Laťování pergoly

Obsah
 1. Výhody a nevýhody
 2. Možnosti umístění prkna
 3. Výběr materiálu
 4. Návod na výrobu dřeva krok za krokem

Lidé staví altány na svých zahradách již více než 5 tisíc let, jejich vzhled je připisován starověkému Egyptu. Tyto úžasné stavby poskytují příjemný stín a čerstvý vzduch a jejich funkce se za ta tisíciletí jen málo změnila.

Příhradové stěny budov patří ke klasickým variantám. Díky nim altán působí lehce a vzdušně. Reiki je levné, takže investice do jeho výstavby bude zanedbatelná.

Výhody a nevýhody

Úkolem altánu je nejen poskytnout pohodlný odpočinek pro své majitele, ale také se organicky začlenit do prostředí, stát se ozdobou krajiny... Materiály a styl stavby by se měly překrývat s ostatními prvky stavby dvora či zahrady.

Krásné dekorativní laťování se hodí jak na letní chatu, tak na altán s designovým designem. Příhradové konstrukce mají mnoho výhod.

 • Mají krásný vzhled.... Technologie pokládání lamel umožňuje vytvářet různé vzory vzorů nebo kombinovat různé směry pruhů v jedné budově, což ji činí obzvláště atraktivní.
 • Dekorativní mříž je v dobré harmonii s mnoha styly a stavebními materiály použitými na místě. Pokud je altán obklopený stromy, dobře se s nimi budou hodit tenké dřevěné latě.
 • Treláže umožňují udržet popínavou zahradní vegetaci na stěnách altánku, což umožňuje, aby stavba splynula s okolní zahradou.
 • Díky mřížkám je altán naplněný světlem a vzduchem, působí lehce a extravagantně. Životodárný stín vycházející ze střechy ale zároveň chrání přítomné před spalujícím žárem.
 • Proces výroby mřížových stěn je jednoduchý, majitel altánu zvládne práci samostatně.
 • Pokud je budova místem pro grilování, kouř z vaření snadno uniká stěnami mřížky.
 • Použití lamel pro stavbu altánu pomůže snížit náklady na rozpočet projektu. Mimochodem, čím větší klec, tím méně proužků bude potřeba k výrobě tapisérií a tím levnější bude předmět.
 • Pokud na rozpočtu nezáleží, prkna se vybírají ze silných odrůd stromů (dub, buk, ořech), budou dražší, ale prodlouží životnost stavby... Někteří majitelé objednávají výzdobu altánu řezbářstvím a proměňují jej v drahý, neobvykle krásný pohádkový dům.

Altány s přepravkou mají jen málo nevýhod: nechrání dobře před větrem, hmyzem a nehřejí. Ale to jen říká, že budova má letní účel. Chcete-li tyto nevýhody neutralizovat, musíte postavit zdi, a to již bude zimní verze budovy.

Možnosti umístění prkna

Umístění prken lze provádět v různých úhlech, existuje vertikální nebo horizontální orientace - to vše vám umožňuje diverzifikovat vzor laťování. Podle umístění pásů se rozlišují následující typy treláží.

Rovný

Nejjednodušší typ přepravky dostupný i pro začátečníky... Prkna jsou spojena kolmo, v pravém úhlu. Čtvercové buňky mohou obsahovat různé velikosti, v závislosti na vkusu majitele altánu. Obdélníkové mříže jsou vhodné pro vyplnění stěn popínavými rostlinami.

Úhlopříčka

Nejčastěji jsou lamely pro uspořádání altánu umístěny pod úhlem 45 stupňů. Ale úhlopříčka může být více zkosená, čímž vznikne podlouhlý kosočtverečný tvar buněk.Stejně jako u čtverců se diamanty vytvářejí v různých velikostech. Malé tvoří bohatou strukturu stěn, přes které je špatně vidět na lidi uvnitř budovy. Velké kosočtvercové mezery umožňují slunečním paprskům aktivně pronikat do altánku a naplňovat jej krásnými odlesky.

Diagonální verze přepravky vypadá efektněji než čtvercová, ale je obtížnější ji vytvořit, musíte sledovat přesnost úhlu.

Alternativy zahrnují sofistikovanější vzory používané k zdobení altánů různých stylů. Často se uchylují ke kombinaci mřížek s kosočtverci a čtverci. Takové stěny lze kombinovat s balustery, vyřezávanými sloupy.

Je pohodlnější seznámit se s různými typy přepravek s příklady.

 • Diagonální mřížovina, uzavřená v zaoblených rámech, jsou ozdobná okna umístěná na všech stranách altánu.
 • Úžasně krásná budova s různými vzory. Z fasády jsou stěny zdobeny vyřezávanými prvky, po obvodu - sloupky a nahoře - kosočtvercovými mřížkami.
 • Málo pultových proužků tvořil diagonální mříž v každém okně altánu a stal se ozdobou rozpočtové budovy.
 • Laťování této stavby je ještě jednodušší, se skládá z jednostranných lamel rozložených pod úhlem.
 • Došlo to k altánku minimální počet desek, ale vytvořily neobvyklý atraktivní vzor.
 • Altán ve velkém stylu země s příhradovými stěnami.
 • Dvě stěny a mřížová střecha tvoří útulné prostředí kolem dřevěných lavic.
 • Kompaktní pergola s hranatým laťováním... Mělká a hustá síťovina vytváří v sedací části příjemný stín.
 • Kombinovaná verze altánu reprezentované mřížkami s různými směry - diagonální a čtvercové.

Výběr materiálu

Mříže na zahradní altány jsou vyrobeny ze tří druhů materiálu – plast, kov a dřevo.

Plastický

Hotový plastový altán s přepravkou od domácího nebo čínského výrobce lze zakoupit v železářství. Výrobky jsou lehké a rychle sestavitelné. Pro jejich instalaci není nutný odborník, je docela možné to udělat sami. Ale základ, na kterém bude struktura instalována, by měl být připraven předem. Snadná stavba nepotřebuje příliš hluboký základ.

Mezi výhody plastového latě patří jeho snadná údržba, výrobek se neprohýbá, zachovává si po dlouhou dobu původní vzhled, rychle se montuje a je levný.

Kov

Kované výrobky patří do kovové přepravky, jsou vyráběny na zakázku. Na rozdíl od plastu vyžadují dekorativní konstrukce zesílený rám, pevné stěny, základ nebo kamennou základnu. Úžasně krásný vzhled prolamovaného kování během provozu ospravedlní všechny náklady. Takové altány se nezdají lehké a vzdušné, ale budou odolné a věčné.

Dřevěný

Dřevo je tradičně nejoblíbenějším materiálem pro altány.... Dřevěné laťování dodává výrobku lehkost, naplňuje jej vzduchem a světlem. Aby budova sloužila po dlouhou dobu, měly by být všechny prvky ošetřeny antifungálními sloučeninami a chráněny vrstvou barvy a laku.

Přepravku lze zakoupit hotovou na stavebním trhu, objednat si ji odborník nebo vyrobit sami. Pokud je potřeba možnost rozpočtu, je výrobek vyroben z borovice nebo smrku. Pro dlouhodobý provoz je vybráno dřevo hustých odrůd - robinia, třešeň, jasan, javor.

Navrhujeme podrobněji zvážit některá plemena pro výrobu soustruhu.

Dub

Pevné a pružné dřevo zároveň. Má krásnou texturu a odstíny. Snadno se brousí, leští, maluje, ale obtížnější je umělecká řezba kvůli hustotě materiálu. Dubové lamely budou pevné a odolné, i když nebudou levné.

Buk

Bílé bukové dřevo má načervenalý nebo nažloutlý nádech, ale po speciálním napaření získává sytou červenohnědou barvu, pro kterou ho rádi používají k výrobě různých produktů.

Materiál má schopnost ohybu, čehož lze využít k vytvoření originálního laťování. Co se týče pevnosti, buk je pevný jako dub, šrouby a hřebíky v jeho dřevě dobře drží.

Buk má však nevýhodu, strom absorbuje a zadržuje vlhkost přímo ze vzduchu, což vyvolává hnilobu materiálu. Bukové laťování na altán bude vypadat skvěle, ale dlouho nevydrží.

Borovice

Je to nejžádanější materiál ve stavebnictví a nábytkářském průmyslu pro svou nízkou cenu. Borovice patří k měkkým odrůdám stromů, na výrobcích je snadné zanechat škrábance, ale dřevo je také tvárné při zpracování, získávají se z něj neobvykle krásné vyřezávané věci. Borovice vyzařuje příjemnou jehličnatou vůni, vytváří kolem sebe léčivé mikroklima s baktericidními vlastnostmi.

Modřín

Ideální pro venkovní aplikace. Dřevo je pevné a odolné, výborně odolává hnilobě. V místech s vysokou vlhkostí je dobré použít modřín. Zesílí jen vodou a časem.

Popel

Odkazuje na tvrdé kameny. Jeho dřevo je pružné, ale není porézní, neabsorbuje vlhkost a dokonale odolává hnilobě. Díky pevnosti materiálu se laťování časem nedeformuje a slouží desítky let.

Osika

Levný stavební materiál s načervenalým odstínem, má silnou strukturu. Dobře vysušené produkty by měly být vybrány jako lamely, pak, stejně jako modřín, v průběhu let pouze nabývají na síle a hmotnosti.

Návod na výrobu dřeva krok za krokem

Produkt se čtvercovými buňkami je snadné vyrobit sami. Správně vyrobit diagonální laťování (pod úhlem) je složitější. Aby to fungovalo, je potřeba daný sklon neustále kontrolovat a udržovat.

Příprava

Když jste se rozhodli postavit altán s bednou, musíte načrtnout schéma, nakreslit výkres, provést výpočty - pak je jasné, kolik materiálu bude potřeba nakoupit. Pokud je stavba již hotová a zbývá pouze vyrobit a namontovat rošt, je potřeba zjistit jeho velikost a vybrat si design výrobku.

Před zahájením práce musíte připravit stavební nástroje a materiály. K vytvoření soustruhu budete potřebovat:

 • lamely, tyče (délka a tloušťka materiálu jsou uvedeny v projektu);
 • spojovací materiál a nástroje pro upevnění (šroubovák, kladivo);
 • skládačka nebo pila;
 • lepidlo;
 • značkovací nástroje (svinovací metr, vodováha, tužka);
 • antibakteriální směsi a barvy a laky.

Dále byste si měli vybrat prostorné místo, kde můžete sestavit rám a mít k němu přístup ze všech stran, abyste vytvořili laťování. V přípravné fázi je také zahrnuto hoblování povrchů a ošetření dřeva protiplísňovými přípravky.

DIY montáž

Když znají rozměry otvorů altánu, začnou vyrábět rám z tyčí. Čtyři trámy jsou spojeny podle typu trnu-očka, to znamená, že na jednom konci je vyříznuta drážka a na druhém trn, který vstupuje do připraveného otvoru. Konstrukce je upevněna lepidlem na dřevo. Po vysušení přejděte k samotnému provedení opláštění.

Na rámu jsou provedeny značky, s jejich pomocí budou lamely připevněny. Při řezání pásů, aby nedošlo k chybě s velikostí, je lepší poskytnout okraj délky. Hotovou konstrukci lze oříznout elektrickou přímočarou pilou.

Podle označení jsou lamely instalovány na rámu pomocí lepidla. Navzdory značkám by měl být úhel sklonu neustále kontrolován, sebemenší odchylka zkazí vizuální prezentaci přepravky. Hotový výrobek se brousí a lakuje nebo natírá tak, aby ladil s altánkem.

Po dokončení výrobního procesu všech modulů jsou instalovány do otvorů letní budovy a upevněny hřebíky.

Krásný letecký altán je připraven. Je to dobré jak pro letní chaty, tak pro soukromé domácnosti. Pomocí vysazených popínavých rostlin oživíte dřevěnou treláž a vytvoříte v ní útulné romantické zákoutí.

Informace o tom, jak vyrobit přepravku pro zahradní altán vlastníma rukama, naleznete v dalším videu.

bez komentáře

Komentář byl úspěšně odeslán.

Kuchyně

Ložnice

Nábytek