Sudová pec pro kutily

Obsah
  1. Zvláštnosti
  2. Výběr sudu
  3. Jak to udělat?

Sudová pec je velmi pohodlná a ekonomická věc. Namísto nákupu drahého vybavení si můžete vyrobit malé zařízení pro vytápění místnosti sami, přičemž utratíte doslova cent. Tento proces nezabere mnoho času a peněz, výrobek bude vyžadovat levné materiály, které jsou často již doma. Je důležité pečlivě přečíst sled akcí a všechna doporučení a pak se můžete pustit do práce. Výsledek potěší a umožní vám vychutnat si teplý pokoj během chladných období.

Zvláštnosti

Pro práci budete potřebovat materiály, které si můžete vyrobit sami. Ale pokud vám to neumožňují zkušenosti nebo omezený čas, pak jsou v prodeji sady připravené k sestavení. Takovou sestavu představuje komínová základna s nastavitelnou klapkou, nožičkami a dvířky. Pokud se někde povalují staré trubky, zbytečný pokroucený sud je skvělou šancí, jak dát materiálu druhý život, místo aby byl vyhozen do šrotu.

Sudová kamna poslouží jako topení pro širokou škálu prostor (ale samozřejmě nebytových) - od přístavku nebo kůlny, kde se nachází drůbež, až po garáž. Dá se použít i venku.

Například jako systém pro ohřev bazénové vody.

Princip dodávky tepla je velmi jednoduchý - neustálé spalování hořlavých materiálů včetně palivového dřeva a zhutněných pilin (je lepší nepoužívat uhlí, protože stěny dřevěného nebo kovového sudu nemusí zvýraznit teplotu spalování tohoto materiálu), sud po určitou dobu zahřívá. Postupně oheň uhasíná. Při procesu spalování se uvolňuje obrovské množství tepla a výsledný kouř opouští místnost komínem (proto je nezbytnou součástí celé konstrukce).

Bohužel účinnost tohoto provedení je nízká vzhledem k tomu, že část tepla jde ven komínem. Proto se nehodí do příliš velkých místností. Při správném použití vydrží sudová pec 3-4 roky. Pro zvýšení účinnosti umístěte dmychadlo níže – spodní část tak nebude odebírat příliš mnoho energie a nebude ji dávat do země.

Zajímavý fakt! Pravděpodobně jste už slyšeli název "bubafoni trouba". S největší pravděpodobností vám nikdy nevstoupilo do hlavy, abyste naznačovali, že se tak nazývá na počest mistra, který jako první vynalezl a vytvořil takovou strukturu. Jeho účet na jednom z ekonomických fór je „bubafonja“.

Výběr sudu

Výběr sudu bude záviset na jeho dalším použití. Je jasné, že čím větší místnost je potřeba vytápět, tím větší by měl být objem sudu. Pokud například potřebujete ohřát vodu:

  • pro malý bazén - bude stačit barel o objemu 50 litrů;
  • na přístavek s nářadím - sud o objemu 100 litrů zvládne;
  • pro garáž - sud na 200 litrů.

Podle lidských zkušeností je nejlepší použít 200 litrový sud. Jedná se o nejuniverzálnější možnost, protože takový objem je určen pro velké množství paliva a nemusíte tam příliš často dávat palivové dříví ani jiné palivo.

Co se týče kvality samotného sudu, buďte opatrní při jeho výběru. Nešetřete a nevybírejte příliš staré rezavé nádoby... Zkorodované oblasti jsou zranitelné oblasti, které se při vystavení vysokým teplotám mohou jednoduše roztavit a způsobit požár.

Lze použít různé kovové sudy, které máte. Nejlepší je vzít konstrukci z nerezové oceli - to je nejtrvanlivější a odolný vůči korozi a vysokým teplotám kovu. Kromě toho by tloušťka stěny měla být alespoň 2 mm, jinak nebude trvat dlouho a roztaví se.

Konstrukce může být umístěna jak svisle, tak vodorovně - vše závisí na provozních vlastnostech a rozměrech místnosti. Mimochodem, horizontálně umístěný sud lze použít i jako varnou desku. Chcete-li to provést, musíte nainstalovat panel nad samotný sud a vařit na něm jídlo. To je velmi výhodné, pokud je sporák určen pro letní sídlo - bude plnit dvojí funkci.

Jak to udělat?

Nejprve si musíte zakoupit všechny nástroje a materiály (můžete si koupit hotovou sadu pro sporák, nebo si můžete vše udělat sami) a také vytvořit nákres navrhovaného designu.

Před zahájením montáže je třeba pracovat se samotnou hlavní. Měl by být dobře očištěn od barvy, od všech nečistot a rzi, poté obroušen. To lze provést buď brusným papírem s vlastními rukama, nebo bruskou. Poté pomocí brusky vyřízněte ve stěně dvě okénka určité velikosti a vzniklé hrany znovu zabruste.

Posledním krokem je odstranění horní části konstrukce, protože na ni bude potřeba nainstalovat rošt. Tento rošt je umístěn mezi dvířky topeniště a popelníku. K upevnění se používají kovové rohy. Před výrobou popelníku si spočítejte, kolik paliva se spotřebuje za den, protože taková domácí zařízení pro dlouhodobé spalování vytvářejí velké množství popela, takže je nejlepší vytvořit hloubku sběrné komory asi 12-15 cm.

Popelníková dvířka by měla být vyříznuta z plechu svařovacím zařízením. Tloušťka materiálu by měla být asi 2 cm. Také budete muset navrhnout rukojeti s vlastními rukama. Práci si můžete usnadnit a na dveře jen přivařit jednotlivé kusy kování. Poté je třeba nainstalovat panty.

Navíc musí být upevněny ne zevnitř, ale zvenčí.

Komín lze vyrobit z trubky o výšce nejméně 5 m. Pro zahradní kamna nebo kamna pro letní sídlo můžete použít komín a menší. Jeho instalace do značné míry závisí na vertikální nebo horizontální poloze hlavně. Nejčastěji se instaluje na vertikální sudy ze strany a na horizontální sudy - přímo tam shora. Pro snazší čištění je nejlepší jej vyjmout.

Musíte také udělat nohy. Mohou být jak stacionární, tak odnímatelné. Odnímatelné sudy se stanou mobilnějšími a lze je použít v různých místnostech.

Předem vybavte místo, kde bude sud stát. Podlaha musí být pokryta plechy nebo musí být položeno zděné místo, stěny musí být také pokryty žáruvzdorným materiálem a v blízkosti nesmí být nic hořlavého (alespoň 1,5 metru). Pouliční kamna však musí být také instalována na betonové nebo cihlové desce, daleko od stromů.

Sudová pec je skvělý způsob, jak vařit venku. Nad ní lze zavěsit tyče na kotlík nebo plech na pizzu. Venkovní jídlo je vždy chutnější. Umístěte předem svařenou konstrukci na plošinu a ruský sporák je připraven!

Informace o tom, jak vyrobit troubu pro kutily ze sudu, najdete ve videu níže.

bez komentáře

Komentář byl úspěšně odeslán.

Kuchyně

Ložnice

Nábytek