Vlastnosti stínících sítí pro skleníky

Obsah
 1. Popis a účel
 2. Výhody a nevýhody
 3. Přehled druhů
 4. Populární výrobci
 5. Tipy pro výběr
 6. Instalace

Stínící síť pro skleníky a přístřešky - jedinečný žádaný materiál se širokou škálou aplikací. Z tohoto článku se dozvíte, co to je, k čemu se používá. Navíc vám ukážeme, jak jej správně vybrat a nainstalovat.

Popis a účel

Lehká stínící síť pro skleníky - pavučina z umělého voštinového materiálu určená k ochraně rostlin a zvýšení výnosů. Je to alternativa k fólii, vytlačuje z tuzemského trhu odolný polykarbonát, polyethylen a polyvinyl, které nechrání rostliny před ultrafialovým zářením.

Má voštinovou strukturu, díky které je prodyšná. Jedná se o lehký krycí materiál různých šířek, délek a síťoviny. Liší se vázaným tkaním z umělého vlákna. Obsahuje malé procento fólie, díky které dokáže efektivně odrážet a rozptylovat sluneční paprsky.

Může mít různé míry zastínění, takže je vhodný pro různé plodiny a typy výsadby.

Stínící mřížka má pestrou paletu barev: může být šedá, světle zelená, jasně zelená, bledě modrá, červená. Jeho hustota se může pohybovat mezi 35-185 g / m2. Umožňuje použití přes fólii nebo napětí uvnitř struktur.

Síťovina nejen skryje rostliny před sluncem, ale rovnoměrně distribuuje ultrafialové světlo a odvádí teplo přes konkrétní prostor. Tím se eliminuje přehřívání rostlin, snižuje se spotřeba vody používané k zavlažování. Plátna jsou ideální pro pěstování zeleniny.

Na základě velikosti buněčných otvorů dokáže kromě slunečního záření zadržovat i vlhkost. To vám umožní zachovat nezbytné podmínky pro normální růst rostlin, zvýšit výnos (o 10-30% obvyklého objemu).

Stínící síť se kupuje pro velké farmy a kompaktní skleníky soukromých domů. Materiál zadrží až 25 % tepla při poklesu okolní teploty. Pokládá se uvnitř i vně budov, používá se na otevřeném poli při uspořádání chráněného prostoru, ve kterém rostou keře, sazenice, zelenina a ovocné stromy.

Stínící sítě se používají v komerčních činnostech místo dekorativních obvodových konstrukcí.

Materiál je také vhodný pro uspořádání balkonů a lodžií městských bytů a soukromých domů. Používá se jako přístřešky pro vozidla. Používá se při provádění rekonstrukcí exteriérů konstrukcí.

Výhody a nevýhody

Stínící pletivo pro skleníky a skleníky má řadu výhod. Vyznačuje se:

 • bezpečnost životního prostředí a nepřítomnost toxinů;
 • snadná údržba a snadná instalace;
 • variabilita šířky pásma;
 • nízká hmotnost a odolnost proti kvetení;
 • nedostatek větru při správné instalaci;
 • odolnost proti vyblednutí a roztažení;
 • snadné skládání a balení;
 • kompaktnost během přepravy a skladování;
 • vytváření podmínek pro urychlené zrání ovoce;
 • vysoká odolnost proti mechanickému namáhání a poškození;
 • odolnost proti vysychání, hnilobě;
 • trvanlivost a rozumné náklady.

Přispívá k vytváření optimálních podmínek pro růst skleníkových rostlin.

Je to účinná ochrana plodin před krupobitím, spálením sluncem, plísní, ptactvem. Se všemi svými výhodami však není schopen udržet elasticitu a pevnost, pokud se používá při nízkých teplotách.

Přehled druhů

Materiál se liší barvou, tvarem voštinových otvorů, hustotou použitých surovin a složením. Stínící síť lze klasifikovat podle různých kritérií.

Podle stupně zastínění

Parametry stínění materiálu se pohybují od 45 do 90 %. Hustota se volí na základě charakteristik klimatické zóny a samotné kultury. Sluneční clony se dělí na 2 typy: pro venkovní i vnitřní použití. V tomto případě mají plátna s největšími buňkami vyšší propustnost světla.

Výrobky první skupiny mají hustotu zastínění rovnou 70 %. Jsou vhodné pro pěstování zelí, lilku, rajčat, salátu a jiné zeleniny. Světloochranná tkanina pro zastínění světlomilných plodin má hustotu 45%.

Maskovací síť má nejmenší velikost oka. Skrývá předměty před zvědavýma očima.

Pro rostliny je však lepší zvolit možnosti se středními hodnotami hustoty (od 45 do 60-70%, v závislosti na místě použití). Pokud se plánuje použití stínící sítě na plot, míra zastínění by se měla pohybovat v rozmezí 80-90%.

Podle místa určení

Hlavní oblastí použití ochranné sítě pro stínění světla je zemědělství. Reflexní, protisluneční, maskovací sítě jsou v prodeji. Na základě účelu může být jeho použití založeno na různých principech. Kupuje se za:

 • částečný odraz přímého slunečního světla;
 • snížení množství tepelného záření;
 • zachování vlhkosti v půdě;
 • optimalizace procesu fotosyntézy;
 • rovnoměrné rozložení světla ve skleníku;
 • rozptyl slunečního záření.

Krajina území je navíc zdobena sítěmi. Používají se k ozdobení přilehlých území, s jejich pomocí vytvářejí květinová aranžmá v místech odpočinku. Zdobí letní altány, vybavují květinové záhony, verandy, terasy. Tyto materiály tvoří praktické ohradníky pro drůbež.

Také se tento materiál používá k maskování nevzhledných míst v místní oblasti.

Například s jeho pomocí jsou stěny kabin maskovány a zdobí je tkacími květinami. Kromě toho se k ochraně lešení a k uzavření fasád budov používá hustší stínící síť.

Podle typu balení

Balení materiálu je různorodé. Výrobky mají širokou škálu šířek (1-10 m), délek (až 100 m). Díky tomu je krycí pletivo vhodné pro použití ve velkých sklenících. V prodeji se nachází ve formě rolí a sáčků. Navíc si ho můžete koupit podle metráže.

Materiál se prodává velkoobchodně a maloobchodně, přičemž existuje rozmanitá škála velikostí pro produkty každé hustoty. Například pletiva o hustotě 35 g / m2 se prodávají v balení 3x50, 4x50, 6x50 m. Materiál 55 g / m2 může mít parametry balení 3x10, 4x10, 6x10, 3x20, 4x20, 6x30, 3x3 , 6x50m.

Hustější úpravy váží více. Mohou však mít úplně stejný obal. Nejběžnější možnosti balení se pohybují od 3 do 6 m.

Délka čepele se v tomto případě může pohybovat od 10 do 50 m. Kromě pojezdových rozměrů jsou v prodeji produkty s většími parametry.

Populární výrobci

Výrobou stínících skleníkových sítí se zabývá mnoho tuzemských i zahraničních firem:

 • AgroKhozTorg je největším dodavatelem produktů pro zemědělství a stavebnictví;
 • Aluminet vyrábí dvouvrstvou síť na ochranu proti světlu v červené a bílé barvě, která se vyznačuje tepelnou odolností a extra pevností;
 • stínící síť od výrobce Premium-Agro má optimální vlastnosti, je vhodná pro pěstování cuket a okurek;
 • síť Tenax SOLEADO PRO je schopna filtrovat množství ultrafialových paprsků, produkty rovnoměrně distribuují stínování;
 • Síťovina Optima je vyrobena z polypropylenových vláken, je vysoce odolná, je považována za spolehlivou ochranu rostlin před nárazovými větry a povětrnostními srážkami;
 • produkty německého dodavatele Metallprofil GmbH jsou navrženy pro optimalizaci výnosů, tato síť je obzvláště pevná a odolná;
 • LLC "Armatex" nabízí zákazníkům vysoce kvalitní stínící pletivo pro zemědělství, které chrání pěstované plodiny před nadměrným slunečním zářením.

Tipy pro výběr

Než se vydáte do obchodu za stínovou mřížkou, musíte si prostudovat řadu nuancí. To vám umožní získat dobrý krycí materiál pro konkrétní plodiny a podmínky. Například se nejprve určí s účelem nakupovaného materiálu. Je důležité zvolit možnost pro pěstování konkrétních druhů rostlin s ohledem na klimatické vlastnosti regionu.

Vzhledem k různé hustotě materiálu, pro použití pletiva uvnitř skleníku, berou materiál se zastíněním 45%. Pro venkovní aplikace je vyžadována hustší síť. Pokud se kupuje pro krajinnou výzdobu, volí se méně husté odrůdy. Také příliš malá síťovina není vhodná pro tkaní okurek.

Tepelné krytiny mají 60% zastínění. U plotů a živých plotů se volí možnosti s hustotou 80 %. Stínící síť s 90% hustotou není vhodná pro rostliny.

Kupují ho pouze na aranžování altánů. Musíte si koupit materiál s ohledem na požadovanou velikost přístřešku.

Pokud jde o barvu, je lepší zvolit zelené plátno. Tmavě zelený tón materiálu se láme, odráží a pohlcuje sluneční paprsky lépe než jiné odstíny. Taková síť se v horku zahřeje, ale zároveň chrání rostliny před horkem.

Modrozelené sítě jsou optimální pro skleníky, kde se zelenina pěstuje celoročně. Pomáhají optimalizovat vnitřní mikroklima, udržovat ho na požadované úrovni. Kromě toho poskytují ochranu listů před popáleninami a plísněmi.

Praxe ukazuje, že při použití šedozeleného pletiva se zrání plodů urychlí a jejich velikost se zvětší. Zároveň do skleníku proniká více slunečního světla.

Šedé sítě se používají k péči o dekorativní květiny a rostliny. Zahradníci věří, že tento strečový materiál podporuje rychlý růst listů, stonků a tvorbu pupenů. Nijak však neovlivňují plodnost. Mohou však chránit plodiny před malými mrazy.

Červené síťky jsou považovány za účinné pro tvorbu velkého počtu vaječníků. Při jejich použití rostliny dříve kvetou. Barva však provokuje k růstu nejen kulturních rostlin, ale i plevelů.

Sítě stínů jsou vyrobeny z polykarbonátu a polymerů. Možnosti prvního typu jsou dražší, mají trvanlivost a odolnost vůči různým negativním faktorům prostředí. Polymerní analogy se vyznačují nižší hustotou a nízkou cenou. Jsou levnější, ale také pevné a odolné. Odrůdy látek jsou nepraktické.

Instalace

Před nasazením ochrany rostlin se musíte rozhodnout, jak přesně bude stínění provedeno. Upevněte zatemňovací mřížku zespodu (od základny skleníku). Při absenci speciálních upevňovacích prvků se používá drát nebo lano.

Pokud má stínidlo zesílený okraj s otvory pro drát, je vybaveno nylonovou šňůrkou nebo neblednoucím lankem. Používají se k opravě sítě. Je jednodušší nainstalovat síť dohromady.

Upevnění materiálu se provádí se stejným stoupáním, což zabraňuje prohýbání sítě.

V případě potřeby použijte stavební sešívačku... Pokud zakoupený panel nedosáhne na zem, můžete na napínací kroužky zavěsit malá závaží. To by mělo být provedeno ve stejných intervalech.

V závislosti na typu instalace může být instalována na fólii nebo natažena uvnitř skleníku. Doba instalace může záviset na klimatických podmínkách a účelu... Například v jižních oblastech země se stínění provádí na konci května a je odstraněno v září.

Pokud je skleník kovový, můžete materiál po obvodu upevnit nití a plastovými sponami.Pokud je vyroben ze dřeva, je lepší použít úzká prkna nebo hřebíky. V tomto případě budou tyto držáky spolehlivější. V závislosti na situaci můžete jako spojovací materiál zvolit také speciální opakovaně použitelné klipy.

Pletivo je připevněno k podpěrám (například prvky rámu skleníku), plotové sloupky. Podle typu se v případě potřeby sešije. Zapínání musí být pevné, jinak se materiál prověsí a dlouho nevydrží. Pro větší spolehlivost se doporučuje fixovat pletivo každých 10-15 cm.

bez komentáře

Komentář byl úspěšně odeslán.

Kuchyně

Ložnice

Nábytek