Vše o dřevěných vanách

Obsah
 1. co to je?
 2. Pohledy
 3. Jmenování
 4. Jak vyrobit dřevo vlastníma rukama?

Dřevěné kádě našly uplatnění v domácnostech: kvasí zelí, zvlhčují melouny jablky a nakládají rajčata. Nádoby z přírodního dřeva jsou nepostradatelné pro dočasné skladování obilovin, cukru, ovoce, zeleniny, ale i kvasu a džemu.

Na rozdíl od nádob z plastu, cínu a skla si výrobky v takové vaně dlouho uchovávají čerstvost a navíc získávají jemnou příjemnou chuť a vůni.

co to je?

Vana je dřevěná nádoba ve tvaru komolého kužele. V tomto případě je průměr spodní části o něco větší než průměr horní části. Stěny jsou rovné, ve střední části chybí expanzní charakteristika sudů. Nádoba je uložena svisle, nelze ji postavit na bok. Může mít víko s jedním nebo dvěma držadly. Nýty na vaničky se upevňují obručí.

Hlavní výhody dřevěných nádob.

 • 100% šetrné k životnímu prostředí - přírodní dřevo neobsahuje toxické látky, které mohou zhoršit kvalitu výrobků.
 • Většina dřevin, ze kterých se zdivo vyrábí, obsahuje přírodní antiseptika a také vonné látky. To zabraňuje množení patogenní mikroflóry a navíc dodává okurkám pikantní vůni a chuť.
 • Vysoká skladovací kapacita s relativně malým objemem.
 • Při správné péči mohou takové nádoby vydržet až 30-40 let.

Nevýhody:

 • dřevo je přírodní materiál, proto musí být pravidelně ošetřováno speciálními impregnacemi;
 • cena přírodního dřeva je mnohem vyšší než cena skla a plastu.

Pohledy

Vlastnosti van do značné míry závisí na materiálech, ze kterých byly shromážděny.

 • Dub. Mají výrazný antimikrobiální účinek, zabraňují výskytu hub a plísní. Optimální pro nakládání okurek a rajčat, lze je použít ke sklizni masa, ale i sádla a ryb. Světlá zelenina v nich však často ztmavne.
 • Lípa. Taková nádoba má mírnou květinovou vůni, proto se v ní často namáčejí jablka, zelí se solí, sladké ovoce se skladuje. Med můžete skladovat v lipových vanách, což v takových pokrmech jen zlepšuje jeho chuťové vlastnosti.
 • Cedr. Mají výrazné antimikrobiální vlastnosti. Okurky v takové nádobě jsou skladovány po velmi dlouhou dobu, protože antimikrobiální látky vylučované cedrovým dřevem inhibují bakteriální aktivitu. Ve volném prodeji je však velmi obtížné takovou nádobu najít, nejčastěji se vyrábí na zakázku.
 • Osika. Materiál má neutrální organoleptické vlastnosti. Dřevo osiky obsahuje velké množství přírodních konzervantů, takže zelenina si po dlouhou dobu zachová přirozenou chuť a vůni. Aspen je považován za nejlepší možnost pro zelí. Je známo, že v minulosti ženy v domácnosti, které byly nuceny používat vany z jiných druhů dřeva, často vkládaly do nádoby osikové poleno - pak se zelí ukázalo být šťavnatější a pružnější. Osikové dřevo se snadno namáčí, v důsledku toho nýty vytvářejí jednotnou strukturu, takže švy mezi nimi jsou téměř neviditelné.

Jmenování

Vany jsou široce používány v každodenním životě a domácnostech. Některé našly využití pro skladování potravin a vaření. Jiné jsou na koupání a další na pěstování květin.

V závislosti na funkčním účelu existuje několik typů skořápek.

 • Gang. Jedná se o velkou nádobu se dvěma držadly, slouží k uchování vody.Dřevo udržuje teplo po dlouhou dobu, takže úroveň ohřevu kapaliny ve vaně je udržována stabilně.
 • Džbán. Nádoba je nahoře zúžená. Může mít výčep, slouží k uchovávání točeného kvasu a alkoholických nápojů.
 • Vana. Kompaktní vana s jedním madlem, určená pro 3-5 litrů. Tradičně se používá v saunách a umývárnách pro sběr vody.
 • Vana na okurky. Taková nádoba má tlak na víko, shora se nádoba zužuje. Model je užitečný pro namáčení melounů, jablek, nakládání zelí a okurek. Tyto vany lze použít i na hnětení těsta.
 • Vana pro rostliny. Takový kontejner se používá jako květináč pro pěstování pokojových rostlin nebo květináčů. V posledních letech se stalo módou pěstovat růže a dokonce i lekníny ve vanách. Vyžaduje povinnou izolaci dna nebo palety.

Jak vyrobit dřevo vlastníma rukama?

Pokud budete dělat vanu, pak by dřevo, které budete používat, mělo sušit 3-6 měsíců.

Tento proces by navíc měl probíhat v přírodních podmínkách - vystavení ultrafialovým paprskům a větru způsobí, že materiál bude hustší a odolnější.

A teď pojďme přímo do práce.

 • Nejprve se provádí dělení. K tomu se na koncích obrobku udělají malé zářezy, sekera se k nim přitlačí ostrým hrotem a lehkým poklepem se dřevěný špalek opatrně rozštípne.
 • Poté jsou nýty oříznuty, aby jim dal optimální tvar, který přímo závisí na konfiguraci budoucího produktu. Nejčastěji používané nýty jsou obdélníkové nebo čtvercové.
 • Dále byste měli připravit obruče - jsou umístěny nahoře, dole a také uprostřed vany. Jsou vyrobeny z nerezové oceli - jedná se o praktický materiál, při kontaktu s vodou a vzduchem nerezaví.
 • Než se přistoupí k montáži, podložky se napaří. Díky tomu je dřevo poddajné a velmi usnadňuje další práci.

Samotná montáž zahrnuje několik kroků.

 • Obruč je umístěna svisle, jsou vloženy nýty a jejich konce jsou upevněny svorkami. Nejprve se upevní tři nýty a poté se k nim pečlivě připevní všechny zbývající. Pokud byly předběžné výpočty a výkresy provedeny správně, budou nýty stát, jako by byly odlity. Poté se střední a spodní obruče přitáhnou k sobě.
 • Po sestavení rámu se vyrobí dno vany. Tradičně se k tomu používají kulaté přířezy, desky se překrývají a připevňují kovovými sponkami. Chcete-li vložit spodní část, uvolněte spodní obruč, vložte spodní část a poté ji znovu utáhněte.

Dřevěná vana je hotová, pro další použití je potřeba vytvrdit.

Nejúčinnější a nejjednodušší metodou je vypalování - k této technice se uchýlili naši vzdálení předkové a navzdory vývoji moderních technologií zůstává metoda v naší době stále rozšířená.

 • Pro vypálení se vana položí na bok a naplní se pilinami - nejlépe hobliny ovocných stromů, například jabloně nebo meruňky. Piliny se opatrně zapálí a nádoba se rychle stočí. Díky tomu je celý vnitřní povrch zpracován rovnoměrně.
 • Důležité: hobliny by měly doutnat, ale ne hořet. Otevřený oheň uvnitř dřevěné nádoby může způsobit požár. Je přísně zakázáno používat speciální prostředky pro zapalování - obsahují chemické složky, které se absorbují do struktury dřevěných vláken.

Pokud plánujete používat sud pro uchovávání potravin, pak pečení nebude fungovat. V tomto případě je vhodné použít voskové impregnace.

Po kalení se vana zkontroluje na těsnost. K tomu se naplní vodou. V prvních minutách může dojít k úniku produktu - toho se nebojte, je to naprosto normální jev. Dřevo časem nabobtná a tok se úplně zastaví. Podobná kontrola trvá 1,5-2 hodiny.Pokud po této době nádoba dále teče, pak nejsou nýty dostatečně utaženy. V tomto případě je nutné najít všechny trhliny a utěsnit je. Zkušení řemeslníci pro tyto účely používají rákos: opatrně se vloží do trhlin a narazí jakýmkoli ostrým nástrojem.

Podívejte se na video o tom, jak si vyrobit vanu vlastníma rukama.

bez komentáře

Komentář byl úspěšně odeslán.

Kuchyně

Ložnice

Nábytek