Vše o garážovém kesonu

Vše o garážovém kesonu
  1. co to je?
  2. Popis druhů
  3. Jak to udělat sám?

„Caisson“ je slovo francouzského původu a v překladu znamená „krabice“. V článku bude tento termín označovat speciální vodotěsnou konstrukci, která se montuje za mokra v garáži nebo jiných přístavcích.

co to je?

Než zjistíte, co jsou kesony a jak jsou správně instalovány, je vhodné plně porozumět tomu, co jsou.

Keson je speciální vodotěsná komora, která se obvykle instaluje v půdních podmínkách, které jsou neustále nebo pravidelně nasycené vodou.... Uvnitř garáže se tato konstrukce často vyrábí jako suterénní prostor, kde lidé ukládají různé zásoby potravin. Kromě toho může keson v garáži fungovat jako vyhlídková jáma. Konstrukce může být kovová, železobetonová nebo plastová. Keson se skládá přímo z hlavní komory, která má ve většině případů tvar krychle nebo válce s hrdlem, a také kvalitní hydroizolace.

Pokud porovnáte garážový keson s tradičními cihlovými suterénními konstrukcemi, můžete vidět mnoho výhod prvního. Uvažovaná možnost je spolehlivější, protože je absolutně utěsněná. Díky tomu zůstane veškerý jeho obsah vždy neporušený a bezpečný, i když dojde k problému se zatopením.

Aby byla těsnost vždy zachována na správné úrovni, je nutné nádobu doplnit kvalitní hydroizolací a antikorozním nátěrem.

Vybavením vysoce kvalitního kesonu v garážové budově, je nutné mít na paměti, že celá jeho struktura bude umístěna přímo v hlubinách země. To naznačuje, že tlak půdy na něj bude docela vážný, zvláště pokud je půda na místě velmi mokrá. Při mrazu se vrstvy půdy rozšíří, což způsobí zvýšení zatížení. Z tohoto důvodu je důležité zajistit, aby stěny utěsněné komory v garáži byly co nejspolehlivější a nehrozilo vymáčknutí nádoby zdola nahoru.

Pouze pokud jsou tyto podmínky splněny, lze počítat s tím, že keson v budově garáže se ukáže jako skutečně užitečné a odolné zařízení, které může trvat dlouhou dobu.

Popis druhů

Garážové kesony se dělí na několik poddruhů. Každý z nich má své vlastní provozní vlastnosti a vlastnosti instalace, které je třeba vzít v úvahu před zahájením nezávislých instalačních prací.

Populární všude betonové kesony pro garáže... Jsou vyrobeny ze železobetonových prstenců. Nádoby vyrobené z těchto komponentů jsou mnohem dražší než protějšky vyrobené z jiných materiálů. Hlavní nevýhodou betonových prstenců je jejich velmi velká hmotnost, takže pro práci s nimi musíte najmout speciální vybavení, což vede k dodatečným nákladům. Kesony tohoto typu mohou být obtížně vodotěsné.

Mají ale i podstatnou výhodu – nekorodují.

Kovové kesony také vyžadují dobrou hydroizolaci. Budou také muset být ošetřeny vysoce kvalitní antikorozní směsí, která bude muset být pravidelně aktualizována. Antikorozní směs bude muset být aplikována z vnější a vnitřní strany konstrukce. Tyto události nelze opomenout.Kovová verze je ocelová krabička o tloušťce 5 nebo 6 mm. Kondenzace zde bude přirozeně odváděna ventilačním potrubím.

Cena uvažovaných nádob závisí na rozměrech a aplikovaných nátěrech. Jsou praktické a spolehlivé, ale nelze je nechat bez dodatečného ochranného ošetření.

Keson pro garáž může být vyroben nejen z betonových prstenců nebo železa, ale také z plastu. Plastová konstrukce je obvykle vyrobena z odolného materiálu o tloušťce do 20 cm, plast nepodléhá korozi, takže vydrží déle než kovový výrobek. Aby tlak ze strany zeminy plastovou nádobu nerozdrtil, nasype se po jejím obvodu vrstva písku o tloušťce 200 mm.

Tato možnost však není vhodná pro oblasti se silnými mrazy.

Jak to udělat sám?

Keson jakékoli úpravy lze vybavit v garáži samostatně. Hlavní věcí je zásobit se potřebnými materiály a nástroji. Chcete-li vytvořit spolehlivou strukturu, stačí postupovat podle pokynů krok za krokem.

Nejprve se provedou přípravné práce, které nelze zanedbávat při vlastní instalaci kesonu v garáži.

  • Ve všech případech se hloubí jáma. Při určování jeho rozměrů je nutné vzít v úvahu rozměry jak samotného kesonu, tak dalších vnějších zařízení: tepelná izolace, hydroizolace, ochranná vrstva písku.
  • Po nakreslení vnějších značek budoucí jámy můžete přistoupit k zemním pracím... Při kopání díry se doporučuje okamžitě položit potřebný příkop, podél kterého budou poté položeny vodovodní potrubí, pokud jsou připojeny k centrálním systémům.

Další fází práce je hydroizolace. Vzhledem k tomu, že konstrukce bude ležet v bodě pod linií terénu, bude určitě potřeba ji dobře chránit před negativními vlivy podzemní vody.

Existuje několik způsobů vnější hydroizolace, a to:

  • pomocí rolovacích materiálů;
  • zpracováním se speciálními hydrofobními složkami;
  • prostřednictvím cementování.

Aplikace nátěru v rolích není nejjednodušší, protože všechny povrchy podkladu bude nutné nejprve napenetrovat. To bude muset být provedeno v několika vrstvách.

Případné nerovnosti je třeba odstranit cementovou maltou nebo znovu použít základní nátěr.

Pro hydrofobní impregnace není nutný žádný základní nátěr. Pro zvýšení přilnavosti stačí navlhčit povrch stěn, v důsledku čehož prostředek pronikne dovnitř a vyplní betonové páry.

Nejobtížnějším procesem je cementování. K tomu je třeba položit vrstvu cementu 6-7 mm na betonové prstence (pokud se používají k instalaci). Pak musíte počkat asi 10 dní. Jakmile je první vrstva suchá, aplikuje se druhá pro dodatečnou ochranu konstrukce.

Dále je konstrukce izolována. Izolace se volí v závislosti na materiálu kesonu. Betonové prstencové konstrukce se nejčastěji izolují pomocí organických surovin. Postačí sláma, rašelina, piliny. Ocelové a plastové konstrukce lze izolovat skelnou vatou, polyuretanovou pěnou, polystyrenem nebo čedičovou vatou.

Tloušťka vrstvy tepelného izolantu musí ve všech případech dosahovat minimálně 300 mm.

Při zateplování konstrukce se nesmí zapomínat na ponechání větracích mezer.

Nyní můžete přistoupit k instalaci kesonu přímo do jámy v garáži. Strukturu můžete sestavit přímo v jámě - každý majitel dělá to, co je pro něj výhodnější.

Když je keson již v jámě, musíte se postarat o jeho správné uspořádání. Uvnitř namontované komory se doporučuje nainstalovat několik vhodných polic požadované kapacity. Ve spodním patře konstrukce je vhodné ponechat dostatek místa pro pohodlné umístění různých krabic nebo jiných potřebných nádob na produkty.

Protože všechny instalační práce budou zaměřeny na působivé hloubky v budově garáže, musí mít mistr ve svém arzenálu silné a bezpečné schodiště. Nejspolehlivější jsou žebříky, které jsou vyrobeny z kovu odolného proti opotřebení. Tyto konstrukce by měly být maximálně zajištěny ke stěně z obou stran najednou.

Pro usnadnění sestupu a výstupu je vhodné podél schodů upevnit několik ocelových zábradlí.

A také se musíte ujistit, že použití garážového kesonu je naprosto bezpečné. Je důležité, aby byl přístup k němu jasně viditelný a rozlišitelný. Schodiště vedoucí dolů by nemělo vykazovat žádné závady - je povoleno provozovat pouze silné konstrukce.

V podmínkách garážových budov lidé často vybavují kesony jako prostorné sklepy. V takových podmínkách se často vyskytují případy, kdy zde zelenina začne hnít a uvolňovat oxid uhličitý. Pokud se nahromadí v těsném a uzavřeném prostoru, může snadno dojít k velmi vážné otravě. Zapomenout nesmíme ani na ventilační zařízení. Obvykle se jedná o vertikální potrubí, jehož spodní konec je umístěn několik centimetrů od podlahy kesonu a druhý je vyveden na střechu garáže.

Než půjdete dolů do garážového kesonu, který hraje roli pohodlného sklepa, je nejlepší jej důkladně vyvětrat. K tomu stačí otevřít poklop a garážová vrata, aby proud čerstvého vzduchu mohl volně proudit do místnosti. Také se doporučuje pravidelně kontrolujte výkon všech ventilačních prvků... Z takového sklepa musí být okamžitě odstraněny absolutně všechny zkažené zásoby.

Mnoho řemeslníků, kteří nezávisle instalovali garážové kesony, se zajímá o to, jak mohou být natřeny zevnitř. Při výběru vhodných barev a laků se doporučuje vzít v úvahu všechny vlastnosti montovaného prostoru. Vzhledem k tomu, že úroveň vlhkosti v podzemních místnostech je obvykle poměrně vysoká, je vhodné dát přednost látkám, které jsou odolnější vůči vlhkosti. Ideální jsou fasádní barvy a základní nátěry. Vykazují velmi dobrou odolnost vůči povětrnostním vlivům a také chrání stěny před korozí.

Co se týče povrchů z betonu nebo podkladů pokrytých omítkovou směsí, ty se obvykle upravují speciálními disperzními kompozicemi. Musí být neutrální vůči působení alkálií uvolňovaných z cementu. Vrstva takových materiálů také působí jako dobrá parotěsná zábrana, díky které se z povrchu stěn snadno odpařuje zbytečná vlhkost.

Samoinstalace vysoce kvalitního garážového kesonu zřídka způsobuje vážné potíže, zejména pokud se velitel spoléhá na podrobné pokyny pro jeho konstrukci... Chcete-li dosáhnout dobrých výsledků, je důležité postupovat po etapách a nespěchat.

Žádný z doporučených kroků instalace by neměl být zanedbán.

Jak vykopat díru v garáži pro keson se dozvíte z videa níže.

bez komentáře

Komentář byl úspěšně odeslán.

Kuchyně

Ložnice

Nábytek