Vlastnosti závor pro křídlové brány

Obsah
 1. Přehled druhů
 2. Tipy pro výběr
 3. Jak to udělat sám?

Dvoukřídlé brány jsou nepostradatelné pro garáže nebo jako součást plotu soukromých domů - s nimi se zloději a zloději nebojí. V každém případě je důležitým prvkem zamykání dveří - k tomu se používají speciální čepy, západky nebo západky. Pro různé situace existují různé uzamykací mechanismy dveří, které umožňují bezpečné uzamčení brány. V tomto článku se blíže podíváme na typy šroubů a také popíšeme podrobné pokyny pro vytvoření šroubu vlastními rukama.

Přehled druhů

Výrobci vytvářejí širokou škálu uzamykacích systémů - v železářstvích je snadné najít různé kovové a dřevěné verze modelů. V továrnách se pomocí profesionálního vybavení vyrábějí zámky různých typů.

Elektromagnetická varianta je v naší době nejžádanějším ochranným mechanismem, funguje díky elektrickému magnetu a kovové desce. Když je mechanismus přiveden elektřinou, magnet drží kovovou desku pevně připevněnou k druhému křídlu brány. Není možné otevřít takový zámek hrubou fyzickou silou, protože síla elektromagnetu přitahuje desku silou 500-600 kg - konstrukce se otevře až po použití speciálního klíče, který zastaví přívod proudu.

Instalací takového mechanismu na křídlovou bránu spolehlivě a trvale ochráníte svůj majetek před pronikáním nepovolaných osob.

Elektromagnetický systém má vážnou nevýhodu - při odpojení napájení přestane magnet fungovat a zámek se otevře. Aby se pro vás tato skutečnost nestala nepříjemným překvapením, bylo by moudré okamžitě nainstalovat blok, který zajistí nepřetržitou dodávku elektřiny.

Systém elektromagnetické ochrany je instalován bez použití svářečky. Tělo strojku je dostatečně pevné, aby chránilo konstrukční části před mechanickým poškozením, protože je vyrobeno z vysoce pevné kovové slitiny. Instalace elektromagnetického zámku není nejjednodušší, proto je lepší nepokoušet se o instalaci sami.

Elektromechanický zámek se liší v principu činnosti - fixuje bránu pomocí závory a závory. Mechanismus se odblokuje pomocí speciálního ovládacího panelu a v případě výpadku proudu zůstanou křídla přišroubovaná - to je další úroveň ochrany. Při absenci napětí lze závoru snadno otevřít klíčem.

Při výběru elektromechanického zámku je nutné vzít v úvahu více faktorů, z nichž nejdůležitější je místo instalace a hmotnost brány. Pokud plánujete zamykat bránu na ulici - musíte si vybrat model s tělem z nerezové oceli - výrazně se tím prodlouží životnost konstrukce ve srovnání s běžným kovovým zámkem.

Také výběr ochranného systému závisí na hmotnosti křídel - přesah příčníků konstrukce je 2 cm, takže model není vhodný pro brány s velkou hmotností. Elektromechanický zámek je vždy doprovázen pokynem, který udává maximální hmotnost brány, kterou příčky unesou. Ale ne ve všech situacích je potřeba složitý elektrický zámek - konstrukce závory v některých případech může být docela jednoduchá. Existují uzamykací systémy, které mnozí řemeslníci snadno vyrobí bez speciálního vybavení. Nejčastěji se jedná o elementární dřevěné svorníky, ale i kovové západky.

K upevnění dřevěných vrat se používá dřevěný uzamykací mechanismus. Kovové konstrukce jsou univerzálnější - připevňují se na různé typy povrchů, jako je kov, profil, dřevo, ale i kombinované materiály. Kovová západka pro křídlové brány je vytvořena pomocí různých technologií, například kování se používá k vytvoření dekorativní západky. Pro výrobu kovaných ventilů je vyžadováno speciální vybavení a určité dovednosti, proto se tato metoda častěji používá ve výrobě.

Pro samostatnou tvorbu mechanismu se používá jednodušší zařízení, jako je bruska, vrtačka a svařovací stroj.... Jednoduché uzamykací systémy se dělí na dva hlavní typy: rotační a posuvné. Podívejme se blíže na jednotlivé typy konstrukcí.

Otočný

Konstrukce tohoto typu se nazývají "bariéry" nebo "točny". Otočný mechanismus lze snadno vyrobit svépomocí, je účinný a odolný. Taková zařízení jsou obvykle vyrobena z tyče. Nevýhodou produktu není příliš atraktivní vzhled, navíc v některých situacích je obtížné otevřít a zavřít zácpu. Existují však některé speciální návrhy, ve kterých je masivní a drsná "bariéra" považována za součást stylu, a nikoli za vadu.

Existuje další typ otočné západky - západka, která se velmi snadno instaluje a pohodlně se používá. Jedinou podmínkou pro upevnění takové konstrukce je spolehlivá fixace jedné ze stran brány, pro kterou je na jednom křídle instalován spodní vertikální zámek.

Kvůli konstrukčním prvkům se západka obvykle montuje na branky nebo dveře.

Posuvné

Mechanismy posuvného typu jsou rozděleny do dvou typů: horizontální a vertikální. Horizontální posuvný systém je šroubový nebo jednoduchý pásový design. Instalace takového ventilu se provádí na otočném mechanismu nebo rámu. Horizontální zámek je podobný západce - pro jeho pohodlné použití je nutné nainstalovat další vertikální zámek.

Západky vertikálního typu jsou nejčastěji připevněny ke spodní části obou křídel - tento mechanismus umožňuje upevnění brány v libovolném ze dvou stavů. V případě, že je nutné garáž zavřít, můžete instalovat posuvné vertikální zámky ve spodní části křídla nebo v horní části. Jedinou podmínkou pro takový zámek je neohýbaný rám, protože pokud se plátno ohne, budete muset nainstalovat západky v horní a spodní části každého křídla.

Tipy pro výběr

Nejdůležitějším kritériem pro výběr uzamykacího mechanismu je materiál výrobku. U dřevěných dveří je nejlepší použít "závoru" nebo "spinner", protože objemné a složité zámky na dřevěné dveře jsou zcela nevhodné. Pokud je výrobek vyroben z vlnité lepenky, je lepší se rozhodnout pro jednoduché západky nebo posuvné zámky, protože jejich montáž na rám konstrukce je poměrně jednoduchá.

V případě, že potřebujete spolehlivý garážový mechanismus, nainstalujte elektromagnetický zámek, ale nezapomeňte, že nefunguje při výpadku proudu. Pokud není možné instalovat systém nepřerušitelného napájení, je lepší dát přednost elektromechanickému uzamykacímu systému.

Pokud máte otázku, jak nejlépe postupovat - vyrobit ventil sami nebo jej koupit v obchodě, musíte přemýšlet o účelu instalace. V případě, že zácpa plní nejen ochrannou funkci, ale měla by se také stát dekorativním prvkem, bylo by rozumné zakoupit hotové výrobky v obchodě.

Nainstalujte posuvné systémy vlastní výroby, když rozsah poskytovaných továrních zámků neumožňuje vybrat ideální možnost.

Jak to udělat sám?

Nejjednodušší způsob je vyrobit "spinner", který letní obyvatelé často používají k zamykání technických místností křídlovými dveřmi.Dalším důvodem, proč vyrobit závoru vlastníma rukama, je to, že "točna" není sériově vyráběna. Technologie pro vytvoření takového šroubu je velmi jednoduchá, stačí postupovat podle pokynů krok za krokem.

 • Použijte dřevěný nebo kovový pás určité velikosti. Optimální délka šroubu je 2/3 šířky křídla. Takový paprsek zachytí alespoň třetinu každé poloviny brány - to zajistí spolehlivou fixaci. Tyč z tyče je vyrobena o průměru větším než 5 mm, aby unesla váhu brány.
 • V jednom křídle je třeba vyvrtat otvor pro upevňovací prvky velikosti M-10 nebo M-12. Umístěte průchozí otvor na okraj brány - přibližně 6-10 cm od okraje. Je také nutné zvolit správný spojovací prvek - se širokou hlavou a délka by měla stačit k upevnění křídla brány, tyče, dvou podložek a dvou matic dohromady.
 • Po zasunutí šroubu a jeho zajištění první maticí je třeba hlavu schovat nebo zbrousit její okraje, aby nebylo možné kování zvenku vyšroubovat.
 • Uprostřed šroubu je nutné vytvořit průchozí otvor a na šroub nasadit tyč a poté konstrukci upevnit druhou maticí.
 • Na obou polovinách brány jsou instalovány dřevěné svorky - na jednom křídle musí být kanál ve tvaru L otočen dolů a na druhém - nahoru.

Takové zařízení je praktické a spolehlivé a jednoduchost při jeho výrobě činí design žádaným mezi milovníky vytváření všeho vlastníma rukama. Dále uvažujme o „bariéře“. Takový systém je také vytvořen z tyče nebo kovového kanálu. Pro vlastní výrobu "zábrany" postupujte podle návodu.

 • V liště nebo pásu vytvořte otvor pro kování velikosti M-10 nebo M-12. Místo závitu není uprostřed, jako je tomu u "točny" - ustupte 6-8 cm od jednoho z okrajů šroubu. Nezapomeňte vypočítat požadovanou délku šroubu s ohledem na tloušťku brány, samotný nosník, dvě podložky a dvě matice.
 • Dalším krokem je nastínění umístění otvoru požadovaného průměru. Na rozdíl od předchozího případu u „bariérového“ systému přenese fyzickou zátěž šroub. Aby měla konstrukce spolehlivé upevnění, je nutné nainstalovat šroub se širokou hlavou.
 • Abyste zabránili pronikání neoprávněných osob na vaše území, musíte klobouk skrýt nebo obrousit jeho okraje - takže jej nebude možné odšroubovat zvenčí.
 • Na chlopně přišroubujte tři háčky: první je vedle šroubu blízko okraje chlopně, druhý je naproti první, ale blízko okraje druhé chlopně, třetí je poblíž vzdáleného konce šroubu na druhé klapka.

Pro větší ochranu lze ve třetí západce vytvořit smyčky visacího zámku.

Existuje další primitivní šroub, který lze snadno vyrobit sami - posuvný šroub. Dříve byl takový mechanismus vyroben ze dřeva, ale v dnešní době se stále častěji vyrábí z ocelových pásů. Vše, co potřebujete k vytvoření posuvného šroubu, je domácí sada nástrojů a základní zámečnické dovednosti.

 • Hlavním prvkem uzamykacího systému je ocelový pásek 40x5 cm.
 • Princip činnosti je založen na skutečnosti, že ocelový pás se pohybuje v drážkách-vodicích lištách. Tyto štěrbiny musí být k desce přivařeny. Do drážek je připevněn šroub pomocí vaření nebo samořezných šroubů.
 • Po dokončení montáže na jednu polovinu brány je třeba na druhou připevnit další drážku, do které bude ocelový pás vstupovat. Takto budou křídlové brány bezpečně upevněny.

Posuvný čep může být doplněn závěsy visacího zámku pro maximalizaci konstrukční spolehlivosti. Dále zvažte způsob vlastní montáže vertikálního ventilu. Svorník v tomto provedení je kovová tyč ohnutá do tvaru písmene G. Jeho délka je cca 70 cm a tloušťka 12-14 mm. Podívejme se blíže na způsob vytváření vertikální zácpy s vlastními rukama.

 • Nejprve vezměte úlomky trubek, do kterých volně vstoupí kovová tyč v průměru.Poté tyto kusy přivařte k oběma křídlům brány dole, blíže k okraji.
 • Do podlahy garáže nebo cesty je třeba umístit další dvě části potrubí - do nich budou vloženy kovové tyče, které zajistí fixaci křídel houpačky.
 • Aby tyče při otevírání brány nespadly na zem, je potřeba k okenicím přivařit další drážky - do nich vložíte zakřivený konec výztuže.

Všechny uvedené typy uzamykacích mechanismů jsou určeny pro lehké brány - nevydrží příliš velkou zátěž. Pro pevné stlačení uzávěrů je nutné namontovat několik ventilů a také je doplnit vertikálními zámky.

Existuje další možnost - vyrobit "mořský kontejner", který se vyznačuje zvýšenou složitostí montáže, ale také zvýšenou spolehlivostí. „Sea Container“ je oceňován pro své snadné použití, protože k otevření zámku není třeba se ohýbat a tahat za závoru. Vytvoření takového zámku sami je poměrně jednoduché:

 • na jedné z chlopní přivařte tři kroužkové držáky na různých místech, vybavené speciálním výstupkem o průměru 15-16 mm pro hladkou trubku: první kroužek musí být umístěn 20 cm od vrcholu, druhý - uprostřed konce, třetí - ustupující 20 cm ode dna;
 • připevněte háčky na obě strany trubky;
 • pak je nutné k rámu přivařit pár háčků;
 • zkontrolujte upevnění zámku - když otočíte trubku, háčky musí pevně fixovat upínací křídlo brány;
 • Pro pohodlí lze k hákové trubce přivařit kus trubky o délce asi 30 cm, čímž vznikne rukojeť.

"Námořní kontejner" je relevantní v garážích, kamionech a kamionech, protože těsně a těsně zavírá dveře.

bez komentáře

Komentář byl úspěšně odeslán.

Kuchyně

Ložnice

Nábytek