Vše o přístřešcích z kovového profilu sousedícího s domem

Obsah
 1. Zvláštnosti
 2. Přehled druhů
 3. Materiály (upravit)
 4. Jak to udělat sám?

Baldachýn z kovového profilu, připevněný k obytné oblasti, je dnes jedním z nejoblíbenějších. Jeho výroba nezabere mnoho peněz a taková struktura vydrží dlouhou dobu. Základním pravidlem je dodržení technologie a správný výběr materiálu. V opačném případě při silném poryvu větru nebo velkém zatížení sněhem stěna budovy, ke které je baldachýn připevněna, jednoduše nevydrží a může se poškodit.

Zvláštnosti

Vlnité přístřešky sousedící s budovami se mohou lišit svým designem a materiály. Montáž kovového přístřešku nezabere mnoho času (maximálně 2 dny), jeho montáž zvládnete sami (ušetříte za volání odborníka). Vyznačuje se zvýšenou spolehlivostí a odolností. Tato verze rámu se perfektně hodí do každého obecného interiéru, vhodná pro hrubou architekturu i standardní klasiku.

Takové markýzy se používají:

 • pro uložení osobních věcí a zahradního nářadí;
 • jako další rekreační oblast;
 • jako garáž pro auto.

Přehled druhů

Obzvláště oblíbené jsou přístřešky jednodílné, obloukové nebo s plochou střechou.

 • Jednosvahové konstrukce, připevněné k domu, jsou obvykle vyrobeny z vlnitých plechů, materiál rámu je vyroben z kulaté trubky nebo dřevěného trámu. Nejjednodušší montáž a instalace ze všech typů markýz.
 • Vrchlík je ve tvaru oblouku. Při instalaci tohoto typu rozšíření budete s největší pravděpodobností potřebovat pomoc odborníka, zde je důležité správně navrhnout a opravit všechny součásti vrchlíku. Takové struktury vždy vypadají velmi působivě. Za cenu mnohem dražší než předchozí typ.
 • V jižních oblastech se nachází baldachýn z kovových profilů s plochou střechou. Je to dáno tím, že takové prodloužení není dimenzováno na velké zatížení sněhem. Vyrábí se z profilovaného plechu s vysokou vlnou, sklon je co nejmenší (až 8 °).

Najdete zde jak velký, na celou délku domu, tak i kompaktní rohový přístřešek. Vše závisí na množství volného místa na místě a účelu budoucí kůlny.

Materiály (upravit)

Odborníci začínají svůj výběr s podpěrami pro vrchlík, protože záleží na nich, jak silná a odolná bude tato konstrukce. Kovové podpěry vydrží déle, navíc musí být pokryty kvalitní barvou. Obvykle jsou takové podpěry vyrobeny z profilové trubky. Mnozí ale využívají i dřevěné podpěry. Chcete-li prodloužit jejich životnost, měli byste použít prostředek na ochranu dřeva. K hotovým podpěrám jsou přivařeny (nebo přišroubovány) nosníky, které budou sloužit jako platforma pro montáž kovového profilu. Z nástrojů se používá svářečka nebo šroubovák.

Pomocí střešních šroubů (mají speciální pogumovanou podložku) se na hotovou přepravku pokládají plechy. Nejprve je kovový profil namontován na nejnižší úrovni, další listy se překrývají s předchozími. K upevnění profilových listů se používá pouze kování s pryžovými podložkami, při jejich zašroubování je nelze pevně sevřít, protože pryžová těsnění na nich mohou být deformována, což v budoucnu povede k možnému úniku.

Všechny kovové části jsou ošetřeny antikorozními prostředky, čímž se prodlužuje životnost vrchlíku profilu.

Jak to udělat sám?

Pro začátečníky je velmi důležitý podrobný návod, jak vybrat místo, svařit přístřešek a nainstalovat střechu. Zkušení lidé se bez něj obejdou, ale stříškaři, kteří používají poprvé, se musí ještě hodně naučit, než začnou.

Výběr sedadla

Než budete pokračovat v instalaci vrchlíku, měli byste se rozhodnout o místě, kde bude toto rozšíření umístěno. Odborníci doporučují zdržet se stavebních konstrukcí v nížinách. Pokud není jiné místo, budete muset udělat dešťovou kanalizaci, která přitáhne další finanční investice. Je třeba také poznamenat, že stříška by měla být chráněna před slunečním zářením po celý den. Možná byste kvůli tomu měli změnit stupeň sklonu hledí.

Dalším krokem jsou vysoce kvalitní výkresy vrchlíku. Výpočet by měl být proveden nejen pro velikost kovových konstrukcí, ale také pro průřez materiálu profilu. V zásadě se pro rámy do délky 6-7 metrů volí úsek 60x60, pokud velikost přesahuje výše uvedenou délku, je vhodná trubka o průřezu 80x80.

Montáž podpěr a latí

Po výběru vhodného místa podle připraveného schématu začnou instalovat podpěry. Je nesmírně důležité je instalovat rovnoměrně a kvalitně, jinak rám nebude trvat dlouho. Ke kontrole správné polohy podpěr budovy se používá vodováha. Dále jsou stojany betonovány a ponechány několik dní, aby beton ztvrdl. Během této doby je přepravka sestavena nebo svařena. K tomu se používá kovový profil nebo profilová trubka. Používají se také dřevěné trámy, ale mnohem méně často.

Lať plní mimořádně důležitou funkci. Stabilita a bezpečnost celého vrchlíku přímo závisí na tom, jak správně je tato konstrukce nainstalována. Pokud je vše správně vypočítáno a nainstalováno, střecha bude schopna odolat i těm nejdivočejším sněhovým srážkám a přeháňkám. Zcela celou instalaci lze snadno provést vlastníma rukama, bez zapojení odborníků. Samostatně postavené soustružení bude moci potěšit dlouhou životností pouze s pečlivým výpočtem a vysoce kvalitním přístupem k provádění všech prací.

Pokud volba padla na bednu vyrobenou ze dřeva, měli byste při výběru desek věnovat pozornost některým faktorům:

 • desky a trámy by neměly být mokré;
 • jehličnany jsou považovány za nejlepší druhy dřeva, které se používají pro vlnitou lepenku;
 • aby se zabránilo poškození houbami a různými mikroorganismy, musí být dřevo ošetřeno antiseptikem.

Při výběru opláštění z profilové trubky je nejdůležitější její pevnost. Aby byla zajištěna odolnost všech částí ložiska, měla by být zvolena trubka s nejmenšími rozměry. Optimální parametry průřezu pro takové prvky jsou 40x20 mm. Absolutně veškerý kov je ošetřen antikorozními prostředky.

Montáž střechy

Abyste zjistili množství střešního materiálu, musíte nejprve vypočítat celou plochu, která by měla být pokryta. Výsledné číslo by se mělo zvýšit o 5-7%. Nejoblíbenějším materiálem pro baldachýny je vlnitá lepenka. Jedná se o vlnitý plech potažený polymerovým pláštěm a zinkem. Nebojí se teplotních změn, koroze a rzi, nenáročný na údržbu, má různé barvy, je šetrný k životnímu prostředí a není hořlavý.

Dělí se na tři hlavní typy: nosné, stěnové a střešní. Zkušení řemeslníci doporučují používat nosnou vlnitou lepenku při konstrukci rámů, nikoli zastřešení, protože se vyznačuje zvýšenou tuhostí a je schopna odolat velkému zatížení (například sněhu). Posledním krokem je zajištění vybraných listů. K tomu potřebujete samořezné šrouby. Pokládání vlnité lepenky by mělo být velmi opatrné, aby nedošlo k poškození polymerového pláště. Překrytí se provádí v jedné vlně.

Řemeslníci poznamenávají, že je docela snadné postavit baldachýn z kovového profilu.Nezabere to mnoho času a z hlediska peněz je to nejrozpočtovější varianta.

Informace o tom, jak vyrobit vrchlík z kovového profilu vlastními rukama, naleznete v dalším videu.

bez komentáře

Komentář byl úspěšně odeslán.

Kuchyně

Ložnice

Nábytek