadají luxusně, zdůrazňují vysoké postavení majitelů. Nejčastěji se nacházejí na územích bohatých lidí, stejně jako milovníků antické architektury.

Příprava staveniště

Montáž markýz se provádí podle stejného schématu. Nejprve se musíte rozhodnout o umístění budovy.Místo by mělo být vybráno z estetických a praktických důvodů. Doporučuje se opustit instalaci přístřešku v blízkosti vodních útvarů, protože v tomto případě budou vyžadována další hydroizolační opatření. Je nežádoucí postavit budovu na svazích, protože na takovém místě může být nutné nainstalovat pilotový základ.

Před instalací sloupků pro vrchlík se musíte rozhodnout o rozměrech budoucí konstrukce. Plocha terénu by měla být po obvodu větší než budovaná budova asi o 80 cm. Vybraná oblast musí být vyčištěna odstraněním rostlin, oddenků, kamenů. Dalším krokem je vyrovnání povrchu.

Po přípravných opatřeních je třeba označit území. K tomu zatlučte 4 kolíky v rozích budoucího vrchlíku. Pro přesné měření je třeba použít měřicí přístroje. Vhodné je například použití laserového metru. Mezi nainstalovanými kolíky vytáhněte pevné lano.

Jedním z nejzásadnějších momentů je správný výpočet počtu příspěvků. Pro výpočty potřebujete znát hmotnost střechy. Je třeba vzít v úvahu také zatížení větrem a váhu sněhu v zimě. Pro stavbu otevřených konstrukcí o velikosti 6x3 m bude zapotřebí 8 kovových sloupů o rozměrech 80-100 mm (nosná konstrukce na dvou nohách unese cca 250 kg hmotnosti).

Způsoby instalace sloupů

Za nejjednodušší způsob instalace podpěr se považuje jejich zakopání do země. Tato metoda je vhodná pro malé, lehké nebo dočasné stavební konstrukce. Všechny práce lze provádět ručně, bez jakýchkoli zkušeností.

Postup instalace dřevěných podpěr:

 • vykopejte požadovaný počet děr o hloubce 50 cm (pro práci budete potřebovat bajonetovou lopatu nebo speciální vrtačku);
 • utlučte dno vytvořeného vybrání a naplňte jej pískem do výšky 10 cm;
 • připravte dřevěné regály ošetřením jejich spodních částí sloučeninami proti hnilobě;
 • vykopat sloupy do země a přísně kontrolovat svislost jejich instalace podle úrovně (v případě potřeby se doporučuje použít podpěry k zajištění požadované polohy);
 • zhutněte půdu;
 • pro zvýšení trvanlivosti nosných konstrukcí bude správné vybetonovat jejich spodní část - k tomu se nalijí tekutým betonem.

Podobným způsobem se provádí instalace kovaných kovových podpěr nebo výrobků z tvarované trubky. Pro postavení malých konstrukcí musí být pilíře zakopány do hloubky 50-60 cm.Před instalací je vybrání částečně pokryto pískem s jemným štěrkem. Části profilu, které přijdou do styku s půdou, by měly být ošetřeny antikorozní směsí.

Pro zajištění lepší stability vrchlíku na podpěrách se doporučuje na kulaté profily přivařit železné desetníky. Pilíře je třeba vyrovnat a zkontrolovat svislost jejich instalace z hlediska úrovně. Pro spolehlivost podpěry je nutné betonovat - k tomu je nutné nalít kapalný pracovní roztok do dutin. Při tuhnutí hmoty je důležité sledovat svislost konstrukcí.

Nosné konstrukce z cihel nebo kamene se instalují nejobtížněji. K tomu potřebujete:

 • proveďte značení, vykopejte otvory ve tvaru čtverce o hloubce až 60 cm;
 • zakryjte dno každé prohlubně 5 cm pískovým polštářem a opatrně jej podbijte;
 • poté je bednění instalováno pomocí vložených dílů a hydroizolace, po které je instalována výztužná klec, to vše je betonováno;
 • po vytvrzení roztoku se bednění demontuje;
 • při přípravě podzemní části se boční stěny základu natírají živičným roztokem, zasypou se a zdivo se uvede do souladu s návrhovými značkami.

Užitečné rady

Na stabilitu přístřešku má větší vliv dodržení přísné svislosti nosných konstrukcí. Aby se předešlo přehlédnutím, doporučuje se v každé fázi práce zkontrolovat polohu podpěr pomocí olovnice. V procesu betonování je třeba použít dřevěné nebo kovové podpěry, které je třeba po částečném vytvrdnutí betonové hmoty demontovat. Poloha sloupku může být opravena během prvních 2-3 hodin po nalití roztoku.

Po instalaci nosných konstrukcí je třeba je výškově vyrovnat. Pro tyto účely je nejlepší použít vodní hladinu. V tomto případě se neobejdete bez pomoci druhých lidí. Pokud sloupky nejsou instalovány na hrbolatém, ale na rovném terénu, vyznačte na každém sloupu (na spodní části) ve stejné vzdálenosti, musí odpovídat úrovni zahloubení podpěry do země.

Po instalaci podpěr můžete pokračovat v další práci na instalaci překrytí vrchlíku.

Následující video ukazuje, jak instalovat sloupky vrchlíku.

bez komentáře

Komentář byl úspěšně odeslán.

Kuchyně

Ložnice

Nábytek