Skleníky vyrobené z polykarbonátu na dřevěném podkladu

Obsah
 1. Vlastnosti základů
 2. Výběr dřeva
 3. Konstrukce základny
 4. Instalace skleníku

Polykarbonátový skleník na dřevěném podkladu - ideální pro sezónní výstavbu. Dřevěný základ je mnohem jednodušší postavit. Takový úkol zvládne i nezkušený domácí truhlář. Jedná se o nejekonomičtější možnost a je ideální pro skleníkové instalace. Za jeden den, s náležitou péčí, můžete provést celý seznam nezbytných prací.

Vlastnosti základů

Výhody dřevěné základny jsou velmi přesvědčivé:

 • mobilita - konstrukci můžete kdykoli demontovat a přesunout na vhodnější místo;
 • šetrnost k životnímu prostředí - dřevo neškodí zdraví jak při stavbě, tak po položení základů;
 • minimální počet dílů a nezbytný spotřební materiál;
 • celková rychlost stavby - dřevěný základ je ihned po montáži připraven k instalaci rámu skleníku;
 • vyrobitelnost materiálu - upevnění základových dílů k sobě a k rámu se provádí bez potíží;
 • udržitelnost - část základu poškozená hmyzem nebo vlhkostí může být nahrazena zvednutím celé konstrukce jednoduchým zvedákem;
 • snadnost práce s materiálem - řezivo má hladké hrany a přesné rozměry, takže si snadno spočítáte potřebné množství dřeva.

Výběr dřeva

S těmito výhodami také stojí za to pochopit skutečnost, že základ pro budoucí založení by měl být vybrán vhodně. Nejlepší je použít lištu, jejíž strany jsou 5 x 10, 5 x 15, 10 x 10 nebo 15 x 15 centimetrů na šířku a výšku. Takové tyče odolávají tlaku těžké konstrukce vyrobené z polykarbonátu a kovu, neohýbají se ani nekroutí. Pokud je však skleník vyroben přesně z kovového rámu a nikoli z dřevěných desek, pak se v zájmu úspory peněz doporučuje použít první dvě možnosti.

Obvykle se pro základ budoucího skleníku vybírají buď materiály z jehličnanů (modřín, borovice nebo smrk) nebo z tvrdého dřeva.

Pojďme si popsat druhy materiálů a jejich vlastnosti.

 • Smrk. Dřevo z tohoto plemene je poměrně vysoké kvality za relativně malý poplatek. Takový základ však velmi potřebuje speciální impregnaci, aby se zabránilo rychlému rozkladu.
 • Dub. Takový materiál bude drahý, ale velmi odolný. Obvykle se tento strom nepoužívá pro stavbu takových struktur, ale pokud se taková příležitost objeví, proč si pro sebe nesestavit krásný a silný skleník.
 • Modřín. Dřevo z tohoto stromu se vyznačuje dobrou odolností proti vlhkosti. To je způsobeno vysokým obsahem pryskyřice ve dřevě. Dalším výrazným znakem je postupné tuhnutí modřínu, které takové tyči dodává odolnost a eliminuje potřebu dalšího zpracování. To potřebují pouze ty hrany dřeva, které jsou v kontaktu se zemí.
 • Borovice. Docela běžný materiál, který je žádaný. Taková tyč bude odolná, s dobrou odolností proti vlhkosti a dalším negativním vnějším vlivům. Borovicová základna pro skleník se ukáže jako lehká a při správném zpracování bude také odolná.

V každém případě, ať je zvolen jakýkoli materiál, musí splňovat následující povinné požadavky:

 • nemají žádné známky rozkladu ani viditelné praskliny na povrchu;
 • přizpůsobit skleník ve velikosti a tvaru;
 • nemají na sobě uzly a hrubé hrany;
 • nesmí být příliš mokrý (takový materiál je těžký a velmi rychle hnije) nebo příliš suchý (může prasknout a zlomit se během stavebních prací).

Konstrukce základny

Stavba základů začíná výběrem místa pro skleník. Budoucí základy budou muset být položeny na rovném pozemku. Mělo by být co nejvíce vystaveno slunci během denního světla a chráněno před silnými poryvy větru. Pokud má vybrané místo vyvýšení nebo prohlubně, je třeba je vyrovnat. To je však pouze žádoucí možnost, vůbec ne povinná.

Pokud není k dispozici dostatečně rovná plocha, lze dřevěný rám připevnit k zemi pomocí speciálních nohou, které upraví jejich výšku a kontaktní plochu.

Nejprve však musí být sestaven základ. K tomu je třeba připravit potřebné materiály a nástroje.

Co potřebujete sbírat:

 • měřicí páska a hladina - potřebné pro výpočet požadovaného množství materiálu;
 • pila na železo a sekera - pomůže vám upravit dřevo na velikost, vyříznout další díly;
 • kladivo, šroubovák, šroubovák, vruty do dřeva, tepelné podložky - pomohou při sestavování konstrukce z vyrobených dílů;
 • samotný bar.

Před zahájením montáže je nutné dřevěný materiál zakrýt antiseptikem, které jej ochrání před přirozeným nepřízní počasí.

Musíte se ujistit, že zvolený nátěr lze použít zvenčí. Pokud se k tomu nehodí, tak se po prvním dešti smyje. Je také nutné znát složení nátěru a jeho vliv na samotné dřevo. Pokud je dřevina zničena, tak to rozhodně není vhodné. A nakonec musíte kontrolovat přítomnost jedu v léčbě. Pokud ano, pronikne do země a zabije rostliny.

Existují hotové komerční antiseptiky. Existují však lidové prostředky, které nejsou v cenných vlastnostech horší než první. Nejčastěji stavebníci, kteří chtějí ušetřit peníze, impregnují dřevo použitým strojním olejem. Můžete také vzít stejný olej a smíchat jej s horkým bitumenem jedna ku jedné. Pro jehličí existuje speciální způsob zpracování. Můžete po něm chodit s foukačkou. Potom plemeno ztvrdne a bude zvenčí chráněno před různými destruktivními vnějšími vlivy.

Pro instalaci základu je třeba vykopat příkop asi 100 x 100 mm. Tam budete muset položit střešní materiál a již na něj položit základ. Samotný nosník je upevněn "v polovině stromu". Na upevňovacích dílech jsou vyříznuty protilehlé díly. S výslednými výřezy jsou části základu spojeny a upevněny šrouby nebo kovovými rohy.

Instalace skleníku

Po dokončení montáže základu můžete přistoupit k upevnění polykarbonátového skleníku.

Ihned je třeba objasnit, že délka skleníku by neměla být větší než 6 metrů, jinak bude obtížnější udržovat mikroklima.

Každý může správně nainstalovat skleník na dřevěný základ vlastníma rukama - stačí znát některá pravidla:

 • Předmontovaný kovový rám skleníku se instaluje na hotový základ upevněním nohou skleníku k nosníkům. Upevňovací práce se provádějí pomocí kotevních šroubů.
 • Před zakrytím se doporučuje ihned nařezat na vhodné polykarbonátové desky. Řezání by mělo být prováděno podél výztuh.
 • První krycí list musí být umístěn tak, aby o půl centimetru přesahoval vnější oblouk skleníku. Před zahájením instalace se vyplatí zakrýt polykarbonát těsnicí páskou.
 • Polykarbonátové desky musí být připevněny k rámu skleníku samořeznými šrouby s pryžovým těsněním. Tím nedojde k poškození materiálu. Vzdálenost mezi nimi by měla být rovna půl metru. Je také třeba si uvědomit, že šrouby nemůžete dotáhnout až na konec. Ponechte prostor pro pohyb a rozpínání polykarbonátu.
 • Kusy materiálu je nutné spojovat pomocí spojovací pásky.Měl by být instalován podél nosných oblouků rámu skleníku.
 • Pro opracování rohů se používají rohové profily, které jsou rovněž vyrobeny z polykarbonátu a jsou speciálně navrženy pro takové případy.
 • Pokud při výběru místa, montáži základu a připevnění polykarbonátového skleníku k němu dodržíte všechna nezbytná pravidla a podmínky, může taková konstrukce trvat až 20 let a teprve poté bude vyžadovat nezbytné opravy. Vzhledem k relativní lehkosti celé konstrukce a jednoduchosti její montáže lze drobné restaurátorské práce provádět kdykoli bez úplné demontáže.

Proces instalace polykarbonátového skleníku na dřevěném podkladu ve videu níže.

bez komentáře

Komentář byl úspěšně odeslán.

Kuchyně

Ložnice

Nábytek