Co jsou okenní markýzy a jaké jsou?

Co jsou okenní markýzy a jaké jsou?
 1. Popis a účel
 2. Vlastnosti druhu
 3. Materiály (upravit)
 4. Populární značky
 5. Provoz a péče

Látkové markýzy na fasádách budov nad letními kavárnami a výlohami jsou známým urbanistickým designem. Jak příjemné je relaxovat ve stínu pod ochranou široké markýzy! Elegantní látkové přístřešky jsou také instalovány v soukromých domech - to je rychlý a pohodlný způsob, jak chránit místnost uvnitř i venku před spalujícím sluncem.

Popis a účel

Markýza je látkový přístřešek, který je často umístěn na vnější straně budovy, aby ji chránil před sluncem. Tyto skládací konstrukce se instalují nad okenní otvory, balkony, na otevřené verandy a terasy. Některé nahrazují žaluzie – nad okny, jiné fungují jako stříška nad otevřenou plochou, stíní a chrání před deštěm.

Prototypy moderních modelů vznikly v Benátkách v 15. století. Existuje legenda o markýzi Francescu Borgiovi, který za horkého dne zakryl okenní otvory ve svém vlastním domě látkou, aby zachoval sněhobílou tvář své milované. Benátčanům se vynález zalíbil natolik, že se všude začaly používat plátěné markýzy. První produkty byly objemné, nestabilní a křehké. Moderní okenní markýzy jsou praktičtější než ty, které byly vynalezeny před 500 lety. Jejich životnost není rok nebo dva, ale několik desetiletí.

V moderní době se také používají jako prvek designu, který dodává instituci slušnost.

Často lze markýzy vidět v:

 • kavárna;
 • obchod;
 • hotel;
 • restaurace;
 • venkovní stan.

Látkové přístřešky dodávají fasádě nejen eleganci, ale také přitahují návštěvníky.

Nadměrné sluneční světlo narušuje práci: z jasného osvětlení obraz na monitoru nebo tabletu vybledne, oči se unaví. Majitelé domů si často objednávají speciální skla s ochranou proti slunečnímu záření, používají reflexní prvky a prvky stínící světlo. Předokenní markýza vytvoří stín mimo místnost a zabrání přehřívání skla a rámu.

Pro dům se používají konstrukce:

 • nad okny;
 • přes balkony;
 • nad předními dveřmi;
 • na terase nebo verandě;
 • na terase.

Markýzy na balkoně a nad jižně orientovanými okny, na rozdíl od silných závěsů, nebudou bránit výhledu z místnosti. Markýza vytvoří stín nejen v místnosti, ale i podél fasády. Zadržuje 90 % světla a snižuje přehřívání o více než 10 °C nejen rámu, ale i stěn. Látka se pod jasnými paprsky nezahřívá.

Na terase s takovou markýzou je bezpečné odpočívat i v letním dešti. Pogumovaná markýza vydrží cca 56 litrů vody za hodinu: důležité je nastavit úhel sklonu alespoň 15°, aby dešťová voda stékala dolů a nehromadila se v záhybech. Odolává markýze a větru do 14 m/s.

Po sprše se látková část vysuší.

Vlastnosti druhu

Existují mechanické a elektrické typy venkovních markýz. Mechanické mají malou odnímatelnou rukojeť, která umožňuje otevírání a skládání markýzy. Jedná se o model se snadnou obsluhou a jednoduchou konfigurací.

Elektrické fungují na pohon skrytý uvnitř vrchlíku, jsou napojeny na běžnou síť 220 V. Motor je chráněn před přehřátím a vniknutím vlhkosti, ovládá se z dálkového ovladače, jsou zde přijímány i signály senzorů. V případě výpadku proudu jej můžete srolovat i ručně, k tomu je součástí sady speciální rukojeť.

Senzory dávají signál, když je potřeba zařízení roztáhnout nebo sbalit. Sunny signalizuje, kdy je slunce již vysoko a je nutné markýzu otevřít. Déšť a vítr - kdy může být konstrukce poškozena silnými poryvy nebo deštěm a musí být srolována. Automatické nastavení umožní řídicímu systému nezávislé otevírání a zavírání zařízení v závislosti na povětrnostních podmínkách, změnu úhlu sklonu ve směru pohybu slunce.

Fasáda

Nejoblíbenější jsou fasádní odrůdy. Používají se ve venkovních letních kavárnách, pro zdobení obchodů a hotelů, stejně jako v soukromých chatách. Často zakrývají okna a balkony v bytových domech.

Vertikální markýza se umisťuje na fasády kancelářských a obytných budov. Navenek připomíná látkový závěs, dokonale odpuzuje vlhkost, odráží sluneční paprsky a nenarušuje cirkulaci vzduchu. Šířka takových konstrukcí je od 150 do 400 cm, tkanina je připevněna k hliníkovému nebo ocelovému rámu. Vhodné pro velká okna a výlohy. Lze instalovat pod úhlem v jakékoli poloze a v různých výškách.

Markýzy vitrín jsou připevněny k fasádě pomocí základny a navíc pomocí speciálních držáků - podél okraje přístřešku. Používají se k výzdobě kaváren a butiků. Typ displeje je nastavitelný a statický. Často je na plátno aplikováno logo nebo originální kresba.

Statické možnosti mají vzhled látkového hledí, lehké a ekonomické, chrání před sluncem a deštěm. To je skvělá volba pro venkovské domy. Nastavitelné na jedné straně, jsou připevněny k fasádě budovy a druhé - k tyči vyčnívající kolmo k fasádě. Úhel sklonu lišty umožňuje nastavit výšku hledí.

Tato odrůda je vhodná pro obytné budovy, vchody, altány a verandy. Důvodem výběru je snadná obsluha a ekonomická cena. Nastavitelnou markýzu lze instalovat v poloze od 0 do 160°, což umožní nejen nastavit osvětlení, ale také použít markýzu jako přepážku.

Horizontální

Umístění na stěnu pomocí jediného horizontálního držáku. Taková markýza je nepostradatelná v úzkých oblastech: nad okny pod samotnou střechou, nad verandou.

Stahovací

Zatahovací odrůdy jsou zase několika typů.

Otevřeno

Nainstalujte úkryt před sluncem pod stávající přístřešek nebo výklenek. V oblastech, kde při svinutí není vyžadována dodatečná ochrana válečků a mechanismu. Při skládání je plátno sestaveno na speciální hřídel, navíc není ničím uzavřeno.

Polokazeta

Ve složeném stavu je mechanismus chráněn před nepříznivými povětrnostními vlivy jak shora, tak zespodu. V tomto případě je uzavřena pouze horní část látkové základny a spodní část zůstává nezakrytá.

Kazeta

Nejpropracovanější a nejpromyšlenější vzhled. V uzavřené verzi struktura nepropouští vlhkost, vítr, prach, látková část svinutá v roli je uložena uvnitř speciální kazety. Výsuvné mechanismy jsou bezpečně ukryty uvnitř. Ta sestavená nezabere místo navíc a v případě potřeby ji lze rozšířit.

Markýzové koše

Říká se jim také klenuté. Na rozdíl od již uvedených typů jsou košové markýzy vyráběny na prostorovém rámu. Nejjednodušší kupolové markýzy mají trojúhelníkový tvar a navenek připomínají výstavní struktury, ale s uzavřenými bočními stěnami. Existuje varianta, která je výrobně složitější, sestávající z několika vrstev rámu, na které se táhne hmota.

Existují půlkruhové a obdélníkové tvary.

 • Polokruhový tvoří kupolovité baldachýny, připomínající ubikace čínských luceren. Často se používá pro okna a otvory ve formě oblouku.
 • Obdélníkový koše jsou spíše jako obvyklé vzorky, které si zachovávají objem kopule, ale je zde obdélníkový tvar, tradiční pro známý model.

Tyto krásné modely se doporučují instalovat pod ochranu střech vysokých budov. Často je vidět v přízemí restaurací, kaváren, cukráren.

Na střechy zimních zahrad

Instaluje se na skleněné střechy v soukromých domech, hotelech, restauracích, kancelářích a obchodních centrech. Tato možnost je určena pro rovné plochy, někdy s určitým sklonem. Funkčně přizpůsobené k pokrytí prostor různých velikostí a konfigurací. Snadná instalace, umožňuje změnit úroveň osvětlení v místnosti. Speciální tkanina propouští ultrafialové světlo nezbytné pro život rostlin, ale neumožňuje přehřívání uvnitř místnosti.

Markýzy pomohou doplnit moderní design místnosti a poskytnout úkryt před sluncem. Mohou být manuální i automatické. Montují se na vnější i vnitřní stranu budovy.

Materiály (upravit)

Pro výrobu moderních markýz se používá vysoce kvalitní tkanina z akrylových vláken s teflonovým zátěrem a impregnovaná speciálním složením proti agresivním vlivům prostředí.

Materiál tkaniny má následující vlastnosti:

 • vysoká ochrana před ultrafialovým zářením (až 80%), zachovává barvu po dlouhou dobu;
 • vysoká odolnost proti vlhkosti, takže nehnije, netáhne se, nesmršťuje se, nešpiní se;
 • odolává teplotám od -30 do + 70 ° С;
 • snadnost péče.

Populární značky

značka Markilux vyrábí plátno z polyesterových přízí. Exkluzivní materiál Sunvas SNC je flexibilní a odolná tkanina s různými texturami, snadno se čistí.

Francouzská společnost Dickson Constant vyrábí tkaniny, které jsou odolné proti vyblednutí. Plátno je potaženo patentovanou impregnací Cleangard vyvinutou na základě nanotechnologie, která chrání před vodou a nečistotami.

Výrobce dává na celý sortiment markýz záruku 10 let.

Ekonomické a ekologické tkaniny Sunworker propouštět přirozené denní světlo, chránit před slunečním zářením, udržovat příjemnou teplotu v místnosti, filtrovat 94 % tepla.

Z obou stran jsou pokryty vrstvou PVC a díky speciálnímu systému tkaní vláken je markýza extrémně odolná.

Výrobce tkaniny Sattler vyrábí tkaniny z akrylu a PVC. Materiály na slunci nevyblednou, nebojí se vlhkosti, teplotních extrémů, plísní a jsou chráněny před kontaminací.

Moderní technologie umožnily získat látku s hliníkovými pigmenty, která snižuje přenos tepla až o 30 %, a také látku s ohnivzdornou impregnací. Na výběr je široká škála barev a textur. Hladké povrchy, matné a s výraznou texturou nití. Pevné materiály v různých odstínech, od sytě tmavých až po jemné pastelové. Na plátně se často používají kombinace několika tónů.

Na přání zákazníka jsou kresby aplikovány na látku metodou sítotisku.

Provoz a péče

Při výběru markýzy si uživatel často klade otázku, jak se o nákup postarat.

Největší škoda je způsobena:

 • větrem;
 • déšť;
 • slunce.

Nejprve je třeba vycházet z rozmanitosti zvoleného vrchlíku.

Při instalaci otevřené nebo nepohodlné odrůdy se doporučuje umístit ji pod střechu nebo baldachýn, aby byla chráněna před deštěm a větrem.

Skládací konstrukce jsou vybaveny mechanismy pro rozkládání a skládání, proto vyžadují údržbu. Zařízení je seřízeno, promazáno, odstraněna koroze a v případě potřeby tónována.

O látkový potah je také potřeba pečovat.

 • Spadané listí, písek, prach se odstraní měkkým kartáčem nebo vysavačem. Doporučuje se zabránit hromadění nečistot.
 • Látka se čistí pomocí hadříků z mikrovlákna s vodou nebo mýdlovou vodou. Agresivní čisticí prostředky se nedoporučují. Odolné skvrny se odstraňují pomocí potahů pohovek, které byly předtím testovány na nenápadných místech.
 • Sušíme ve zploštělé formě.

Při pečlivé péči vydrží mechanismus markýzy a látka dlouho.

Krátký návod na montáž a seřízení terasové markýzy si můžete prohlédnout ve videu níže.

bez komentáře

Komentář byl úspěšně odeslán.

Kuchyně

Ložnice

Nábytek