Vše o garážích z expandovaných betonových tvárnic

Obsah
 1. Výhody a nevýhody
 2. Design
 3. Stavební technologie
 4. Vlastnosti dekorace interiéru

Expandovaný beton se v posledních letech stal velmi běžným materiálem pro stavbu lehkých, ale dostatečně pevných konstrukcí. Staví se z něj i poměrně velké stavby a ještě více se hodí na stavbu garáže. Před zahájením stavebních prací stojí za to pochopit technologii a posloupnost akcí.

Výhody a nevýhody

Garáže z tvárnic keramzitového betonu jsou v dnešní době oblíbené díky řadě jejich vlastních výhod:

 • šetrnost k životnímu prostředí - na rozdíl od příbuzného struskového betonu a mnoha dalších podobných materiálů, tvárnice z expandovaného jílu nevypouštějí žádné toxiny ani při zahřívání;

 • ziskovost - expandovaný jílový beton bude stát majitele místa mnohem levnější než většina alternativních materiálů;

 • rychlost výstavby - s ohledem na velikost každého jednotlivého bloku lze snadno předpokládat, že instalace je několikanásobně rychlejší;

 • izolační vlastnosti - porézní stavební materiál nepropouští teplo, vlhkost nebo cizí zvuky a vytváří příjemnou atmosféru uvnitř místnosti;

 • odolnost vůči okolnímu prostředí - keramzitový beton nehnije a nerezaví, je také nezajímavý pro škůdce;

 • lehká váha - lehké bloky jsou díky své nízké hustotě vhodné na přepravu, jejich velké rozměry také nepřekáží při práci bez pomoci stavební techniky.

Z více či méně závažných nevýhod keramzitbetonu lze rozlišit pouze jeho srovnatelnou křehkost, ale buďme objektivní – stavba vydrží desítky let, a tato doba bude stačit k životu majitele.

Design

Garáž by neměla být vnímána čistě jako box pro auto - v moderních kreativních projektech je budova navíc vybavena pohodlným podkrovím. Kromě, stojí za to vybavit místnost vyhlídkovou jámou a její hloubka musí být promyšlena předem s přihlédnutím k parametrům vašeho vlastního těla - člověk se tam musí sebevědomě vejít a nenechat se omezovat v akcích.

Je také důležité předem vypočítat počet bloků keramzitbetonu - je dobré, když se rozhodnete postavit budovu z monolitických bloků. Rozměry jednoho bloku závisí na výrobci, ale většinou se jedná o 20x30x60 cm nebo 10x30x60 cm. Upozorňujeme, že pouze první možnost se používá pro stavbu vnějších nosných stěn a druhá je řešením pouze pro vnitřní příčky.

Pro výpočet počtu potřebných garážových bloků, například 6 x 8 metrů, nejprve vypočítáme obvod stěn a poté jej vynásobíme jejich výškou - získáme plochu všech stěn. Délku a výšku jednoho bloku mezi sebou vynásobíme – dostaneme jeho plochu. Od celkové plochy stěny odečteme kvadraturu oken a dveří, poté rozdělíme zbývající plochu stěn o velikost jednoho bloku. Bude správné udělat zásobu materiálu asi 15% v případě chyby ve výpočtech.

Stavební technologie

Garáž si můžete postavit vlastníma rukama, pokud zodpovědně as patřičnou trpělivostí zacházíte se všemi fázemi úkolu.

Pro začátek, stejně jako při stavbě domu, musíte místo vyčistit vykácením stromů a keřů a vykořeněním jejich kořenů. Vhodné je také sekat trávu.

Nadace

Pásový základ je dostačující pro lehkou konstrukci z expandovaného jílového betonu, ale pod pásem byste měli nejprve provést správné označení. Značkovací čáry je nutné kreslit přímo po zemi a tak, aby byly rovné, označte oblast kolíčky a protáhněte mezi nimi provázek. Před kopáním příkopů se nejprve ujistěte, že jsou všechny úhly správně nastaveny.

Stěny jámy musí být chráněny před vymytím voděodolnou polyetylenovou fólií. Po dně se nasype pískový a štěrkový polštář, který je nutné prolít vodou – tak se spolehlivěji zachytí. Tvorba polštáře se provádí ve vrstvách o tloušťce 10 cm nebo více, po každé vrstvě se nalije vrstva betonu, ale až po zaschnutí směsi písku a štěrku. Úkol nebude možné dokončit rychle, ale neměli byste ignorovat požadavek z důvodu trvanlivosti základu.

Pozorovací jáma

Kontrolní jáma se položí ihned po nalití základu nebo v procesu vytváření jeho vrstev. Je důležité správně vypočítat parametry vybrání: šířka nesmí překročit rozvor vozu a dokonce by měla být o 20 cm menší pro pohodlný vjezd do garáže. V průměru vychází šířka jámy asi 80 cm. Hloubka konstrukce je růst majitele plus asi 20 cm zásob, což vám umožní otočit se.

Pod příslušnými rozměry (ale se slušnou rezervou) vykopou jámu, jejíž dno je opět pokryto polštářem štěrku, ale ne pískem, ale hlínou - má hydroizolační vlastnosti. Polštář je tvořen v několika po sobě jdoucích vrstvách, po kterých je potažen filmem pro zvýšení efektu. Teprve poté se dno nalije betonem - již na horní část filmu.

Stěny jsou opláštěny dřevěným bedněním, které se stane základem pro výztužné pletivo – například pletivo. Nalije se betonem - to budou stěny jámy.

Podlaha

Podlahu garáže je třeba brát velmi vážně - bude vystavena mnohem většímu zatížení než podlaha v obývacím pokoji. Současně je schéma pro vytvoření podlahy v garáži velmi podobné výše popsanému vytvoření nadace, pouze bez kopání příkopů. V tomto případě je pískový a štěrkový polštář také položen v několika vrstvách a rozlit vodou. Nedoporučuje se šetřit na materiálech.

Pro zvýšení pevnosti a odolnosti podlahy odborníci doporučují nejprve položit výztužnou síťovinu přes horní vrstvu polštáře a teprve poté ji vyplnit betonem. Drcený kámen přidaný do betonu přispěje k dalšímu zesílení účinku.

Stěny

Můžete začít stavět stěny až po vyřešení všech problémů se základem a podlahou. Tloušťka jednoho expandovaného betonového bloku bude pro bezpečnost a spolehlivost dostačující a obecně se zdivo z takového materiálu v ničem neliší od cihel, s výjimkou zvýšené rychlosti realizace.

K položení základu stěn se provádí postup, který jsme provedli samostatně pro podlahu - na pásový základ se položí síť, která se nalije betonem a vyrovná. Na ni (po ztuhnutí roztoku) jsou položeny bloky, mezery mezi nimi jsou potaženy maltou. Následující řada by měla být posunuta o půl bloku od předchozí řady, aby se správně rozložila hmotnost konstrukce.

V souladu s tím budou zapotřebí poloviny bloků, materiál můžete řezat pomocí běžné brusky.

Střecha

Můžete si vymyslet spoustu možností návrhu střechy, ale předvídatelně nejjednodušší bude rozhodnutí ve prospěch šikmé střechy. Základním požadavkem je spolehlivost, protože auto uvnitř budovy musí být chráněno před atmosférickými srážkami.

Pro začátek je z tyče vyroben dřevěný rám, který se na všech stranách vyčnívajícími hranami přichytí ke stěnám, aby jej neodfoukl vítr. Před montáží musí být dřevo impregnováno speciálními antiseptiky a sloučeninami, díky nimž bude materiál odolný i ve venkovních podmínkách.

Když je střešní rám smontován a dobře přizpůsoben rozměrům stěn, je na něj položen střešní materiál - na něj připadá hlavní tepelná a hydroizolační funkce. Na střešní materiál můžete položit jakýkoli střešní materiál podle svého uvážení v souladu s pokyny pro instalaci takových výrobků.

Tepelná izolace a hydroizolace

Je nežádoucí, aby se tvárnice z expandovaného jílu namočily, což znamená, že se musíte postarat o hydroizolaci, která zároveň chrání před tepelnými ztrátami. Stavební materiály před pronikáním vlhkosti ochráníte bitumenem, membránami na bázi polymerů nebo penetrační izolací. Každá možnost je dobrá svým vlastním způsobem.

Dnes je oblíbená penetrační izolace, která má tendenci vytlačovat vodu z pórů a vyplňovat je sama sebou. Zpracovávaný materiál ztrácí svou poréznost a přestává absorbovat vlhkost. Takové impregnace lze použít i na již vlhký povrch.

Možnost membrány je poměrně rozpočtová: při nízkých nákladech můžete dosáhnout dobré úrovně ochrany stěn. Co se týče bitumenu, ten znají stavitelé minulých generací, a přestože dnes již není považován za špičkové řešení, je stále oblíbený pro svou působivou levnost.

Nyní nejproduktivnější možností v interiéru je třívrstvá izolace: nejblíže k blokům je pěnová vrstva, po níž je položena vrstva vodotěsného polyethylenu a vnější, estetická vrstva sádrokartonu doplňuje obraz.

Brány

Pokud jsou okna pro garáž volitelná a mohou v zásadě chybět, pak se bez brány neobejdete. Dnes existují tři hlavní typy bran, které budou v každém případě muset být zakoupeny od výrobce - je nepravděpodobné, že je bude možné vyrobit vlastními rukama. Ale teoreticky si to můžete zavěsit sami.

 • Kyvná konstrukce se skládá ze dvou listů - jedná se o nejstarší a nejjednodušší řešení, které je cenné pro extrémní jednoduchost a odolnost konstrukce. Nejprve je třeba svařit rám z ocelových rohů a bezpečně jej upevnit v otvoru, poté můžete bránu zavěsit pomocí závěsů. Někteří řemeslníci si vyrábí šerpy sami z profesionálního plechu.

 • Vrata s automatickým posuvným mechanismem vypadají pěkně a jsou to dveře, které se vysouvají do strany a uvolňují průchod. Vlastní výroba takového zařízení je téměř nemožná a budete muset utratit velké peníze. Odcházející dveře v tomto případě potřebují místo, aby nezasahovaly do běžného života domácnosti a do ničeho nenarážely.
 • Zvedací vrata řeší problém volného prostoru, který byl ve výše popsané možnosti vrácení zpět, ale jinak jsou všechny problémy totožné.

Vlastnosti dekorace interiéru

O tom, jak vyzdobit vnitřní stěny nově postavené garáže, rozhoduje pouze majitel sám, který si může vybrat na základě vlastních estetických preferencí. Zároveň je vhodné volit materiály, které se vyznačují působivou odolností, extrémně snadno se udržují a neabsorbují nečistoty a v nejlepším provedení s přihlédnutím k základním bezpečnostním opatřením ještě nehoří. Poslední faktor však mnoho stavebníků ignoruje. Z tohoto hlediska jsou nejoblíbenější čtyři dokončovací materiály:

 • podšívka - je relativně levný, ale umožňuje vytvořit originální interiér;

 • PVC panely - jsou žádané kvůli jejich nízkým nákladům, snadné instalaci a estetické kráse, ale je to materiál nejméně šetrný k životnímu prostředí;

 • dlaždice - drahá, ale rozhodně nejpraktičtější možnost;

 • omítka - obecný název pro řadu dokončovacích materiálů s různými vlastnostmi.

Jak postavit garáž z expandovaných jílových betonových bloků, viz video.

bez komentáře

Komentář byl úspěšně odeslán.

Kuchyně

Ložnice

Nábytek