Vše o baldachýnech pro letní chaty

Obsah
 1. Výhody a nevýhody
 2. Odrůdy
 3. Materiály (upravit)
 4. Příprava na stavbu
 5. Stavební etapy
 6. Krásné příklady

Rekreační dům - je to příležitost uspořádat místo pro venkovní rekreaci na přilehlém území. Chcete-li zlepšit pohodlí používání příměstského prostoru, stojí za to jej zušlechtit. K tomu se mnozí uchýlí k možnosti uspořádat baldachýn v zemi vlastními rukama pomocí improvizovaných materiálů a nástrojů. Stojí za to podrobněji zvážit, jaké typy přístřešků existují, jaký je jejich plus, jak si sami postavit sklopnou konstrukci.

Výhody a nevýhody

Baldachýn - dobrá volba pro uspořádání a zdobení krajinné kompozice. Pomocí takových prvků bude možné ozdobit a vyplnit prázdný prostor na místě a dodatečně chránit přidělenou oblast před vystavením slunečnímu záření nebo srážkám ve formě deště, krupobití, sněhu.

Struktura má mnoho výhod, mezi nimiž stojí za zmínku následující.

 • Vysoká síla. Při správném přístupu ke konstrukci přístřešku a použití vysoce kvalitních materiálů bude možné postavit konstrukci, která dlouho vydrží a nezhroutí se vnějšími vlivy.
 • Snadná instalace... Pro konstrukci zavěšených konstrukcí se používají lehké materiály, které umožňují postavit konstrukci vlastníma rukama.
 • Pevná střecha... Vydrží déle než markýza. Pokud si však přejete, můžete si vyrobit baldachýn pomocí látkových materiálů.
 • Minimální náklady... Pro stavbu přístřešku není zapotřebí působivých peněžních výdajů při srovnání nákladů na výstavbu jiných stavebních konstrukcí podobného typu.

Jedinou nevýhodou vrchlíku je proudění vzduchu. Za špatného počasí si nebudete moci sednout pod polykarbonátovou střechu a udělat si piknik a užívat si zvuk deště.

Odrůdy

Baldachýn je malá architektonická forma, která má v závislosti na konstrukčních prvcích odlišná klasifikace. Závěsné konstrukce se vyrábějí samostatně nebo s pomocí pozvaných odborníků. Designy mohou být hlavní město (dlouhodobě) popř dočasný... Ve druhém případě je konstrukce skládací.

Bez ohledu na typ zahradního domku je konstrukce navržena tak, aby plnila jedinou funkci - chrání prostor, který je pod střechou... Instalací letní chaty bude možné oplotit slunce nebo déšť, ale nebude možné se schovat před větrem. Takové struktury budou vynikající volbou pro ty, kteří nechtějí stavět garáž pro auto nebo chtějí uspořádat atraktivní a útulné místo k odpočinku kolem domu.

Podle návrhu

Závěsné konstrukce mají mnoho klasifikací, ale jednou z nejběžnějších je rozdělení podle návrhu. Existují následující typy markýz.

 • Otevřeno... Pro konstrukci rámů tohoto typu se používají svislé podpěry, na které je následně instalována střecha. V tomto případě lze jako střechu použít různé materiály. Deštníky, přístřešky, skládací nebo skládací konstrukce fungují jako otevřené přístřešky.
 • Zavřeno... Jsou to prefabrikované stacionární konstrukce s opatřenými otvory, které jsou následně zakryty sklem nebo napínacím materiálem. Otvory jsou také pravidelně uzavřeny plátnem vyrobeným z materiálů odolných proti vlhkosti s vysokou odolností proti opotřebení.
 • Polouzavřený... Jako takové markýzy jsou použity rámové konstrukce se stacionární střechou a parapety předpokládanými projektem.

Přístřešky lze instalovat odděleně od domu nebo podepřít konstrukci na jiné konstrukci... Baldachýn může být také malý baldachýn, který chrání bránu, verandu nebo jiný přidělený prostor před vlhkostí, sluncem a dalšími vlivy.

Struktury se často používají pro výsadbu rostlinných plodin milujících stín, což činí krajinný design atraktivnější a rozmanitější.

Po domluvě

Kromě klasifikace podle konstrukce existuje rozdělení vrchlíků podle principu použití. Designy jsou rozděleny do následujících skupin.

 • Místo pro auto... Krytá stříška chrání vůz a prostor pro cestující před účinky srážek a spalujících slunečních paprsků.
 • Přístřešek nad stolem nebo grilem v případě uspořádání rekreační oblasti... Kovový šašlik je schopen trpět atmosférickými srážkami, vrchlík prodlužuje životnost výrobku. Kromě toho lze pod baldachýn umístit lavice a pohovky.
 • Ochrana před sluncem před stínomilnými rostlinami. Také květiny a další plodiny lze chránit před zamokřením pomocí přístřešku.
 • Ochrana prostoru pro děti, tenisový stůl, uspořádání hromádky na dříví a prkna, terasy nebo plošiny pro bazén... Také markýzy se používají k ochraně jakéhokoli inventáře a stavebních materiálů před vnějšími vlivy.

Než přistoupíte ke stavbě přístřešku, je nutné určit účel konstrukce, její typ a také vybrat možnost rámového zařízení... Pouze pečlivý přístup k vypracování plánu, vypracování výkresů a nákupu nástrojů a vybavení vám pomůže dosáhnout vysoce kvalitního výsledku.

Markýzy, jejichž konstrukce byla provedena s ohledem na nezbytná pravidla a normy, vydrží dlouho a dokonale se vyrovnají s funkcemi, které jim byly přiděleny.

Materiály (upravit)

Pro konstrukci zavěšených konstrukcí se používají různé, ale zároveň dostupné materiály. Můžete si je koupit v jakémkoli železářství v okolí. Přístřešky se staví z dřevěných trámů, kovových výrobků a v některých případech se oba materiály kombinují. Kromě toho se někdy používají plastové trubky pro odlehčení konstrukce pro rám. Pokud jde o střechu, její roli může hrát:

 • monolitický polykarbonát;
 • vlnitá lepenka;
 • laminát;
 • kovové dlaždice;
 • břidlice;
 • organické sklo;
 • plachtovina.

Každá možnost má pro a proti. Střešní krytinu se doporučuje zvolit v závislosti na typu rámu a dalších konstrukčních prvcích. Také stojí za zvážení zatížení, kterou bude mít vybraná střecha na podkladu. Odborníci doporučují upřednostňovat lehké typy povlaků, aby se zabránilo silnému zatížení rámu a snížilo se zatížení základu. Je racionální používat kovové dlaždice, břidlici nebo jiné těžké materiály, pouze pokud je baldachýn připojen k venkovskému domu a je kapitálovou strukturou.

Příprava na stavbu

Než začnete stavět baldachýn v zemi, měli byste pečlivě přistupovat k jeho návrhu. To platí zejména pro ty, kteří se rozhodli nainstalovat konstrukci vlastníma rukama. To bude vyžadovat následující.

 • Rozhodněte se o místě na webu. Výběr vhodného prostoru není obtížný, pokud je na místě spousta volného místa. Pokud je plocha u domu malá, je lepší na stavbu připevnit přístřešek a ušetřit tak místo.
 • Vyberte typ vrchlíku... Znamená to určit materiály, které mohou být vyžadovány pro postavení rámu. Markýzy mohou být dřevěné, kovové i kombinované. Druhá možnost je považována za nejvýhodnější, protože kovové konstrukce vydrží déle a vypadají atraktivně.
 • Připravte výkresy. Předtím by měl být proveden výpočet základu s přihlédnutím k zatížení, které bude rám a střecha sklopné konstrukce působit na základ.

Po dokončení hlavních přípravných kroků zbývá zakoupit potřebné množství spotřebního materiálu a nástrojů. Teprve poté můžete začít projekt realizovat.

Stavební etapy

Aby stavba rozpočtového baldachýnu nezpůsobila problémy, je nutné nejprve objasnit nuance vybraných konstrukčních řešení, kterým byla dána přednost. Každý vrchlík má společný prvek – uzly. Mohou se však lišit v technice. Ve struktuře vrchlíku jsou tři klíčové uzly, jejichž realizace by měla probíhat po etapách.

 • Rám... Markýzy bez ohledu na typ jsou klasickým průmyslovým rámem, kde se rám rychle instaluje do betonových sloupků a na něj se připevňují případné prvky střechy a stěn.
 • Systém krokví... Dodatečně se dělí na obloukovou, kupolovou, valbovou střechu a další. Systém zahrnuje přepravku, krokve a také zahrnuje použití příček, Mauerlatů pro pokládku střechy, obláček a vzpěr.
 • Střecha... Vyrábí se z různých materiálů, jejichž výběr závisí na typu sklopné konstrukce a pevnosti základu.

V případě potřeby můžete podlahu vyrobit. V případě uspořádání velkých sklopných konstrukcí budete muset věnovat zvláštní pozornost systému krokví, jehož složitost se výrazně zvýší.

Kromě standardních prvků může obsahovat vazník s velkým počtem vzpěr a podpěr pro rozložení příchozího zatížení... Použitím různých typů krokví, pečlivým výběrem střechy a podpěr přístřešku vznikne na výstupu unikátní struktura, která nejen poskytne ochranu přidělenému prostoru, ale také pomůže dotvořit krajinu a bude mít dekorativní funkci v interiéru. místní oblast.

Nadace

Takže, abyste dosáhli stability konstrukce vrchlíku, musíte se nejprve postarat o pevný základ. Základ pro kůlnu samozřejmě nebude masivní ve srovnání se základem pro obytnou budovu. V každém případě však bude k určení velikosti budoucího základu a množství spotřebního materiálu trvat několik jednoduchých výpočtů. Nejlepší možností pro založení vrchlíku je vyplnit otvor cementovou maltou pod každým sloupkem rámu... Maximální hloubka základny by neměla přesáhnout 50 cm, to stačí na podporu rámu a střechy.

Základové zařízení zahrnuje následující kroky.

 • Výkop děr do hloubky 50 cm v předem vyznačených místech, kde budou následně umístěny pilíře rámu.
 • Zasypání malé vrstvy suti v každém otvoru pro uspořádání polštáře.
 • Vložení tyče nebo trubky a vyplnění jámy cementem.

Po dokončení hlavních prací bude nutné počkat, až beton ztvrdne. Teprve poté se doporučuje přistoupit k další montáži rámu. Ano, standardní doba zrání betonu je měsíc, nicméně po týdnu můžete začít s budováním sklopné konstrukce znovu. Další fází je montáž rámu. Proces zahrnuje instalaci dřevěných trámů nebo potrubí po obvodu sklopné konstrukce. Spojení prvků se provádí pomocí:

 • samořezné šrouby;
 • šrouby;
 • svařování.

Výběr způsobu upevnění závisí na typu použitých materiálů a možnostech majitele webu. Montáž rámu je důležitou fází, protože rovnoměrnost a trvanlivost konstrukce závisí na tom, jak správně je instalace horizontálních prvků provedena. Po dokončení páskování budete muset nainstalovat krokve. To se provádí zcela jednoduše, pokud byly jako střecha zvoleny polykarbonátové přístřešky nebo jiné dostupné materiály.

Počet střešních krokví závisí na délce přístřešku. Například asi 8-9 krokví může být instalováno o 4 metry nebo jejich počet může být výrazně snížen, pokud jde o stavbu přístřešku v oblasti s minimálním zatížením sněhem. Při instalaci krokví je důležité zajistit, aby byly umístěny ve stejné rovině.

Pokud se to nepředpokládá, bude obtížné instalovat polykarbonátovou střechu nebo střechu z jiného materiálu. Někdy může být vyžadována dodatečná instalace latí.

Střecha

Než přistoupíte k instalaci polykarbonátové střechy, je nutné změřit vzdálenosti a oříznout materiál na zemi. Samozřejmě, pokud má majitel webu k dispozici dobrou skládačku, lze ořezávání provést po instalaci, ale to se nedoporučuje. Proces instalace zahrnuje následující kroky.

 1. Listy se měří a ořezávají.
 2. Na konce je nalepena těsnící páska.
 3. Proveďte instalaci materiálu na krokvový systém.
 4. Upevněte polykarbonát pomocí samořezných šroubů nebo podložek.

Je třeba poznamenat, že při výběru jiného střešního materiálu v posloupnosti montáže krok za krokem může dojít ke změnám. Proto se doporučuje pečlivě prostudovat tento problém, než přistoupíte k výstavbě vrchlíku. Při zařizování šikmé střechy byste se měli naklánět nesprávným směrem, ze kterého bude člověk často chodit. Tento přístup zabrání padající vodě, tajícímu sněhu a dalším srážkám na trať.

Krásné příklady

Pokud existuje touha a příležitost, můžete si vyrobit atraktivní baldachýn vlastníma rukama, který bude na místě vypadat velkolepě a bude plnit své správné funkce.

 • Atraktivní dřevěná stříška s originálním rámem.
 • Obloukový dřevěný baldachýn s poskytnutou stěnou, která vám umožní schovat se před spalujícími paprsky.
 • Kovový přístřešek se sedlovou střechou ve formě přístavby k domu. Jednoduchost a minimalismus jsou prvky designu.
 • Pěkná kovová stříška s průhlednou polykarbonátovou střechou.
 • Další příklad originálního kovového přístřešku s jednoduchým rámem a neobvyklou střechou.

Informace o tom, jak vyrobit baldachýn pro letní sídlo vlastníma rukama, naleznete v dalším videu.

bez komentáře

Komentář byl úspěšně odeslán.

Kuchyně

Ložnice

Nábytek