Vše o markýzích

Obsah
 1. Co to je a proč jsou potřeba?
 2. Výhody a nevýhody
 3. Odrůdy
 4. Rozměry (upravit)
 5. Špičkoví výrobci
 6. Tipy pro výběr a instalaci
 7. Jak to udělat sám?
 8. Funkce péče

Markýzy jsou široce používány ve stavebnictví. Z materiálu v tomto článku se dozvíte, jaké to jsou, jaké mají výhody a nevýhody, jaké jsou jejich typy. Navíc vám řekneme, jak je správně vybrat, namontovat a vyrobit sami.

Co to je a proč jsou potřeba?

Slovo „markýza“ znamená „látkový baldachýn ze slunce“. Skládá se z lehkého rámu s polymerovým potahem, látkové markýzy (napínací tkaniny) se speciální impregnací a také ovládacího mechanismu. Baldachýn se může lišit velikostí, tvarem a má mnoho odrůd. V závislosti na účelu může mít jiný design.

Je určena pro venkovní použití, proto je vyrobena z praktických a kvalitních materiálů.

Markýzy se montují na terasy, verandy, fasádní stěny budov, okna, balkony. Jsou k vidění v zimních zahradách, letních kavárnách, nákupních pavilonech. Plní několik funkcí, např.

 • zastínit otevřené oblasti před ultrafialovými paprsky;
 • vytvořit pohodlné podmínky pro rekreaci;
 • chránit dveře, okna před srážkami;
 • zdobí architektonické pojetí budov.

Rozdíl mezi markýzami a obyčejnými clonami je přítomnost skládacího mechanismu, což vám umožní zasouvat a vysouvat strukturu. Stříšky markýz mají nastavení sklonu. Díky tomu mohou zastínit různé oblasti lokality.

Pomocí těchto struktur je prostor zónován. Používají se například k odstínění venkovních teras před zvědavými sousedy nebo lidmi z ulice. Méně často se markýzy používají k zastínění rostlin v zahradě a izolaci zahradních rekreačních oblastí.

Výhody a nevýhody

Markýzy mají mnoho výhod. Jsou všestranné, funkční a esteticky příjemné.... Vizuálně zušlechtit fasády budov, zvýšit jejich serióznost. Přispějte k vytvoření útulnosti.

Jsou praktické a odolné, snadno se používají a snadno se instalují.... Markýzy chrání stěny domu před přehříváním, snižují teplotu uvnitř areálu o několik stupňů. Nezatěžují nosné stěny.

Výrobky jsou kompaktní a lze je sestavit pro skladování v zimním období. Výběr produktů je velmi rozmanitý, v řadách prodejců jsou možnosti pro každý vkus, barvu, architektonický styl.

Výrobky nepotřebují specializované nosné prvky a spojovací prvky... Montují se přímo na stěnu konstrukce. Pouze malá část úprav, které se vyznačují působivými rozměry, je namontována samostatně.

Můžete je nainstalovat bez pomoci profesionálů, což šetří váš rozpočet. Boudy mohou mít nejen ruční, ale i dálkové ovládání. Jsou mobilní, snadno se přepravují, jsou nenáročné na údržbu a mají výrazný design.

Dokonale se hodí do městské krajiny a přírody. Jsou inertní vůči ohni, neoslňují, ve většině případů jsou upevněny pouze na stěně fasády. Efektivně ochlazujte prostory a snižte náklady na klimatizaci.

Kromě výhod má markýz několik nevýhod. Potahy markýz nejsou určeny pro velké zatížení. Právě to je nutí se na zimu skládat.

Některé konstrukce nemohou odolat nárazovému větru a dlouhodobým přeháňkám.Tento problém však řeší speciální senzory pro automatické skládání.

Odrůdy

Všechny typy venkovních protislunečních systémů lze klasifikovat podle různých kritérií. Výrobci vyrábějí širokou škálu produktů. Například kromě obvyklých možností je v prodeji oboustranná markýza.

Kromě obvyklých pouličních odrůd si dnes můžete zakoupit modely pro zimní zahradu, okna a dveře a balkony. Materiál markýzy může být tradiční, průhledný, hustý, klasický.

Podle umístění

Na základě umístění přidělte okno, balkon, terasa, pergola typy markýz. Na základě rozsahu použití má každý typ produktu své vlastní rozdíly.

Okno možnosti zahrnují několik řad, mezi ně patří role, košík (skládací a stacionární), přední strana, úpravy displeje. Jsou malé velikosti, mohou být rovné, kulovité, nakloněné.

Okenní markýzy jsou často vybaveny automatickým pohonem. To zjednodušuje ovládání produktu a činí jej pohodlným.

Terasovitá fasádní systémy jsou složité. V rozšířené podobě jsou drženy pákami-lokty, díky nimž se nazývají lokty.

Princip fungování konstrukce je manuální a automatický. Sestavená loketní markýza je uložena v kazetě. Díky tomu je spolehlivě chráněn před nepříznivými vnějšími faktory.

Balkonový model po otevření vypadá jako zakřivená střecha s originálním hledím. Střední část odjezdu je vybavena podélným nosníkem, který reguluje vrchlík.

Výsuvné systémy mohou fungovat díky automatizaci, vybavené speciální jednotkou, která čte počasí díky fotobuňce a dalším senzorům.

Pergoly jsou vybaveny 2 a více nosnými prvky. Tím se eliminuje pravděpodobnost deformace konstrukce vlivem nárazového větru. Složitost provedení modelů se liší.

Možnosti předního displeje zdobí obytné budovy, terasy, verandy. Jsou nenahraditelné nad okny pod střechou, mohou se stát ozdobou podkroví.

Konstruktivním mechanismem

Hotové markýzy jsou markýzy klasické, skládací a posuvné, otevřené i zavřené. Modifikace otevřený pohled nejjednodušší a nejlevnější. Jsou to konstrukce s hřídelí, na kterou je navinuta síť.

Jsou instalovány v přítomnosti hledí nebo výklenku, který chrání pracovní mechanismus. Při instalaci markýzy na otevřenou fasádu musí být systém polouzavřený nebo uzavřený.

Tyto odrůdy jsou rozděleny do 2 typů: polokazeta a kazeta. První verze mají pracovní hřídel a markýzu chráněnou horním boxem a posuvnou tyčí. Při smontování markýzy je látkový hřídel ve spodní části částečně otevřený.

produkty uzavřený typ vybavené speciálním pouzdrem, které chrání mechanismus otevírání a zavírání před negativními vnějšími faktory. Jsou praktičtější, mohou mít širokou škálu provedení (imitace dřeva, textura chromu), osvětlení, reproduktory.

Upevnění konstrukcí může být vnější a vnitřní. Odrůdy prvního typu jsou připevněny přímo na fasádu, druhé na okenní rám. Ovládací mechanismus je mechanický, automatický, dálkový.

Varianty s vestavěnou elektronikou odolnější. Mají menší opotřebení ovládacího mechanismu, správné otevírání a zavírání systému. Jejich rám je během provozu poškozen jen zřídka. Za špatného počasí automatika plátno samostatně složí a vloží do stávající krabice.

Výsuvné systémy jsou schopny pokrýt velké plochy. Proto se používají k vybavení pouličních kaváren a obchodních podlaží. V zimní sezóně jsou složené. Modely mohou být lakonické nebo zdobené lambrequins.

Hnací síla

Mechanismus systému je pákový-rolovací, s jednou osou otáčení a markýzou. Systém prvního typu je vybaven dvěma skládacími rameny, která odvíjejí zavěšené textilie z hřídele.

Nosné oblouky kopulového mechanismu mají jednu rotační osu. Navíc jejich tvar, délka, výška mohou být různé. Mechanismus ovládání šňůry spojuje všechny oblouky dohromady.

Marquisolette - 2dílný systém... Jeden z nich chrání oblast, druhý je potřeba k vytvoření hledí. Poměr obou částí lze upravit.

Manuální typ ovládání je šnekový a páskový. První se používá v pákových verzích malých velikostí, druhý - v zařízeních košového typu. Těžké výsuvné konstrukce jsou poháněny elektrickým pohonem.

Podle geometrické orientace

Geometrie systémů protisluneční ochrany markýz je horizontální, vertikální, boční... Produkty každé řady mají nastavitelnou výšku náklonu, což zvyšuje jejich pohodlí při používání.

Horizontální venkovní markýzy jsou oblíbené možnosti pro altány, terasy, balkony. Navenek vypadají jako běžné loketní modely. Mají vylepšený design díky kazetě a doplňkovým funkcím.

V závislosti na typu jsou dokončeny klasický nebo zatahovací lambrequin. Druhý typ je lepší, poskytuje dodatečnou ochranu před sluncem, nárazovým větrem a srážkami. Výrobky tohoto typu mají možnosti horizontálních i vertikálních markýz.

Výhodou konstrukcí je snadné použití díky plynulému nastavení úhlového sklonu (až 90 stupňů). Tyto systémy se otevírají nejen zcela, ale i částečně.

Vertikální protisluneční protějšky se odvíjejí shora dolů. Vizuálně připomínají závěsy, které zušlechťují prostor, chrání jej před sluncem, deštěm a větrem. Jejich schránka je hranatá a zaoblená.

Od tradičních otevřených markýz se liší tím, že se materiál neposouvá po lanech, ale po stávajících vodítkách. Konstrukce s vodítky jsou nataženy rovnoměrněji, jejich těsnost je mnohem lepší.

Boční model přístřešku kazetového typu je připevněn ke stěně, fasádě, jinému svisle umístěnému povrchu. Pokud tyto důvody nejsou k dispozici, je upevněn pomocí kovových stojanů.

V zavřeném stavu se materiál navine na buben a schová se do kazety. Systém otevřete zatažením za rukojeť umístěnou na boku profilu. Válec markýza se otevírá válečkem, který zajišťuje volný posuv při otevírání a zavírání markýzy.

Šikmé systémy jsou rovné (vitrína), košové (kopule). Úpravy vitrín se snadno instalují a mají čtyřúhelníkový tvar. Upevněné vodorovně.

Kopulovité (košové) typy konstrukcí mají polokulovitý tvar. Jsou dekorativní a esteticky příjemné. Používá se v designu butiků, restaurací, kaváren.

Skládací kupolová markýza příznivě zdůrazní fasádu každé budovy... Vějířová markýza často zdobí dveře obchodů, restaurací, kaváren, oken. Připevňuje se ke stěně pomocí konzol a má neobvyklý vzhled.

Kromě modifikací jednostranného typu se dnes vyrábějí i oboustranné modely. Tyto markýzy jsou určeny k zastínění velkých ploch.

Podle materiálů výroby

Rám markýzových přístřešků je vyroben z hliníku nebo nerezové oceli s ochranným nátěrem... Odrůdy oceli zvyšují hmotnost konstrukcí.

Markýzy jsou vyráběny ze tří druhů surovin: akryl, PVC a polyester. Každý typ materiálu má své vlastní vlastnosti.

Akrylová deska je odolná a zvláště odolná proti vyblednutí. Má vysokou propustnost vzduchu, trvanlivost, vysoké dekorativní vlastnosti. Může být klasický a strukturovaný, monochromatický, s tištěným potiskem.

PVC fólie má hladký lesklý povrch. Odkazuje na levné materiály stanu. Optimálně pevný, odolný vůči teplotním výkyvům.Vyznačuje se vysokou elasticitou, bez zatížení nabývá původního tvaru.

Polyesterová tkanina není tak populární. Je dekorativní, ale není odolný proti vyblednutí. Používá se k sezónní ochraně verand, teras, otevřených verand a altánů.

Pro zvýšení ochranných vlastností jsou markýzy ošetřeny antiseptickými, ultrafialovými impregnacemi odpuzujícími nečistoty. Teflonové povlaky odpuzují prach, nečistoty, rozptylují UV paprsky a zabraňují tvorbě záhybů a záhybů.

Rozměry (upravit)

Parametry produktu se liší. Typickými možnostmi pro okna a dveře jsou markýzy o délce 0,4-1,3 m a šířce 0,15-0,4 m. Kupující často volí modely o rozměrech 70x350 cm.

Analogy stínící letní kavárny a altány mají různé rozměry. Jejich délka může být 2-3 m i více, šířka se volí v závislosti na ploše, kterou je třeba zastínit.

Dosah markýzy může být až 5 m. Odstranění úprav pro zimní zahrady někdy dosahuje 6–7 m. Délka jednotlivých konstrukcí odpovídá rozměrům oken, dveří, balkonů.

Při použití konzol s upevňovacími prvky na bocích okna odpovídá prodloužení panelu jejich délce. Maximální velikost markýzy na délku je do 12-14 m. Vynášení košových markýz je 70-200 cm.

Špičkoví výrobci

Výrobou sklopných markýz se zabývají různé přední značky. Například kvalitní produkty vyrábí firma Markiza.ru. Značka prodává markýzy kazetové, kolenové, vertikální, modely pergol s elektrickým a ručním ovládáním. Výrobky jsou určeny pro zastínění oken, altánů, teras, různých typů verand a van.

Výrobci mají kvalitní úpravy Warema a sportovní styl. Značky dodávají na náš trh rámové a markýzové konstrukce kompletní se spolehlivým vysoce kvalitním kováním vyrobeným podle vyspělých technologií.

Firma Warema prodává konstrukce markýz nejen s akrylovým plátnem, ale také se speciálními opalovacími krémy Screen a Soltis... První typ textilie má síťovanou strukturu. Rozptýlí infračervené a UV paprsky, nedeformuje se, odolává vyblednutí.

Druhá tkáň má jemně porézní strukturu. Dobře se vyrovná s ochranou zastíněné oblasti před přehřátím, má mechanickou pevnost.

Plachty na zip ochranné známky se vyznačují pevnou fixací textilií ve vedeních. To jim umožňuje odolat nárazovému větru. Díky své struktuře je lze použít jako moskytiéry.

Francouzská značka má dobré materiály pro markýzy Dickson Constant. Výrobky této značky slouží více než 10 let a zachovávají si svou původní estetiku.

Tipy pro výběr a instalaci

Při výběru určitého modelu markýzy pro instalaci v zemi nebo na fasádě venkovského domu musíte vzít v úvahu řadu kritérií. Zpočátku je nutné vybrat správný materiál markýzy. Obvykle se jedná o akrylový materiál s vysokou mírou bezpečnosti, odolností proti vodě, vlhkosti, prachu, ultrafialovému světlu.

Je důležité věnovat pozornost rámu výrobku. Hliníkové trubky jsou považovány za nejlepší materiál. Jsou méně náchylné ke korozi než jiné materiály. Mechanismus může být manuální nebo automatický.

Při výběru markýz vycházejí z velikosti výrobku, jeho délky, šířky, typu konstrukce a upevňovacích prvků. Parametry vrchlíku by měly odpovídat oblasti, kde chcete stín vytvořit.

Tím je zohledněno i harmonické spojení markýzy s fasádou. Musíte si koupit konstrukci od důvěryhodného dodavatele, která zaručuje kvalitu a spolehlivost produktů.

Z hlediska nákladů jsou otevřené systémy levnější než kazetové konstrukce. Druhá možnost je však spolehlivější.... Prakticky se nezasekávají při otevírání a zavírání díky ochraně před vnějšími vlivy.

Instalace konstrukcí je jednoduchá. Části stěny pro upevnění markýzy musí být spolehlivé a odolné.V případě potřeby se zpevňují pomocí chemických kotev, které vyplňují dutiny speciální vytvrzovací hmotou.

Typ upevnění závisí na samotné fasádě. Například pro dřevostavbu se používají samořezné šrouby. Pro zděné stěny - svorníky. Pokud instalace vyžaduje průchozí upevnění (na sloup), používají se šrouby. Tloušťka stěny při montáži výsuvné markýzy musí být minimálně 150 mm.

Místo montáže je určeno s ohledem na směr a sílu větru. Většina výrobků je vybavena upevňovacími prvky určenými pro rychlost větru do 12 m/s.

Sestavení a demontáž systému je lepší s asistentem. Markýzy mají poměrně silné pružiny, při neopatrném zacházení mohou způsobit zranění.

Pro zajištění včasného odtoku vody z povrchu přístřešku musí být úhel sklonu střechy alespoň 15 stupňů.

Jak to udělat sám?

Chcete-li si vyrobit vlastní sluneční stříšku, musíte postupovat podle základních kroků podle pokynů krok za krokem.

 • Určeno podle místa instalace závěsné markýzy, rozměry. Připraví se světlý neblednoucí akrylový list s texturou, která se vám líbí. Kupte si duté hliníkové nebo ocelové trubky a skládací mechanismus.
 • Pracovní mechanismus markýzy je připevněn ke stěně domu pomocí držáků dodávaných s výrobkem. Pokud je plátno součástí balení, je připevněno k rámu opačnou stranou.
 • Pokud je plátno zakoupeno samostatně, je jedna jeho strana připevněna k rolovacímu bubnu, druhá k rámu.... To lze provést podle pokynů, které jsou vždy připojeny k zařízení.
 • Základ rámu tvoří trubky ve tvaru U... Upevňuje se v požadované výšce na axiálním kloubovém mechanismu ke konzolám přišroubovaným ke stěně konstrukce.
 • Okraj panelu, umístěný naproti bubnu, je připevněn k rámu... Když je rolovací mechanismus aktivován, buben se začne otáčet. Materiál se kolem něj navine, poté začne skládání rámu.
 • Instalace produktu se provádí s maximálním možným roztažením hmoty. Při nárazovém větru nebo dešti to zabrání prohýbání konstrukce a prodlouží její životnost.

Funkce péče

Péče o markýzu musí být správná a včasná... Na zimu se demontuje nebo vloží do speciálního krytu. Přibližně 1-2krát ročně jsou jednotky produktu servisovány: mění mazivo, seřizují prvky.

V případě potřeby se hadřík vyčistí suchým kartáčem. Pokud je nutné stan umýt, použijte měkkou houbu a mýdlovou vodu. Použití agresivních chemikálií je vyloučeno. Taková činidla poškozují povrch sítě.

Pokud baldachýn nemá senzory, které určují sílu větru, výrobek se za špatného počasí sroluje sám. Totéž dělají při odchodu z domova na delší dobu.

Je nepřípustné zavěšovat na markýzu různé předměty, které mohou poškodit plátno, způsobit zborcení částí konstrukce.

bez komentáře

Komentář byl úspěšně odeslán.

Kuchyně

Ložnice

Nábytek