Proč se země ve skleníku a na zahradě zazelená?

Obsah
 1. Hlavní důvody
 2. Jak se problému zbavit?
 3. Preventivní opatření

Zahradníci a zahradníci, dokonce i při správné péči o rostlinné plodiny, někdy čelí situaci, kdy se půda na místě změní na zelenou. Půda se může zazelenat jak na otevřených záhonech, tak ve skleníku. V tomto případě je půda pokryta květem z několika důvodů. Nejprve je důležité pochopit, proč se země zazelenala a jaká opatření je třeba přijmout k vyřešení problému.

Hlavní důvody

Vzhled zeleně naznačuje šíření mechů nebo různých řas na půdě. Jejich spory jsou v prostředí. Mohou být přivedeny na osobní pozemek nebo skleník větrnými proudy, vodou pro zavlažování. V nepříznivých podmínkách spory odumírají.

V příjemném prostředí jsou tito paraziti schopni se rychle množit, což vede ke změně barvy půdy.

K vytvoření příznivých podmínek pro šíření řas a mechů přispívá více faktorů.

 1. Nadměrná vlhkost. Nejčastěji se zahradníci po zimě potýkají s výskytem zeleného plaku na půdě. Na jaře, když taje sníh, jsou oblasti zaplaveny vodou. Kromě toho může nadměrné zalévání plodin, časté deště vyvolat výskyt mechů nebo řas. Přebytečná vlhkost se do polykarbonátového skleníku dostává vlivem spodní vody, která může při vydatných srážkách vystoupat vysoko. Nadměrná vlhkost je častou příčinou zelenání ve vnitřních květináčích.
 2. Vysoká kyselost půdy. Mechy mají velmi rádi okyselenou půdu. Kyselá půda je příznivé prostředí pro rozvoj těchto parazitických rostlin. Při zvýšené kyselosti se může země rychle pokrýt zeleným kobercem.
 3. Nadměrná aplikace fosforečných hnojiv. Rostliny musíte správně krmit a přísně dodržovat dávkování předepsané výrobcem. Nadbytek fosforu v půdě je mnohem horší než jeho nedostatek. Mechy se aktivně vyvíjejí na půdě přehnojené fosforečnými hnojivy.
 4. Nedostatek ventilace. Pokud je půda ve skleníku nebo skleníku pokryta mechem, je důležité analyzovat pravidelnost větrání. Při absenci řádného větrání se na povrchu půdy objevují mechy a řasy.

Pozemek na zahradě se může zazelenat kvůli zanedbání rytí a mulčování. Ve volné půdě se provádí správná výměna vzduchu. Pokud je struktura půdy narušena, hůře přijímá vlhkost – následkem toho se voda hluboko do země vsakuje pomalu, po zalití často stojí ladem na povrchu záhonů.

To jsou ideální podmínky pro aktivní rozmnožování mechů a řas, zejména ve sklenících a sklenících.

Jak se problému zbavit?

Když se na půdě v zahradě nebo na zahradě objeví zelený květ, musíte s ním okamžitě začít bojovat. Mechy a řasy dokážou z půdy odebírat většinu živin, a proto mohou mít rostliny vysazené zahradníkem nedostatek minerálních složek. Jejich nedostatek zase negativně ovlivní produktivitu plodin.

Existuje několik způsobů, jak odstranit zeleň z povrchu půdy. Promluvme si o každém z nich podrobněji.

Mulčování

Tento proces znamená pokrytí země vrstvou mulče nahoře. Chrání půdu před různými nepříznivými faktory a zlepšuje její vlastnosti. Jako mulč lze použít různé organické a anorganické složky. Pro tyto účely zahradníci často používají:

 • piliny;
 • tráva;
 • sláma;
 • seno;
 • kompost.

Někteří lidé používají jehličnaté jehličí jako mulč. Musí se však používat opatrně, protože jehly mohou zvýšit kyselost země. Je vysoce nežádoucí mulčovat kyselou půdu jehličnatým jehličím.

Použití mulčování umožňuje:

 • snížit rizika nadměrné vlhkosti půdy;
 • udržovat optimální teplotu kolem plodin;
 • vyhnout se rychlému a prudkému odvodu tepla ze země;
 • nasytit půdu různými rostlinnými živinami (při použití organického mulče).

Zkušení zahradníci a zahradníci doporučují mulčování na jaře nebo začátkem léta. Před touto dobou se nedoporučuje přidávat mulč - jinak může vrstva v nevyhřívané zemi hnít.

Při mulčování je třeba dodržovat řadu pravidel:

 • půda by měla být dobře prolita vodou;
 • po zalévání musí být vrchní vrstva uvolněna motykou nebo motykou;
 • aby byla půda volnější, musíte do půdy udělat mnoho děr pomocí vidle.

Při přidávání vrstvy mulče je důležité ponechat u rostliny malý prostor – podpoříte tím lepší cirkulaci vzduchu.

Normalizace kyselosti

Na kyselých půdách aktivně rostou mechy a řasy. Pokud je půda pokryta zeleným kobercem, nesnižujte okamžitě úroveň kyselosti - nejprve musíte zkontrolovat indikátory. K tomu můžete použít specializovaná zařízení nebo se uchýlit k lidovým metodám měření.

Metody stanovení kyselosti země.

 1. Odneste malé množství zeminy do specializované laboratoře – dokážou vypočítat kyselost s přesností na tisíciny.
 2. Lakmusový papírek. Lze jej zakoupit v lékárnách, obchodech s chemikáliemi nebo v obchodech se semeny.
 3. Měřič půdy. Tyto spotřebiče jsou k dostání v mnoha železářstvích. S jeho pomocí můžete určit nejen kyselost, ale také ukazatele vlhkosti a teploty půdy.

Chcete-li rychle určit kyselost půdy pomocí improvizovaných prostředků, zahradníci doporučují vzít několik listů rybízu nebo třešně, nádobu a vroucí vodu. Listy je třeba nalít horkou tekutinou a po vychladnutí do ní vhoďte trochu zeminy. Pokud je půda kyselá, voda zčervená. Zelená barva vypovídá o neutrální kyselosti a modrá o mírně kyselém prostředí.

Kyselost půdy můžete posoudit podle přítomnosti plevele na místě. Překyselenou půdu milují tyto rostliny: kopřiva, jitrocel, přeslička, vrbový čaj. Mírně kyselá půda je domovem podbělu, jetele a pšeničné trávy.

Pokud je půda kyselá, měla by být přijata opatření ke snížení kyselosti. K tomu se doporučuje použít vápennou nebo dolomitovou mouku, křídu. Tyto složky musí být rozptýleny po obvodu místa v malých množstvích.

Výměna horní vrstvy

Jedná se o nejobtížnější metodu, jak se vypořádat s plísněmi, mechy nebo řasami. Musíte se k tomu uchýlit pouze v případě, že ostatní metody nepomohly problém vyřešit. Výměna svrchní vrstvy Země vyžaduje vážný čas a úsilí. Takovou akci se doporučuje provést na podzim po úplné sklizni.

Výměna půdy zahrnuje několik fází:

 • odstranění horní vrstvy půdy (tloušťka by neměla přesáhnout 0,3 m);
 • povrchová úprava nehašeným vápnem;
 • hašení vápna po 24 hodinách běžnou vodou.

Po 2-3 dnech lze na pozemek nebo do skleníku položit čerstvou půdu.

Střídání plodin

Nadměrné hnojení půdy často způsobuje výskyt mechů a řas na jejím povrchu. Pokud se na místě pěstují plodiny, které vyžadují velké množství minerálů a dalších živin, musíte se uchýlit ke střídání plodin. Je zaměřena na racionální využívání půdních zdrojů.

Všechny pěstované rostliny lze rozdělit do 3 typů:

 • vyžadující časté a hojné hnojení zálivkami;
 • poskytující dobré výnosy při pěstování na středně hnojené půdě;
 • potřebující minimální množství hnojiv pro aktivní růst a vegetaci.

Po dobu 3 let musí být zástupci těchto plodin vysazeni postupně, počínaje skupinou 1 a končící poslední. Poté se doporučuje pauza 1 rok. Během tohoto období by měla být půda dobře oplodněna.

Díky správnému střídání plodin lze eliminovat rizika vyčerpání zásob nerostných surovin v půdě.

Použití chemikálií

K boji proti zelenému růstu se používají speciální přípravky, které lze nalézt v obchodech se semeny. Oraná půda může být ošetřena kapalinou Bordeaux nebo síranem měďnatým. Pro větší účinek doporučují zkušení zahradníci samostatně připravit roztok na bázi síranu měďnatého a hašeného vápna. K tomu potřebujete:

 • Rozpusťte 200 g vápna v litru vroucí vody;
 • doplňte studenou vodou do 10 litrů;
 • roztok přecedíme přes síto.

Stejné akce se provádějí se síranem měďnatým, po kterém se výsledné roztoky smíchají. Tato kompozice se používá k ošetření půdy před výsadbou.

Ke kultivaci půdy lze použít i síran železitý nebo herbicidy.

Preventivní opatření

Mnoho zahradníků a zahradníků se zajímá o to, co je třeba udělat, aby se zabránilo výskytu zeleného plaku na půdě. Nejlepší prevencí ve skleníku je správné umístění konstrukce. Pro snížení rizik rozvoje mechů a řas je nutné upustit od instalace staveb v nížinách a v oblastech s blízkými podzemními vodami. Aby se zabránilo podmáčení půdy, doporučuje se instalovat systém kapkové závlahy. Skleníky a pařeniště je potřeba pravidelně větrat a každý rok do nich rýt zeminu.

Na otevřených plochách je třeba dodržovat pravidla střídání plodin. Dalším důležitým preventivním opatřením je každoroční částečná obnova pozemku. Aby se zabránilo výskytu zeleného plaku, je nutné regulovat kyselost půdy přidáním vápna nebo dolomitové mouky podle potřeby.

Zahradníkům a zahradníkům se doporučuje pravidelně mulčovat půdu a správně aplikovat hnojiva, aby se zabránilo přebytku hnojiv v půdě.

Dodržováním těchto pravidel se můžete vyhnout množení řas a mechů na místě a ve skleníku.

Informace o tom, jak eliminovat ekologizaci Země, najdete v následujícím videu.

bez komentáře

Komentář byl úspěšně odeslán.

Kuchyně

Ložnice

Nábytek