Vše o baldachýnech z tvarovaných trubek

Obsah
 1. Zvláštnosti
 2. Druhy materiálů
 3. Projekty
 4. Jak to udělat?
 5. Vnější povrchová úprava
 6. Užitečné tipy
 7. Krásné příklady

Boudy jsou různé. Liší se nejen svou strukturou, ale také materiály výroby. Takže jednou z nejspolehlivějších a nejodolnějších konstrukcí jsou konstrukce postavené z tvarovaných trubek.

Zvláštnosti

Baldachýn je užitečná a všestranná konstrukce. Proto lze takové stavby nalézt v mnoha přilehlých oblastech. Baldachýn může zvýraznit parkovací plochu nebo sloužit jako doplněk k rekreační oblasti - existuje mnoho možností a řešení.

Spolehlivou a praktickou konstrukci můžete vyrobit z různých materiálů. Mnoho lidí se rozhodne na svém místě postavit kvalitní baldachýn z tvarovaných trubek a to je velmi dobré řešení.

Velmi oblíbené jsou konstrukce z kovových profilů. A není se čemu divit, protože tyto typy markýz mají poměrně dost pozitivních vlastností.

 • Hlavní výhodou takových konstrukcí je jejich vysoká spolehlivost a pevnost. Kovový profil nebude hnít a vysychat, což se o dřevěných konstrukcích říci nedá. Navíc nepodléhají mechanickému poškození. Vážně poškodit kov není snadné.
 • Uvažované typy markýz jsou odolné. Dobře postavená konstrukce vydrží mnoho let. Vizuální přitažlivost přístřešku s kovovým rámem neutrpí, pokud je o něj správně pečováno.
 • Existují takové druhy kovových profilů, které jsou doplněny vlnitými nebo polymerními povrchy. Díky takovým vrstvám je materiál ještě praktičtější a odolnější, nevyžaduje pravidelné lakování.
 • Vrchlík vyrobený z tvarovaných trubek se stane konstrukcí odolnou proti opotřebení.
 • Válcovaný kov je materiál šetrný k životnímu prostředí. Neuvolňuje nebezpečné a škodlivé látky, nevydává nepříjemné chemické pachy.
 • Kovový rám pro baldachýn je docela možné postavit vlastními rukama. Všechny fáze práce zaberou relativně málo času.
 • Dobře vyrobený baldachýn z kovových profilů se může stát efektivním doplňkem místního prostoru. Jeho design může být jakýkoli. Každý majitel si sám určí, jak by měl baldachýn na jeho stránkách vypadat.

Uvažované návrhy mají nejen výhody, ale také určité nevýhody.

 • Před zahájením stavebních prací je velmi důležité vypracovat podrobný projekt budoucí kůlny. Všechny výpočty musí být naprosto správné. Chyby jsou v tomto případě nepřijatelné. Z tohoto důvodu se mnoho lidí musí kvůli těmto službám obracet na specialisty, což je další výdaj.
 • I přes svou praktičnost je kov stále materiálem, který potřebuje náležitou péči. Pokud profilové trubky nejsou vyrobeny z nerezové oceli nebo nemají na svém povrchu další vrstvy, bude nutné materiál ošetřit antikorozními roztoky.

Takový kov bude muset být pravidelně natřen. Mnohé z ochranných látek pro kovové profily nejsou levné.

Druhy materiálů

Pro stavbu silného, ​​atraktivního a odolného vrchlíku lze použít různé typy tvarovaných trubek. Různé typy materiálů mají různé výkonnostní charakteristiky a vlastnosti. To vše je důležité vzít v úvahu při nákupu určitého typu potrubí pro stavbu vysoce kvalitní konstrukce.

V dnešní době jsou velmi oblíbené markýzy z hliníkových profilů. Jedná se o praktické struktury s řadou funkcí:

 • schopné odolat silnému mechanickému namáhání;
 • nejsou tak drahé, liší se malou spotřebou materiálu;
 • hliníkový profil je vhodný pro přepravu a skladování;
 • hliníkové trubky čtvercového nebo kulatého průřezu jsou docela tvárné, takže z nich bude možné vytvořit strukturu libovolného tvaru a modifikace.

A také pro stavbu přístřešku jsou kvalitní ocelové trubky perfektní. Mohou mít také různé sekce a tvary, jako například hliníkové vzorky. Konstrukce sestavené z ocelových trubek mají své pozitivní aspekty:

 • snadnost instalačních prací;
 • působivá míra bezpečnosti;
 • odolnost vůči nepříznivým povětrnostním podmínkám;
 • vysoké ukazatele odolnosti proti opotřebení;
 • atraktivní vzhled.

Ocelový profil se však ohýbá hůře než hliníkový. Bez použití speciálního zařízení nebude možné takovou trubku ohýbat.

Projekty

Před konstrukcí vrchlíku z tvarovaných trubek je důležité vypracovat podrobné výkresy a schémata budoucí struktury. Předběžný návrh musí být připraven se všemi rozměry.

Je velmi důležité provést co nejdůkladnější a nejpřesnější výpočet - pokud jsou parametry vypočteny nesprávně, nebude možné provést vysoce kvalitní návrh.

Je vhodné vypracovat projekt pouliční kůlny, která bude umístěna na dvoře soukromého domu nebo farmy, samostatně, pokud máte v takových věcech zkušenosti. Pokud jste takové výkresy a schémata nikdy nevytvářeli, má smysl obrátit se na profesionály nebo použít hotová řešení. Pojďme se na některé z nich podívat.

 • Vynikajícím řešením by byla oblouková konstrukce s půlkruhovým polykarbonátovým vrchlíkem. Taková struktura může mít různé rozměry v závislosti na volné ploše místa. Na schématu je načrtnuta jedna z možností, kterou lze později využít jako parkovací zónu nebo vjezdovou skupinu.
 • Z profesionální roury můžete postavit jednoduchou přístřešek se sklonem pouze v jednom směru.

Taková konstrukce může být dokončena polykarbonátovými nebo profilovanými plechy.

 • S rozměry 3x3 nebo 3x4 m můžete postavit štítový kovový přístřešek.

Takovou konstrukci lze využít jako rekreační oblast nebo parkovací místo pro jedno auto.

 • Kvalitní výklopnou konstrukci z kovového profilu lze postavit nejen pro jeden, ale i pro dva stroje. Samozřejmě, že taková konstrukce bude mít působivější rozměry, například 6200x7200 mm a výšku 2,5 m. Na takové ploše bude možné zaparkovat dvě auta, přičemž mezi nimi a bočními základnami bude ponechána potřebná vzdálenost.

Plán hotové konstrukce může být zcela odlišný. Při vypracování projektu budoucího kovového přístřešku je velmi důležité vzít v úvahu dostupné volné místo. Na samotném diagramu je nutné uvést všechny rozměry a konstrukční prvky, například tloušťku a průřez kovu, ze kterého bude vyroben.

S podrobným plánem bude mnohem snazší koupit potřebné materiály a také se zapojit do stavebních prací a vyhnout se chybám.

Jak to udělat?

Již dříve bylo zmíněno, že vrchlík potrubí lze postavit vlastníma rukama. Tyto práce by měly být prováděny v souladu s dříve vypracovaným plánem. Různé typy konstrukcí se staví různými způsoby. Zvažme krok za krokem, jak si sami vyrobit baldachýny různých úprav.

Jediný svah

Návrh a instalace nízkopodlažních budov je co nejjednodušší. Obvykle při montáži takových markýz nejsou žádné zvláštní potíže. Pojďme si podrobně analyzovat pokyny krok za krokem pro vlastní výrobu štíhlé budovy.

 • Prvním krokem je instalace podpěrných základů a následné vyplnění dříve vykopaných studní.Vzdálenost mezi podpěrnými sloupky by měla být od 1 do 1,5 m.Pokud se plánuje instalace břidlice, vlnité lepenky nebo dlaždice jako střešní krytiny, pak bude optimální mezera 1,2 m.
 • Dále musíte označit polohu podpěrných sloupků, natáhnout mezi nimi speciální lano přesně podél přímky. Pro každý z regálů budete muset vykopat díru o hloubce nejméně 60 cm a průměru 20 cm.
 • Trubky by měly být vyztuženy speciálními pásy. Ty budou muset být přivařeny ke spodní polovině každé trubky. Poté se zalijí betonovou maltou.
 • Na dně každé jámy by měla být nalita a zhutněna nepříliš velká vrstva písku. Poté jsou nosné části instalovány jasně svisle pomocí úrovně budovy. Nyní můžete začít nalévat beton. Nyní by měla být podpěra několikrát zvednuta a poté spuštěna tak, aby se celé řešení dostalo do profilu.
 • Budete muset pečlivě zkontrolovat vertikální uspořádání všech částí pomocí úrovně. Dále jsou konstrukce ponechány, dokud beton nevyschne. To obvykle trvá 3-7 dní.
 • Dále můžete začít formovat horní část stříšky. Za tímto účelem bude nutné svařit 2 trubky umístěné podél nohou konstrukce. Poté se po provedení nezbytných měření odřízne profil vhodné délky. Je přivařen na místo. Pokud je použita trubka s obdélníkovým průřezem, musí být namontována tak, aby její velká strana směřovala nahoru. Pak bude montáž obkladu jednodušší.
 • Nyní je třeba hotovou sklopnou konstrukci vyztužit.
 • Je nutné vypočítat a nainstalovat všechny detaily rámové konstrukce.
 • Když je rám připraven, můžete přistoupit k připevnění vybraného materiálu k jeho střeše. Mohou to být například polykarbonátové desky. Budou muset být spojeny pomocí speciálního profilu. Dno tohoto dílu se přišroubuje k lati ještě před montáží střechy.
 • Poté bude nutné boční řezy polykarbonátu uzavřít speciální perforovanou páskou. Tuto fázi lze považovat za konečnou.

Klenutý

Konstrukce krásného vrchlíku ve formě elegantního oblouku se provádí téměř stejným způsobem jako v situaci s možností naklonění. Je ale třeba mít na paměti, že postavit takovou stavbu svépomocí bude velmi obtížné. K provedení takové práce je zapotřebí speciální ruční nebo elektrické nářadí. Bez takových položek bude problematické ohýbat kovové části sami.

Nejúspěšnějším řešením je obrátit se na profesionály, kteří rychle a efektivně vyrobí spolehlivou klenutou stříšku.

Vícesvah

V zásadě se tyto typy markýz instalují tak, aby pokryly velké plochy. Může to být parkoviště, výstavní pavilon nebo jiné podobné místo. Ve skutečnosti je baldachýn s více svahy souborem sekvenčně umístěných konstrukcí se dvěma sklony.

V tomto případě bude nutné kromě hřebenové části, která se nachází v horní části, namontovat drenážní systém.

Štít

Instalace takového vrchlíku bude stejná jako v případě konstrukce, která má pouze 1 sklon. Pouze zde budou 2 trojúhelníky, které bude třeba vzájemně zrcadlit. Střecha takového vrchlíku bude tvořena pomocí dvou rovin se sklonem pod určitým úhlem.

Vzhledem k tomu, že v takovém designu bude přítomen speciální hřebenový uzel, ukáže se, že provedení bude složitější, ale pokryje působivou kvadraturu místa.

Uvažované návrhy jsou ergonomičtější a užitečnější než varianty s jedním sklonem.

Vnější povrchová úprava

Až bude rámová základna kovového přístřešku kompletně dokončena a připravena pro další etapy prací, bude možné se věnovat jeho dokončení. Toto je stejně důležitá fáze, ke které by se také mělo přistupovat s maximální odpovědností.

Před dokončením hotového základu je třeba jej důkladně vyčistit, zbavit všech šupin, pokud existují. A také kovové části bude potřeba před lakováním důkladně odmastit. Nesmí se zanedbávat odmašťování, protože to může způsobit nesprávné uložení barvicí kompozice na nepřipraveném povrchu. Pro proces odmašťování je vhodné běžné rozpouštědlo, aceton nebo benzín. Takové formulace by se měly po aplikaci nechat zaschnout. Teprve poté je možné přistoupit k nátěru potrubí.

Bude užitečné použít směs základního nátěru světle šedé barvy. Taková kompozice bude bezproblémově fungovat pro téměř jakýkoli typ barvy. Tmavá varianta se používá pro jasnější a sytější materiály. Existují také bílá řešení. Používají se pro pastelové barvy.

Základní nátěr je velmi užitečný a praktický produkt. Díky němu bude kov spolehlivě chráněn před předčasnou korozí, čímž se zvýší jeho životnost. Zároveň se znatelně sníží spotřeba barvy.

Užitečné tipy

Pokud se rozhodnete postavit baldachýn z profesionální trubky vlastníma rukama, měli byste si vzít na palubu několik užitečných tipů.

 • Při vlastní montáži baldachýnu musíte zodpovědně přistupovat k výběru typu střechy. Je třeba mít na paměti, že sníh by se na něm neměl zdržovat, ale měl by volně padat na zem, aniž by zatěžoval konstrukci.
 • Pokud je nutné spojit kovové konstrukce z profilu, jehož tloušťka stěny je větší než 3 mm, pak bude nejlepším řešením svařování plynem. Elektrické protějšky nemusí takový objem práce jednoduše zvládnout.
 • Chcete-li vytvořit oblouk, budete muset ohnout profilovou trubku. Ohýbání lze provést ohýbačkou trubek. Pokud takové zařízení neexistuje, můžete použít brusku a svařování.
 • Pokud jste vybrali vlnitý materiál pro zdobení střechy konstrukce, pak během jeho pokládky bude nutné vytvořit potřebné otvory ve hřebeni vlny.
 • Před zahájením instalačních prací je důležité nejen vypracovat podrobný plán návrhu konstrukce, ale také určit úroveň zamrznutí půdy. Na tomto ukazateli bude záviset hloubka založení podpěr.
 • Pokud byly jako upevňovací prvky vybrány samořezné šrouby, měli byste se ujistit, že jsou určeny pro montáž střechy a jsou vybaveny speciálními pogumovanými podložkami.
 • Absolutně všechny instalační práce musí být zahájeny od spodních částí, postupně se pohybují nahoru.
 • Nejlepší je řezat profil plechu speciálními kovovými nůžkami. Doporučuje se zamezit vystavení takových materiálů brusce, protože může způsobit vážné poškození horních ochranných vrstev plechového profilu.
 • Během instalace a pokládky střešního materiálu se důrazně nedoporučuje šrouby příliš utahovat. To je způsobeno tím, že pryžová vložka v těchto prvcích se velmi snadno a rychle deformuje, což následně zvýší riziko úniku.
 • Pro vlastní montáž kovového přístřešku je důležité vybrat pouze vysoce kvalitní nové materiály. V žádném případě nekupujte profil se stopami rzi, poškození nebo deformace. Z takových detailů je nepravděpodobné, že by vysoce kvalitní a odolný vrchlík fungoval.
 • Při montáži konstrukce je velmi důležité dbát na to, aby nedocházelo k deformacím. Aby nedošlo k takovým vážným závadám, doporučuje se, aby všechny svařovací práce byly prováděny na dokonale rovných plochách.
 • Pokud je kovový baldachýn postaven vedle slunné strany hlavní budovy, je vhodné použít jako střešní krytinu vlnitou lepenku. To je způsobeno tím, že na rozdíl od stejného polykarbonátu vůbec nepropouští světlo.
 • Pokud nemáte dovednosti pro práci se svařovacím strojem, je lepší nezabírat nezávislé spojení kovových částí svařováním. Je vhodné kontaktovat specialisty, kteří se ve svařování dobře vyznají.

Krásné příklady

Profesionálně vyrobený baldachýn z tvarovaných trubek se snadno stane efektním doplňkem zdejšího areálu. Takové budovy mohou mít různé návrhy v souladu se stylem okolního prostoru. Podívejme se na krásné příklady.

 • Obloukový baldachýn vyrobený z profilové trubky natřené tak, aby odpovídal barvě nedalekého plotu, bude v místní oblasti vypadat elegantně a zdravě. Zaoblená střecha takové konstrukce je nejlépe dokončena průhledným nebo hnědým polykarbonátem.

Konstrukce tohoto typu je vhodná jak pro soukromý dům, tak pro instalaci na území různých organizací / podniků.

 • Vstupní brána vedoucí do dvora soukromého domu může pokračovat vysokým štítovým baldachýnem. Zde budou moci majitelé zaparkovat své auto. Na fotografii je pevná konstrukce, natřená černě a doplněná zelenou střechou (ladící k barvě zelené brány a plotu).
 • Mnoho majitelů soukromých nebo venkovských domů na svých pozemcích přiděluje rekreační oblast pomocí markýz s kovovým rámem. Může to být například vysoká a velká konstrukce, jejíž střecha je vyrobena z nažloutlých polykarbonátových desek. Konstrukce může být klenutá a pod ní můžete vybavit gril, uspořádat stoly a židle.

Pokud to areál dovolí, bude zde možné uložit i různé potřeby pro domácnost, nářadí a přístroje.

 • Přístřešky budou vždy velmi oblíbené, protože se snadno vyrábějí a vypadají atraktivně. Na fasádu soukromého domu nebo chaty, která má pouze jeden sklon, sestupující z linie kontaktu mezi hlavní budovou a sklopnou konstrukcí, lze tedy připevnit vysoce kvalitní kovový baldachýn. Na obrázku je velmi atraktivní konstrukce z kovových profilů, lakovaná v odstínu tmavé čokolády. Jako střecha se volí plechy vhodné barvy.
 • Krásný obloukový baldachýn ze sněhově bílých profilových trubek lze instalovat přes široké zahradní cesty a cesty vedoucí k soukromému domu nebo chatě.

Takový design místní oblasti bude vypadat velmi bohatý a působivý. Transparentní polykarbonát bude vypadat skvěle jako střecha na pozadí bílých kovových dílů.

Informace o tom, jak vyrobit vrchlík z profilové trubky, naleznete v dalším videu.

bez komentáře

Komentář byl úspěšně odeslán.

Kuchyně

Ložnice

Nábytek