Jak vyrobit baldachýn?

Obsah
 1. Vlastnosti, klady a zápory
 2. Z čeho je to vyrobeno?
 3. Stavební proces
 4. Krásné příklady

V posledních letech se výroba přístřešků pro různé potřeby v letních chatách stala poměrně oblíbeným zaměstnáním. Jsou vytvořeny nejen jako dekorace na dvůr, ale také jako ochrana před nepřízní počasí. Provedení přístřešků má mnoho variant a může se lišit tvarem střechy a umístěním. Mezi touto odrůdou stojí za to věnovat pozornost konzolovým přístřeškům, jejichž design má některé vlastnosti. Lze je zakoupit hotové nebo postavit samostatně, což nezabere mnoho času a úsilí, protože všechny materiály, včetně výkresů, jsou k dispozici všude.

Vlastnosti, klady a zápory

Charakteristickým rysem konzolových přístřešků je přítomnost podpěr pouze na jedné straně. Tento design je docela praktický: není objemný, zabírá malou plochu na místě a plně se vyrovnává se svými úkoly.

Takové markýzy mají oproti jiným typům řadu výhod, ale nejsou ochuzeny ani o nevýhody.

výhody:

 • kompaktnost;
 • schopnost odolat těžkým nákladům (až 200-250 kg na 1 m2);
 • kapacita, která je určena velikostí střechy;
 • možnost příjezdu z kterékoli ze tří stran;
 • úspora materiálu / času při výstavbě;
 • možnost kdykoliv rozebrat.

Slabé stránky:

 • nedostatek boční ochrany před větrem / srážkami;
 • nedostatek ochrany před mrazem v zimě;
 • nebezpečí zhroucení konstrukce.

Konzolový přístřešek lze použít jak pro nepřetržité umístění automobilů, tak výhradně pro denní provoz, pokud je v blízkosti domu garáž.

Jde zkrátka o skvělý způsob, jak vyřešit problémy s umístěním vozidel na místě.

Z čeho je to vyrobeno?

Konstrukce jakéhokoli přístřešku pro auto se skládá z rámu a krytiny. Rám je vyroben ze dřeva nebo kovu a zahrnuje vzpěry (nosné nosníky), výztužné prvky (příčné nosníky), vazníky a krokve. Všechny prvky lze zakoupit hotové nebo vyrobené sami.

Při výběru materiálů byste se měli řídit některými pravidly. Rám hotové konstrukce musí být pevný a odolný a povlak zase lehký, aby se zabránilo zvýšenému namáhání nosných prvků. To zajistí robustní konstrukci vašeho stroje.

Dřevěné trámy jsou náchylné k rozkladu, vyznačují se nízkou pevností a odolností proti opotřebení. Proto se doporučuje používat kovové podpěry.

Musí být včas ošetřeny speciálními prostředky, aby se zabránilo korozi.

Jako povlak se používá polykarbonát, méně často vlnitá lepenka. Tato volba je způsobena kvalitativními vlastnostmi materiálů. Polykarbonát má oproti vlnité lepenky řadu výhod:

 • průsvitnost - částečně propouští světlo, kromě ultrafialového záření;
 • požární odolnost - taje, ale nehoří;
 • nevýznamná zvuková izolace;
 • snadné čištění - nečistoty se snadno omyjí vodou;
 • velký výběr barev.

Stavební proces

Navrhování vrchlíku je možná jeden z nejnáročnějších úkolů. Tento problém je třeba brát vážně, aby budoucí struktura vydržela velké zatížení. Jinak se v zimě zhroutí spolu se sněhem na autě.

Měli byste začít s kresbou. Usnadní to další práci při hledání materiálů a stavbě baldachýnu vlastníma rukama. Můžete si udělat kresbu sami nebo použít hotové, pokud nejste připraveni provádět výpočty nebo se bojíte, že se návrh ukáže jako neudržitelný. Rozměry prvků jsou variabilní, je třeba je vypočítat s přihlédnutím k volnému prostoru na místě, počtu automobilů a také k nákladům na materiál.

Na poznámku! Přístřešek se instaluje v místě, kde bude otevřená podélná strana chráněna před poryvy větru plotem, jinými budovami nebo vysokými keři.

Proces výstavby se skládá z následujících kroků.

 1. Vyvrtejte otvory pro regály do hloubky 1,5 m, do průměru 30 cm.
 2. Nainstalujte do nich nosné trámy a vyplňte otvory betonem. Obvykle pro jeden vůz stačí 3-4 nosníky instalované ve vzdálenosti 1 m od sebe. Je také možné použít dva rovnoběžné nosníky držené pohromadě příčnými stojinami místo jednoho.
 3. Počkejte, až beton úplně ztvrdne.
 4. Přivařte příčný nosník na horní části sloupků.
 5. Sestavte vazníky a položte je na horní část konstrukce.
 6. Zpevněte konstrukci shora paralelními krokvemi v krocích po 1 m.
 7. Zajistěte polykarbonátový kryt. Krokve a polykarbonát musí nutně vyčnívat za konstrukci ve stejné vzdálenosti (~ 10-20 cm).

Krásné příklady

Mezi možnými možnostmi pro konzoly je nejspolehlivější kombinace kovového rámu s polykarbonátovým povlakem. Toto provedení zajišťuje odolnost konstrukce.

Jak vidíte, nosné nosníky jsou umístěny ve vzdálenosti nejméně 1 metr od sebe, v množství 3-4 pro jedno auto. Vazníky jsou namontovány na regálech podél okrajů polykarbonátových desek.

Poznámka! Nedoporučuje se instalovat další příhradové nosníky uprostřed plechů. Pevnost celé konstrukce se tím nezvýší a znatelně se zvýší pravděpodobnost poškození polykarbonátu v těchto místech silným krupobitím.

Krokve spolu s krytinou přesahují o 10-20 cm nosnou konstrukci, což zajišťuje rovnoměrnější rozložení tlaku na střechu konstrukce.

Na dvoře u brány nebo před garáž je instalován přístřešek, který majiteli odpadá nutnost nechávat tam auto pokaždé. Návrh bude ještě úspěšnější, pokud bude volný okraj částečně zakryt plotem, stromy, keři nebo dokonce zdí domu nebo jiných budov.

Experimentujte s možnostmi přístřešku pro vaše auto a pamatujte: při dodržení těchto důležitých bodů vám váš „dočasný přístřešek“ vydrží mnoho let a stane se stálým místem pro auto.

Co je to baldachýn, viz níže.

bez komentáře

Komentář byl úspěšně odeslán.

Kuchyně

Ložnice

Nábytek